Podlahové vytápění nedělá to, co chci – příběh z praxe. Bonus: Řešení uvnitř!


20 září, 2018 in Know How

Nepředvídatelné. Takové je podzimní, zimní i jarní počasí ve střední Evropě. Na to už si pomalu zvykáme. Nic jiného nám nezbývá. Na strasti s nastavením vytápění domu si naštěstí zvykat nemusíme.

No řekněte sami: Nebylo by skvělé, kdyby systém pro podlahové vytápění sám reagoval na náhlé změny počasí? Bylo!

Dnes se podíváme blíže na to, jak snadné může být ušetřit si měsíce trápení. Loxonaut André se ohlédl zpět do doby, kdy si pořídil dům. Svůj topný systém tehdy podrobil intenzivnímu testování. Pojďme se podívat na výsledky.

„Nejchytřejší“ topný systém na trhu

André se nastěhoval do nově postaveného rodinného domu na konci roku 2015. Jakožto Loxonaut samozřejmě nemohl opomenout vybavit jej moderní inteligentní elektroinstalací. Vše až na jedinou věc svěřil systému Loxone Smart Home. Tou výjimkou byl systém pro teplovodní podlahové vytápění. Tehdy mu byl doporučen jako „nejchytřejší“ svého druhu. André souhlasil, že mu dá šanci.

Jak to dopadlo?

Komfortní teplota tepelného čerpadla byla nastavena na 19,8 °C. Touto průměrnou teplotou se měl regulovat celý dům. To se ale nestalo.

Jeden příklad za všechny: Byl začátek listopadu. Obloha jasná, venkovní teplota kolem 15 °C. Ve 3 ze 7 místností převládalo 24,6 °C. Mnohem víc, než požadovaná komfortní teplota.

A to se dům zastínil žaluziemi, aby se uchránil dalšímu přehřátí.

V koupelně byla situace docela opačná. Teploty se pohybovaly hluboko pod hodnotou, kterou by zejména Andrého manželka nazvala příjemnou.

Nejvíce ale trpěly děti. Jejich pokoje byly pravidelně přehřáté. Spát zde se dalo až po řádném vyvětrání. Jinými slovy po vyhození mnoha peněz oknem.

muž se snaží nastavit teplovodní podlahové vytápění domu

Hledání „správného mixu“

Jako hlava domu se André přirozeně nehodlal smířit s tím, že by nenašel správné nastavení vytápění domu. Z důvodu setrvačnosti, která je pro teplovodní podlahové vytápění typická, se každá změna projevila až za několik hodin. Tudíž to znamenalo neustálé chození do technické místnosti a s odstupem půl dne obcházení jednotlivých místností.

Vytápění domu v pojetí Real Smart Home

André brzy ztratil trpělivost a kontaktoval svého Loxone partnera. Ten se postaral o to, že i vytápění tepelným čerpadlem – poslední osamělý ostrůvek technologie – integroval do Loxone.

Stačilo vyměnit původní hlavice za Loxone Hlavice Air. Díky bezdrátovému provedení nebylo nutné vést novou kabeláž, což by v tomto případě vyžadovalo stavební úpravy. André si tak konečně mohl oddechnout a s klidem považovat svůj dům za Real Smart Home.

Dobré rozhodnutí – jak se brzy ukázalo.

Po krátké periodě učení systém Loxone předvedl skutečný potenciál podlahového vytápění. Každá místnost najednou nabídla optimální teplotu pro svůj účel. A to bez nepříjemných překvapení.

Centrální mozek domu – Miniserver – si jednoduše spočítá čas potřebný k dosažení požadované teploty. Čekání či zbytečné plýtvání je minulostí.

To ale ještě není vše.

Kromě vytápění se Andrého chytrý dům v případě potřeby sám postará i o aktivní chlazení. Topení i klimatizace dále spolupracují s rekuperací, která zajišťuje optimální kvalitu vzduchu bez zbytečných tepelných ztrát. Okna mohou zůstat zavřená, drahocenná energie zůstane doma.

Právě z inteligentní interakce všech technologií má Andrého rodina největší radost. O každou místnost je nonstop postaráno individuálně podle aktuálních potřeb. Stínění včas zabrání přetopení a ušetří za aktivní chlazení. Ventilace se spustí dle aktuální kvality vzduchu atp.

Tento příklad z praxe dokazuje, že technologie pro chytré domy nejsou pouze ozdůbka, ale pilíř moderního bydlení.

Podobné problémy jako André řeší mnozí. Respektive většinou neřeší, protože je považují za neřešitelné. Třeba proto, že si nechají namluvit, že podlahové vytápění nelze aktivně regulovat. Právě naopak: Je to víc než nutné.

koupelna kombinující žebřík a podlahové vytápění - příklad kritického místa vytápění domu

Chytře na vnitřní klima

Chcete předejít podobným strastem? Případně už je prožíváte a rádi byste změnu? Není divu.

Inteligentní řízení vnitřního klimatu je jen jednou z výhod moderního bydlení v pojetí Real Smart Home. Chcete-li vědět, jak maximálně vytěžit potenciál budoucího či současného domu, využijte bezplatnou konzultaci s našimi odborníky.

Verze 10: Nové možnosti řízení vnitřního klimatu

S aktualizací softwaru na verzi 10 získá každý majitel Loxone Smart Home zdarma nové možnosti inteligentního řízení vnitřního klimatu. Mimo jiné si ušetří ještě více ručních zásahů. Poznejte již dnes novinky, které vyjdou na konci září 2018.

Chci být informován o novinkách