Automatizace budov

Loxone je jedním z lídrů trhu v oblasti automatizace budov, inteligentních budov a měřící a regulační techniky (MaR).

Co je
automatizace budov?

Automatizace budov je automatické řízení, regulace, monitorování a optimalizace funkcí jako stínění, osvětlení, vytápění a dalších technologií budov. To vše v jednom inteligentním systému a s důrazem na pohodlí, bezpečnost a energetickou účinnost. Řešení je vhodné pro kancelářské budovy, restaurace, hotely a další komerční či průmyslové objekty. Pojem inteligentní budovy, chytré budovy či smart building označuje řešení automatizace pro komerční a veřejné nebytové budovy. V soukromých bytech a domech se naopak vžil termín chytrá domácnost.

Proč
automatizace budov?

Investorům, provozovatelům i uživatelům budov se vyplatí do automatizace investovat.

Hlavní výhody řešení automatizace v budovách

bezpečnost

Bezpečnost

lidí
i budovy

efektivita

Efektivita

budovy (úspora zdrojů, snížení provozních nákladů)

Pohodlí

Pohodlí

pro uživatele, obsluhu
a obyvatele

Vynaložené úsilí a náklady na technologie inteligentních budov (1–2 % z nákladů na stavbu) se obvykle vrátí během několika let díky velkému potenciálu úspor. Investorům se vyplatí na inteligenci vsadit.

Udržitelná výstavba šetřící zdroje je na trhu s nemovitostmi velmi žádaná. Certifikáty udržitelnosti jako DGNB, ÖGNI, LEED nebo BREEAM je možné pro inteligentní budovy získat v mnoha zemích světa. Jejich hodnota je stabilní i v nejistých dobách.

Oblasti použití automatizace budovy

Systém automatizace budov lze použít v mnoha různých projektech. Od obytných budov po pivovary. Poznejte různé oblasti použití systému inteligentního řízení budov:

Názory poskytovatelů automatizace budov

Proč je Loxone ideální pro automatizaci budov s více dílčími jednotkami?

Těší mě zejména to, že je technologie mimořádně stabilní a spolehlivá. Díky tomu není nutné volat servisní službu a zákazník i obyvatelé jsou spokojeni. «

Robin Salewski

ecopower

Čím větší projekt, tím složitější požadavky.
Zde se plně spoléhám na Loxone, protože mohu zachovat flexibilní strukturu. Pokud má zákazník speciální požadavek, mohu využít otevřenosti systému.
«

Wolfgang Schnepel

prodoing GmbH

Pod jeden systém jsem sjednotil řízení technologií ubytování, produkce vína a vinného sklepa. Pořizovací náklady se tím zásadně sníží, protože se ovládání rozloží do jednoho systému. «

Jiří Harmáček
Jiří Harmáček

ASSEC Computers

Energetická účinnost

Stavebnictví se podílí 40 % na spotřebě energie a 36 % na emisích skleníkových plynů v EU (zdroj: stavba.tzb-info.cz). Automatizací v komerčních budovách je možné ušetřit až 50 % celkové spotřeby energie díky chytrému energetickému managementu, který reaguje na aktuální poptávku stavby.

Obrázek budovy, který ukazuje, jak vypadá integrace systému automatizace budov a jak lze ušetřit energii.

Kolik energie ušetří inteligentní budova?

Automatizace budovy propojuje různé systémy a instalace v chytrých budovách či domácnostech. Síťové propojení umožňuje různé úrovně automatizace. Například komerční budova s vysokou úrovní automatizace spotřebuje přibližně o 30 % méně tepelné energie a až o 13 % méně elektřiny ve srovnání s budovou s nízkou úrovní automatizace. Inovace v oblasti stavebních technologií se každým rokem zvyšují a s nimi i možnosti úspor. Uvedené hodnoty jsou převzaty z norem DIN V 18599-11 a EN 15323. Existují také studie, jako je ta z Vysoké školy aplikovaných věd v Biberachu, podle níž je možné dosáhnout až 49% úspory energie.

Jak funguje automatizace budov?

Měření a regulace (MaR) má pro automatizaci klíčový význam. Důležitou roli zde sehrává hardware jako senzory, aktory, řídicí mozek budovy (Miniserver), dále také technologie Air, Link a Tree pro komunikaci všech komponent v systému a rozvaděči. Argumentem pro automatizaci budovy s Loxone je i jeho výkonný software. Programování i vizualizace technologií ve smart building je intuitivní a snadné.

Obrázek bytu se znázorněným využitím automatizace.

