Panoramahaus: Když smart home znamená bezpečné bydlení


27 června, 2013 in Reference

Neuvěřitelné krásný výhled v rakouském městečku Rohrbach je důvod, proč se zde obyvatelé rozhodli usadit. Přímo majitel – pan Wiesner se jako profesionální elektrikář podílel na plánování domu, instalaci a sám si i Miniserver programoval. Veškeré funkce pro chytré bydlení byly optimalizovány přesně podle potřeb mladé rodiny, aby jim usnadnily život.

O PROJEKTU

JMÉNO Panoramahaus
MÍSTO Rohrbach, Rakousko
PLOCHA 180 m²
ROK VÝSTAVBY 2011
PROJEKT PARTNER: Firma Krenn
lokace domu na rakouské mapě
stínění v chytrém domě Panoramahouse

UVNITŘ MŮŽETE NAJÍT

štít

Chytré bydlení a poplach světly

V naší ložnici jsme nastavili funkci poplachu. Když podržíte tlačítko, funkce odstrašující světlo se aktivuje: Venkovní světla začnou blikat a rozsvítí se v chodbě. Po 3 minutách všechno zhasne. Pokud nás navštíví nezvaný host, určitě ho vystraší spuštění velmi jasného světla a uteče ze strachu pryč. Tato funkce je aktivována v rozmezí 21:00hod – svítáním. Tato funkce by neměla v chytrém bydlení chybět.

Stínění na míru podle našich potřeb

Žaluzie ovládáme velice jednoduchým způsobem, který nám naprosto vyhovuje. Dominantním prvkem jsou centrální tlačítka v každém patře, které nám umožňují vytáhnout nebo zatáhnout kompletně všechny žaluzie. V každé místnosti pak máme vypínač pro žaluzie. Na toto tlačítko jsme chtěli funkci dvojkliku, který nám umožňuje celkový pojezd žaluzií. O zbytek se již stará Miniserver sám celý den. Automaticky naklápí žaluzie dle denního světla. Pokud zrušíme automatický režim, znovu jej můžeme aktivovat trojklikem na libovolné tlačítko. Ovládání žaluzií je samozřejmě možné i z Vašeho počítače přes webové rozhraní.

kuchyně

Ochrana žaluzií před povětrnostními vlivy

Žaluzie jsme vybavili dětskou a zimní ochranou funkcí.  Pokud se objeví na parapetu nebo na lamelách sníh , pak naše děti nemohou se žaluziemi posouvat. Senzor na střeše a služby o počasí poskytují Miniserveru informace o rychlosti větru a hustotě sněžení. Když je velmi silný vítr, pak se žaluzie vysunou, aby se nepoškodily. Když je mnoho sněhu, pak je zámek žaluzií automaticky aktivován.

Automatické stínění v době dovolené

Když jsme na dovolené, všechny žaluzie se pohybují plně automaticky. Miniserver ovládá žaluzie na základě získaných informací z venkovního a vnitřního teplotního senzoru nebo od služby o počasí. Pokud je příliš teplo, žaluzie jsou staženy dole a tím se drží dům uvnitř vychlazený. Naopak, pokud je venku zima, žaluzie se otevřou a dům je částečně vyhříván slunečními paprsky.

hlásič požáru

Požární alarm: Světla a zvuk

V každé místnosti jsou požární detektory, které umí rozpoznat kouř nebo vysokou teplotu. Pokud nastane požár, v horním patře alarm začne pár minut houkat a cesta k východu z domu se rozsvítí. Když nejsme doma, Miniserver nám nečekanou událost oznámí přes SMS nebo email a sdělí nám, ve které místnosti byl alarm spuštěn.

OBLÍBENÁ FUNKCE

Vytápění odtoků: po celý rok čisté roury.

Máme plochou střechu s odtokovými trubkami uprostřed. Aby voda mohla odtékat i v zimě (mráz, návaly sněhu, …), tento odtokový žlab vybaven vyhříváním. Vyhřívání se řídí automaticky, což nám ušetří spoustu času. Pokud je to nutné, můžeme ovšem výhřev ovládat manuálně. Vytápění je obecně aktivní od října do dubna, ale zapne se pokud je to potřeba (čidlo vlhkosti, teploty, …). Samozřejmě tento způsob zastaví poškozování odtokového systému při opakovaném zmrazováním a rozmrazováním.

odvod vody
vybitá baterie

Vybité baterie?

