Samostatné bydlení ve stáří či s hendikepem

Produkty Loxone pro asistované bydlení

Co je asistované bydlení?

Asistované bydlení je soubor technických řešení, která podporují osoby nemohoucí a osoby se zdravotním postižením nebo omezením. Žít samostatný život i ve stáří, po tom dnes mnoho lidí touží. Automatizace domů a budov může přispět k naplnění tohoto snu prostřednictvím mnoha funkcí. Loxone se postará o důležité úkoly na pozadí, zatímco chrání a pomáhá. Díky tomu se nejen staří lidé mohou cítit bezpečně. Jejich příbuzní také mají jistotu, že je vše v pořádku. Systém lze individuálně přizpůsobit konkrétním potřebám lidí.

Samostatné bydlení ve stáří či s hendikepem

Asistované bydlení znamená technická řešení, která podporují osoby nemohoucí a osoby se zdravotním postižením nebo omezením. Pomohou jim na cestě k samostatnějšímu a spokojenějšímu životu.

CuraeVitel – Asistované bydlení v praxi

Díky CuraeVitel Balie v Holandsku bylo 2300 bytů vybaveno inteligentní technologií od Loxone. Byty jsou nepřetržitě připojeny k internímu pohotovostnímu centru. Jsou zde použity přítomnostní senzory, které detekují pád nebo atypické chování obyvatele bytu. Tyto informace jsou okamžitě předány zaměstnancům pohotovosti. Technologie Loxone dává obyvatelům větší bezpečí a ulevuje pečovatelům.
Muž používá tlačítko touch

10+ funkcí pro nezávislý život

Technologii Loxone je možné integrovat do každé budovy a přizpůsobit ji téměř všem požadavkům. Níže uvádíme několik nejběžnějších aplikací, které známe z prostředí s asistovaným bydlením. Můžete si tak mnohem lépe vytvořit představu o tom, co je možné v domácnostech automatizovat.

