Rezidence Královské Vinohrady s funkcemi, které by neměly chybět v žádném chytrém domě


15 února, 2015 in Reference

Loxone si tentokrát našel cestu do luxusního bytu v Praze, který vznikl v rámci rozsáhlé rekonstrukce spojením dvou bytových jednotek v jednu.

 

O PROJEKTU

NÁZEV Rezidence Královské Vinohrady
MÍSTO Praha – Vinohrady,  ČR
ROK REALIZACE 2014 (rekonstrukce)
PLOCHA 260 m²
PARTNER PROJEKTU IT Technik, s. r. o.
umístění referenčního domu na mapě čr

Byt zabírá celé jedno patro v činžovním domě na pražských Vinohradech. Majitel po celou dobu rekonstrukce kladl důraz na kvalitu provedení všech prací, detailů a výběr materiálů. Po několika schůzkách a upřesnění požadavků a možností nám bylo jasné, že nároky investora uspokojí jedině komplexní nasazení systému Loxone.

Mozkem celého bytu se tak stal Miniserver. Ten se stará o vše od vytápění, osvětlení, stínění až po bezpečnost. Pomocí Loxone se nám podařilo bydlení v tomto bytě bez nadsázky posunout do 21 století.

V bytě jsme rozmístili na strategicky určených místech čtyři tablety iPad v držácích Loxone a iRoom. Jako další možnost ovládání systému se nabízejí mobilní telefony obyvatel s OS Android nebo iOS.

 

Uvnitř můžete najít

obývací pokoj

Svítíme, řídíme, šetříme…

V bytě je rozmístěno 27 světelných okruhů s desítkami světel o celkovém příkonu 12,5 kW. Až na pár výjimek jsou k jejich ovládání využívány stmívače Loxone. Pouze dva hlavní třípatrové lustry v obýváku, jsou vzhledem k jejich příkonu 2500 W stmívány silovým stmívačem třetí strany, nicméně opět řízeným systémem Loxone. Světelné zdroje jsou kombinací klasických žárovek, halogenů a LED osvětlení. Celé toto řešení umožňuje obyvatelům si vytvářet skutečnou světelnou pohodu. Samozřejmostí jsou i předvolené světelné scény, jako například párty, kino,…

Světla umí více!

Jestliže není v místnostech žádný pohyb, osvětlení se automaticky vypne. Tato funkce při odběru většího množství energie umožní ušetřit nemalou částku peněz. Osvětlení neslouží jen ke svícení, ale může být jednoduše spojeno i s alarmem. Když rezidenci navštíví nezvaný host, světla se rozblikají a mohou cizího návštěvníka odehnat pryč.

žárovka
krb v obývacím pokoji

Tepelná pohoda pro každého dle jeho potřeb!

V bytě je instalován plynový kotel Wolf, který dodává teplo do radiátorů. Každý radiátor má vlastní elektrický ventil umístěný v technické místnosti. Tyto ventily jsou opět ovládány systémem Loxone. Obyvatelé tedy mohou nastavovat nezávisle teplotu ve všech místnostech. V koupelnách je instalováno podlahové vytápění, kombinované s elektrickými žebříky s přívodem teplé vody. V každé místnosti je dále samostatné teplotní čidlo. Obyvatelé mají informaci o aktuálních teplotách v místnostech. Nechybí ani možnost programovat vytápění v dlouhodobých cyklech či automatické stažení teploty při delší nepřítomností obyvatel bytu.

Komfortní teplota a bezpečnost provozu krbu

V obývacím pokoji jsou, pro zvýšení komfortu, umístěny dva protilehlé plynové krby. Nejedná se pouze o designový prvek, ale dobře poslouží k přitápění během jarních a podzimních sychravých dnů.

Samozřejmostí je maximální bezpečnost provozu. Z tohoto důvodu hlídáme hladinu CO2 v místnostech a zda funguje odsávání spalin krbů a to včetně otáček ventilátorů. Ovládání těchto krbů je také součástí řízení celého bytu systémem Loxone.

ovládání topení
žaluzie v pokoji pro hosty

Žaluzie se řídí samy

Ve všech místnostech jsou nainstalovány elektrické žaluzie. Každá je ovládána samostatně ale je možné je stahovat a vytahovat po jedné nebo rovnou celou místnost nebo byt najednou. Automatický režim ví, kdy mají být žaluzie v závislosti na situaci zatažené nebo naopak.

Stínící technika zde neslouží jen pro stínění a chlazení místností, ale i pro jiné účely jako je například vytápění místnosti pomocí slunečních paprsků v chladných dnech. Samozřejmostí je možnost ovládání žaluzií v aplikaci.