Na stropech po celém domě máme mnoho detektorů požáru, napájených bateriemi. Zkontrolovat je všechny ručně, by bylo časově zdlouhavé. V případě, že se baterie blíží ke konci svého života, nad našim krbem se rozsvítí světlo. Použitím vizualizace můžeme zkontrolovat, který detektor potřebuje novou baterii. Pokud jsme na dovolené, o naše květiny se stará tchýně a proto je funkce vypnutá. Byl by to pro ní určitě šok, kdyby nad krbem začalo svítit světlo.

majáček

Alarm pro chytré bydlení

Alarm pro chytré bydlení je nastaven na období, když jsme na dovolené nebo se setmí. Při spuštění alarmu začnou blikat světla v chodbě a před domem se spustí zvuková signalizace. O poplachu jsme informování emailem. Pokud zastřežíte alarm, ale světla v domě jsou ještě zapnutá, pak se alarm automaticky vypne a zapne za 30 minut. To je dostatek času na to, aby jste si mohli dojít pro sklenici vody, aniž by jste museli všechno vypnout

Chytré bydlení – naše světla umí více

Pracovali jsme na optimalizaci ovládání světel. Chtěli jsme pro náše chytré bydlení všechny normální funkce, stejně jako několik užitečných vlastností.

Funkce nočního osvětlení

Pokud detektor pohybu zaznamená pohyb mezi 21:00 – 3:00 hodinou, pak se v patře rozsvítí světla. Je to dobrá věc tehdy, když ještě večer sedíme v obývacím pokoji a  děti opustí jejich pokoj. Jakmile jsme všichni v postelích, tato funkce je automaticky vypnuta.

Úspora energie

Naše chodba je obecně ovládána senzorem pohybu, ale záleží to na denní době a počasí. Když potřebujeme více světla, například při úklidu chodby, potom můžeme ovládat osvětlení manuálně. Zmáčknutím tlačítka se zapnou světla na 30 minut.

Automatické zhasnutí

Podkroví, sklep, garáž a komora jsou místnosti, které používáme možná jedenkrát  denně. Právě u těchto místností je velmi jednoduché zapomenout zhasnout světla. Proto jsme nastavili Miniserver, aby všechny tyto světla automaticky vypnul po 12 hodinách.

Centrální vypnutí

U vchodových dveří máme speciální tlačítko. Jakmile jej stiskneme, všechna světla se vypnou, elektrická zařízení jako kamna jsou odříznuta od elektrického proudu. Je to velmi praktické, protože když odcházíme z domu, nemusíme ztrácet čas kontrolou jestli něco zůstalo zapnuté.

dům ve spacím režimu
dálkový ovladač garážových vrat

Přijíždíme domů…

Když přijíždíme domů, používáme k otevírání vrat dálkové ovládání. Světla v garáži a osvětlení cesty k domu se rozsvítí společně. Toto se stává pouze tehdy, pokud je venku tma (senzor osvětlení) – nemá smysl přeci svítit ve dne.

Technické informace

Použité komponenty

 • 1 Miniserver jako srdce celé instalace
 • 11 Extensions
 • 1 IR Extension
 • 1 1-Wire Extension
 • 3 Dimmer Extensions
 • 2 DMX Extensions
 • 2 EnOcean Extension (dodělávky)

Naše technika

 • Použité Cloud Services: Caller, Weather
 • Cisco Firewall, internetové připojení od Telekomu
 • Senzory na bázi KNX – tlačítka, pohybové senzory, meteostanice
 • Ultrazvukový senzor pro měření hladiny vody v zásobníku
 • EnOcean pohybový senzor a okenní senzory ve sklepě (dodělávky)
 • Použití barevných a bílých LED pásků
 • Nasazení stmívaných zářivek s el. předřadníkem ovládaným přes analogové výstupy 0-10V
 • Magnetické kontakty u garážových vrat
 • Ovládání Dreamboxu & Denonu AV Recieveru přes LAN
 • Ovládání televizoru SONY přes IR modul
 • Multiroom audio systém s Loxone Music Serverem
 • Použití analogových (0-10V) a digitálních ventilů pro podlahové topení a radiátory
 • Loxone pokojové čidlo pro měření teploty a vlhkosti

Chci být informován o novinkách