Tři úrovně
automatizace budov

Pomocí senzorů a aktorů se technické systémy ovládají na úrovni periferií. Miniserver zpracovává dodaná data na úrovni automatizace. Software na úrovni správy je zodpovědný za provoz a monitorování.

pyramida automatizace
periferie

Senzory

Senzory jsou základem spolehlivé automatizace budovy. Zaznamenávají aktuální stav v periferii (budově nebo místnosti). Přesně detekují přítomnost, teplotu, hodnoty CO2, vodu, kouř nebo vniknutí (díky Okennímu a dveřnímu kontaktu). Naměřené hodnoty se bezdrátově nebo kabelem přenášejí do centrální řídicí jednotky – Miniserveru.

Aktory

Aktory

Aktory vykonávají mechanické činnosti v automatizované budově. Mohou být ovládány elektronicky, pneumaticky nebo hydraulicky. Miniserver jim přikáže, kdy mají co udělat.

Miniserver

Všechny prvky systému automatizace budov se spojují v centrální řídicí jednotce – Miniserveru. Tento mozek umožňuje komponentům a zařízením vzájemně komunikovat a automatizuje většinu úkolů v oblasti bezpečnosti, komfortu a energetické účinnosti.

Příklad:
Jakmile Miniserver zjistí, že je teplota v místnosti nižší než požadovaná hodnota, dá příkaz pohonu na radiátoru, aby dále otevřel ventil a zvýšil tak přívod tepla. Současně může dát příkaz k vytažení předokenních žaluzií – k energeticky účinnému vytápění místnosti slunečním světlem.

Software

Software je nezbytnou součástí automatizace budov, protože přebírá důležité úkoly co do správy. Je mimo jiné zodpovědný za sběr, záznamy, vyhodnocování a vizualizaci dat. Trvalý monitoring podporuje lepší nakládání s energiemi a bezpečnost provozu. Inteligentní budova vybavená Loxone sama ví, co a kdy je třeba udělat – automaticky se přizpůsobuje potřebám a optimalizuje se.

Na jedné straně stojí Loxone Config – bezplatný, profesionální nástroj pro konfiguraci automatizace budov. Nabízí hotové a snadno využitelné funkční bloky pro různé projekty. Zadruhé je k dispozici bezplatná aplikace Loxone s kompletním přehledem o budově. Uživatelům umožňuje ovládat všechny funkce na jednom místě a zároveň je informuje o událostech v systému. Aplikace slouží i k jednoduché správě uživatelů a přidělování práv s maximální flexibilitou.

Která rozhraní jsou pro inteligentní řízení budov důležitá?

Automatizace budov má k dispozici mnoho komunikačních protokolů: Loxone podporuje BACnet IP, LON, RTU/TCP, EEBUS, RSR232, SIA DC-09 a mnoho dalších. Tímto způsobem lze do inteligentní budovy integrovat téměř všechny větrací a topné systémy, klimatizační jednotky, fotovoltaické systémy atd., které jsou na trhu. Loxone Library obsahuje šablony integrací produktů třetích stran s různými rozhraními.

Loxone má nespočet rozhraní.

ODBORNÉ ČLÁNKY A STUDIE NA TOTO TÉMA

O LOXONE

Loxone Group z rakouského Kollerschlagu je průkopníkem v oblasti inteligentních automatizačních řešení. Jako specialista Loxone umožňuje jednoduché inteligentní řízení budov a inteligentní automatizaci projektů všeho druhu. Ať už se jedná o váš domov, hotel, kancelář nebo komerční objekt, Loxone vám v každé situaci usnadní život i práci. Profesionální partneři po celém světě již realizovali přibližně 250 000 projektů ve více než 100 zemích. Autorizovaní Loxone Partneři oceňují vysokou inovační sílu, bezplatný software v kombinaci se snadnou instalací produktů a četná otevřená rozhraní centrálního Miniserveru. Je to srdce každého projektu Loxone a dokonalý nástroj pro inteligentní automatizaci inteligentních domů, komerčních nemovitostí a speciálních aplikací. Miniserver byl vyvinut speciálně pro profesionální elektrikáře. Tato centrální řídicí jednotka jako „mozek“ zajišťuje většinu úkolů automatizace budov a domácností co do zabezpečení, komfortu a energetické účinnosti.

Vaše bezplatná konzultace k projektu

Sníte o vlastním projektu s Loxone, ale nevíte, jak a kde nejlépe začít? Naši profíci jsou vám k dispozici zcela zdarma a nezávazně.

    • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
ikona dům check

Dům myslí sám

Dokonalá souhra světla, stínění, vytápění a zvuku.

bez cloudu

Bez cloudu

Funguje i bez internetu. Data zůstanou v bezpečí mezi vašimi zdmi.

ikona dům ochrana

Škálovatelné

Roste s požadavky, lze ho dodatečně rozšiřovat.