Měsíc a hvězdy
Noční osvětlení Starší lidé častěji používají toaletu v noci. Aby nedocházelo k situaci, kdy musejí ve tmě chodit po domě a hledat spínač, noční osvětlení se automaticky zapne, když vstanou z postele. Celá cesta na toaletu a zpátky tak bude vždy dostatečně osvětlená.
Štít
Detekce pádu Pohyb starších osob, které vyžadují speciální pomoc, může být v domácnosti monitorována pomocí pohybových senzorů a dveřních kontaktů. Pokud senzory zaznamenají nějakou atypickou činnost, mohou nouzovým voláním kontaktovat příslušnou osobu.
Tlačítko panika
Nouzové tlačítko Starší lidé často vedou spíše osamělý život. V případě nouze je tak důležité, aby mohli kontaktovat někoho blízkého co nejrychleji. Loxone Touch je možné instalovat do každé místnosti a používat ho jako nouzové tlačítko.
Upozornění na telefonu
Monitorování elektrických zařízení Zapnutá trouba nebo žehlička mohou velmi jednoduše způsobit požár. Zařízení připojená k napájení mohou být díky Loxone monitorovaná a v případě potřeby automaticky vypnutá. Po aktivování nočního režimu se všechna zapnutá zařízení okamžitě vypnou.
Přístup do budovy
Přístup pro pohotovostní služby Když nastane poplach, pohotovostní služby často nemohou rychle identifikovat správnou budovu a získat k ní přístup. Loxone může po stisknutí nouzového tlačítka pomoct rozblikáním světel a automatickým odblokováním dveří.
Teplotní stupnice
Regulace teploty v místnosti Loxone vám umožňuje definovat optimální teplotu pro každou místnost. Systém se sám naučí, jak dosáhnout požadované teploty v konkrétních denních časech. Například koupelna bude mít vyšší teplotu brzy ráno a večer. Tato funkce pomáhá šetřit energii a nikdo už nemusí na nastavení teploty v jednotlivých místnostech myslet.
Ventilátor
Čerstvý vzduch Loxone monitoruje a řídí kvalitu vzduchu z hlediska teploty, vlhkosti a úrovně CO2. Riziko infekce chorobami jako covid-19 se může minimalizovat díky intenzivní ventilaci. S Loxone můžete kdykoli regulovat proudění vzduchu.
Zámek
Vzdálené odemykání Kdyby došlo k náhodnému uzamknutí osoby uvnitř domu, člen rodiny může kdykoli na dálku otevřít dveře pomocí aplikace Loxone. Kromě toho může také přidělit přístupové kódy důvěryhodným sousedům.
Dům
Všestranná ochrana Členové rodiny se často obávají o bezpečnost svých příbuzných. Jednou z největších obav je potenciální loupež nebo požár. Detektor kouře a Senzor přítomnosti v každé místnosti pomáhají monitorovat celou budovu. Když dojde ke vniknutí cizí osoby nebo senzor zaznamená dým, rozezní se poplach a příbuzní budou okamžitě informováni.
Srdce
Rozpoznávání změn U starších lidí je těžké odhalit nové nemoci. Loxone pomáhá ošetřovatelům nebo příbuzným rozeznat změny v jejich chování, například častější návštěvu toalety v noci. Tyto informace mohou být odeslány lékaři, ošetřovateli nebo členu rodiny, aby si mohli o projevech pohovořit přímo s danou osobou.
Světlo
Automatické osvětlení Při odchodu z místnosti zůstanou světla často omylem zapnutá (toto rozhodně neplatí pouze pro staré lidi). Loxone tomu brání, čímž snižuje náklady na energii. Osvětlení se automaticky zapne, když někdo vejde do místnosti. Pokud již v místnosti nikdo není, světla se sama vypnou.
Tabulka
Připomenutí Starší lidé často musí brát léky v konkrétní časy. Aby se tuto rutinu podařilo udržet, systém Loxone může v určené časy zahrát upozornění, čímž připomene čas podání léků.

Produkty pro asistované bydlení od Loxone

Od Wrist Button Air k Senzoru přítomnosti – stvořeny pro samostatnější život.

Produkty pro asistované bydlení od Loxone

Od Wrist Button Air k Senzoru přítomnosti – stvořeny pro samostatnější život.

Ikonka zobrazující žárovku a ozubené kolo

+100 příkladů aplikace

Cennou inspiraci pro vaše automatizační projekty najdete v našich referencích a příkladech použití.

Komerční budova

Vhodné i pro komerční využití:

Produkty pro asistované bydlení stejně jako celý systém Loxone najdou širokou škálu využití i v komerčních objektech. Například Button Air může sloužit jako flexibilní central stop tlačítko. Oprostěme se ale od jednotlivých produktů. Skutečná výhoda tkví v možnosti automatizovat celé kancelářské komplexy či výrobní haly a jiné. Propojené vytápění, rekuperace, ventilace, FVE, stínění, osvětlení atd. Celý váš MaR systém (a prakticky veškeré technologie budov) můžete díky Loxone ovládat v jedné aplikaci odkudkoli. Více o automatizaci komerčních budov se dozvíte níže:

Další příklady využití asistovaného bydlení

Automatizace budov může být důležitou pomocí nejen pro samostatnější život ve stáří, ale také pro osoby se zdravotním postižením.

Zaujalo vás to?

Jste developer, nebo zájemce o inteligentní bydlení? Loxone Miniserver je dokonalým nástrojem pro jednoduché ovládání a inteligentní automatizaci všech druhů projektů, ať už se jedná o inteligentní dům, komerční nemovitost nebo speciální projekt.

Jste elektrikář? Stále více lidí dnes po inteligentním bydlení touží. Chcete převahu nad konkurencí a hodnotu pro své zákazníky? Loxone je partner, o kterého se můžete opřít.