Harmonie teploty a vzduchu: Co je vnitřní klima a jaký význam má optimální prostředí?

Marek Stejskal
19 července, 2018 in Know How

Příjemné teploty v kombinaci s ideálním vzduchem – známé jako vnitřní klima – mají významný dopad na naše pohodlí.

Co vše si pod pojmem vnitřní klima představit a proč je tak důležité? V dnešním článku si toto téma rozebereme podrobněji a vše si vysvětlíme.

Vnitřní klima? Co to je?

Když se řekne „vnitřní klima“, většinou se nám vybaví vnitřní teplota. To ovšem není zcela správné, jelikož vnitřní klima zahrnuje všechny faktory, které ovlivňují náš pobyt v uzavřených prostorách. Těmi hlavními jsou teplota, vlhkost a kvalita vzduchu. Nejsou-li vzduch a teplota v harmonii, bude to mít pravděpodobně vliv na naši náladu, produktivitu i zdraví.

Vzhledem k tomu, že dnes trávíme většinu času v kancelářích a dalších uzavřených prostorách, je optimální vnitřní klima stále důležitějším aspektem, jenž ovlivňuje kvalitu našeho života. Jako výrobci Real Smart Home považujeme schopnost řešení této problematiky za stěžejní. Naším cílem je zajistit všem obyvatelům chytrých domů optimální vnitřní klima tak, aby se cítili pohodlně. A to vše bez nutnosti jejich zásahu.

Jak vypadá optimální vnitřní klima?

Vnitřní klima je, jak již bylo uvedeno výše, složeno z následujících tří oblastí.

Optimální teplota

Příliš vysoká nebo příliš nízká teplota způsobuje nepohodlí – ať už následkem zvýšeného pocení nebo pocitem chladu. Optimální teplota je navzdory různým orientačním hodnotám velmi individuální.

Optimalní vlhkost

Optimální vlhkost je důležitá jak pro lidské zdraví, tak i stav budov. Nadměrná vlhkost má za následek vznik plísní a příliš nízká vlhkost může vést k podráždění pokožky a sliznice.

Optimalní kvalita vzduchu

Kvalita ovzduší je faktorem, který nejvíce ovlivňuje lidské zdraví. Čerstvý vzduch zabraňuje bolestem hlavy, únavě a přenosu onemocnění.

Optimální klima v různých místnostech

Každá místnost slouží k jinému účelu. Z těchto důvodů doporučujeme nastavit různé teploty a úrovně vlhkosti pro každou místnost zvlášť. Pravidelná výměna vzduchu v každé místnosti by měla být samozřejmostí.

Pokoj Optimální teplota Optimální vlhkost
 Koupelna 23 °C
50 – 70 %
 Kuchyně 22,5 °C
50 – 60 %
Pracovna 22,5 °C
40 – 60 %
 Obývací pokoj 21,5 °C
40 – 60 %
Chodba 20 °C
40 – 60 %
WC
20 °C
40 – 60 %
Ložnice 18 °C
40 – 60 %

* Toto jsou pouze doporučení na základě našich zkušeností.

Chytře na vnitřní klima

Ptáte se, jak je možné ovládat všechny faktory ovlivňující vnitřní klima pro každou místnost zvlášť? S Loxone Smart Home se o tyto věci starat nemusíte, chytrý dům vše vyřeší za vás.
Je to ložnice nebo pracovna? V jaké místnosti se zrovna nacházíte? Jaká je venkovní teplota? Real Smart Home zpracuje veškeré dostupné informace a najde to nejlepší řešení.

Chci být informován o novinkách