U nás se cítíme bezpečně

Bezpečnost je řešena zabezpečovacím zařízením Paradox, jehož ovládáni je integrováno taktéž do systému Loxone. Autorizace obyvatel bytu probíhá pomocí čtečky otisků prstů kombinovanou se systémem rozpoznávání tváři a zadáním PINu. V případě úspěšné autorizace je odblokován zabezpečovací systém a vypnut kamerový systém. Systém rozlišuje jednotlivé osoby a je možné pro ně stanovit různé režimy. Např. uklízečka při příchodu odblokuje zabezpečovací systém, ale nevypne kamerový systém. Samozřejmostí jsou i kamery ve dveřích místo kukátek u vchodu do domu. Kamery jsou integrovány do systému Loxone a je tedy možné zobrazit si kdo za dveřmi, nebo před domem stojí.

zabezpečení na stěně
počasí loxone

Přehled v každé situaci

Kamery jsou mimo jiné vybaveny mikrofony a reproduktory a je tedy možné nejenom při prohlížení kamer slyšet, ale i aktivně do dění v bytě zasahovat. V případě špatných světelných podmínek systém automaticky přisvítí pro kvalitní obraz. Všechny záznamy jsou ukládány.

O všech poplachových stavech v systému je odesílána SMS zpráva na předem definovaná tel. čísla. Během delší nepřítomnosti obyvatel, je možné simulovat přítomnost rozsvěcením světel, různým nastavením žaluzií, pouštěním hudby a TV. Celá zabezpečovací část je vybavena bateriemi a je nezávislá na napájení bytu. V případě výpadku napájení dokáže samostatně fungovat v řádu hodin až dní.

Finská sauna, co dodat…

Součástí bytu je i finská sauna s výparníkem. Samostatné řízení sauny dodané výrobcem, jsme kompletně nahradili systémem Loxone. Obyvatelé si tak mohou například zapnout saunu cestou domu z práce a po příchodu domů, místo čekání na nahřátí sauny, si rovnou užívat v předehřáté sauně. V systému Loxone je 8 předvolených saunovacích režimů (teplota/vlhkost) nebo je možné využít plně manuálního nastavení. Sauna je dále vybavena RGB LED osvětlením, které dokáže dynamicky měnit světelnou atmosféru a to buď automaticky, nebo dle nastavení uživatele.

finská sauna
centrální funkce

OBLÍBENÁ FUNKCE OBYVATEL

Centrální funkce

Jediným stisknutím tlačítka lze uvézt celý byt do úplného spánku. Například při odchodu je zabezpečen byt, zapnut kamerový systém, ostatní systémy uvedeny do stand-by modů a vypnuta všechna světla.  

Dále lze stáhnout všechny žaluzie v jednom pokoji nebo celém bytě či zapnout režim simulace přítomnosti. A mnoho dalších možností.

Internet

Vzhledem k rozlehlosti bytu, je na různých místech rozmístěno několik bezdrátových přípojných bodů. Tyto přístupové body umožňují připojení jak technologii 2,4 GHz pro starší zařízení tak i moderní technologii 5 GHz. Vše je následně přes výkonný router a Firewall připojeno k internetu.

Toto řešení nejen umožňuje servisní organizaci dělat vzdáleně aktualizace a zákaznické úpravy systému, ale zejména skýtá obyvatelům možnost si odkudkoli z celého světa ověřit stav svého bytu pomocí aplikace a to včetně náhledu kamer. Přes internet pak lze následně i celý byt ovládat.

ovládání přes internet

POMŮŽEME VÁM S VAŠÍM PROJEKTEM

Chcete mít ve svém domě podobné funkce? V Loxone vám rádi poskytneme služby našeho projektového týmu, který vám pomůže bezplatně s naplánováním inteligentní domácnosti.

Technické informace

Loxone komponenty

 • Miniserver
 • Extension
 • Dimmer Extension
 • DMX Extension
 • 1-Wire Extension

Další technika

 • 16 x topných okruhů
 • 20 x světelných okruhů
 • 14 x rolet
 • 12 x 1-Wire čidel
 • 7 x TV
 • 10 x kamer
 • 4 x ventilátory

Automatizováno

 • Osvětlení (klasické + LED, dimmer + relé + DMX)
 • Topení voda (1-Wire čidla + 230V ventily)
 • Topení podlahové el.
 • Topení el. žebříky
 • Rolety
 • Sauna s výparníkem

Chci být informován o novinkách