Technologie Air

Loxone Air

Díky technologii Loxone Air můžete konečeně jednoduše přeměnit Váš stávající dům nebo byt na inteligentní. K tomu, abyste měli chytrý dům není třeba bourat ani sekat do zdí či tahat kilomentry kabelů. Užijte si výhod chytrého bydlení naplno.

VIDEO: LOXONE AIR TECHNOLOGIE

Loxone Air znamená zkratku pro námi vyvinutou bezdrátovou technologii. Jak přesně funguje? To se dozvíte na našem videu.

Loxone Air Technologie

Loxone Air představuje bezdrátovou technologii, která byla vyvinuta a navržena přímo v Loxone. Byla vymyšlena přímo pro využití v chytrých domech a pro uspokojení nároků uživatelů, kteří již mají postaveno a nechtějí bourat ani sekat. Díky Mesh technologii je možné přenášet data i na velké vzdálenosti a každý nebateriový prvek, který je připojen na napájení, funguje také jako repeater (viz níže).

Podmínkou pro používání zařízení s technologií Air je mít komunikační rozhraní. Tímto komunikačním rozhraním máme na myslí Loxone Air Base Extension nebo Miniserver Go. Tyto dvě periférie tvoří bránu do bezdrátového světa Loxone a umožní Vám integrovat Airová zařízení do Vašeho chytrého domu.

Technologie Loxone Air využívá ke komunikaci zabezpečení IPSec. Každá Loxone instalace má vlastní zabezpečovací kód, aby se sousedící instalace nemohly rušit.

Aktualizace

Aktualizace Airových zařízení se provádí na pozadí. Pokud se právě spustí aktualizace, je zařízení i nadále dostupné a funkční.
Pokud dojde během nahrávání aktualizace k restartu Miniserveru nebo Air Base Extensionu, automaticky se aktualizace spustí znovu.

Aktualizace může trvat až jednu hodinu.

Pokud chcete zjistit verzi zařízení, je možné se na ní dotázat přes Status zařízení. Jakmile je pole podbarvené zeleně, není třeba provádět aktualizaci.

loxone-status-zarizeni

Repeater

Většina zařízení, která jsou pevně připojena k napájení, mohou také fungovat jako repeatery. To znamená, že díky těmto zařízením se dostane kvalitního signálu i jednotkám, které jsou umístěny dále od Miniserveru nebo Air Base Extensionu.

Berte prosím v potaz fakt, že komunikace přes zesilovač vede k časovému zpoždění. Pokud zařízení komunikuje přes více než 2 repeatery, doporučujeme do instalace přidat další Air Base Extension, které pokryje tato zařízení napřímo. Počet hopsů (to znamená počet zesilovačů, přes které zařízení komunikuje), je možné vidět v monitoru pod sloupečkem „Zesilovač“.

ikonka vykricnikJako repeater slouží pouze zařízení, která jsou pevně připojená k napájení. Jedná se např. o Smart Socket Air, RGBW 24V Dimmer Air nebo NANO IO Air. Jako repeater nelze používat prvky, které umožńují alternativní zapojení (baterie nebo pevné napájení). Tyto prvky neslouží jako repeater ani v případě, že jsou pevně připojeny na napájení. Jedná se např. o prvky jako Hlavice Air nebo Pohybový senzor Air.

Změna frekvence

Pokud pracuje více zařízení na stejné frekvenci (např. zabezpečovací systém, garážová vrata, …), může to oslabovat kvalitu spojení.
Díky následující funkci můžete přímo z Loxone Configu zjistit, zda je Vámi právě používaný kanál volný a na kolik procent:

Ve Statusu zařízení kliknete pravým tlačítkem na Air Base Extension a zvolíte „Detailní informace o zařízení“.

Následně se otevře výpis (Report.txt), kde naleznete procentuální volnost všech kanálů včetně aktuálního.

zmena-frekvence-loxone

zmena-frekvence-2-loxone

Pokud je aktuální kanál obsazen, je možné vysílací frekvenci Air Base Extensionu upravit.

Klikněte ve stromě perifíeií pravým tlačítkem myši na Air Base Extension a zvolte možnost „Změna frekvence“.

loxone-air-zmena-frekvence-2

V pravém dolním rohu je možné frekvenci změnit. Jediným klikem na „Změnit frekvenci“ budou Airová zařízení, která jsou online, informována o změně.

loxone-air-zmena-kanalu

Jakmile dojde k úspěšné změně frekvence na všech Airových zařízeních, uvidíte u zařízení nápis „Online a změněno“.

Nakonec potvrďte změnu tlačítkem „Uložit do Miniserveru“, aby se změna v programu aktualizovala.

loxone-air-zmena-frekvence

Dokumentace

Zařízení umožňující přenos Air technologie:

Miniserver Go
Air Base Extension

 

Zařízení s technologií Air:

Aquastar Air
IR Control Air
Multi Extension Air
Nano IO Air
RGBW 24V Dimmer Air
Remote Air
Detektor kouře Air
Geiger Solidline Air
Smart Socket Air
Hlavice Air
Senzor teploty a vlhkosti Air
Touch Air