Návod: Jak na automatické zavlažování zahrady s Loxone

Marek Stejskal
22 července, 2022 in Pro partnery

Nikdo nemá rád zalévání zahrady, které nám v letních měsících a tropických dnech sebere opravdu dost času. Často odjíždíme i na delší dovolenou a po návratu zjistíme, že místo zeleného trávníku zbylo jen žluté spáleniště. Abychom vás před tímto scénářem zachránili, ukážeme vám jednu z dalších výhod chytrého domu, jímž je automatické zavlažování. Navštívili jsme náš referenční projekt rodiny Hetzendorferů a podívali se podrobněji na zavlažování zahrady.

Využití dešťové vody

Retenční nádrž shromažďuje dešťovou vodu, kterou je možné následně použít jako užitkovou k mytí aut nebo zavlažování zahrady.

Sledování stavu hladiny vody

Je důležité sledovat hladinu vody v nádrži, aby se zabránilo chodu čerpadla na sucho. Hladina vody se měří pomocí ultrazvukového senzoru s převodníkem 0–10V.
Takto vy nebo vaši zákazníci ví, kolik vody je v nádrži a mohou se rozhodnout, zda vodu chtějí šetřit nebo ji využít třeba k zavlažování zahrady.

Aktivace čerpadla

Voda z nádrže může být čerpána ponorným nebo povrchovým čerpadlem. V našem případě se rodina Hetzendorferů rozhodla pro povrchové čerpadlo.

Čerpadlo může být aktivováno v aplikaci Loxone, nebo automaticky na základě času.

Pokud je v nádrži málo vody, čerpadlo se automaticky vypne.

Aktivace čerpadla

Voda z nádrže může být čerpána ponorným nebo povrchovým čerpadlem. V našem případě se rodina Hetzendorferů rozhodla pro povrchové čerpadlo.

Čerpadlo může být aktivováno v aplikaci Loxone Smart Home, nebo automaticky na základě času.

Pokud je v nádrži málo vody, čerpadlo se automaticky vypne.

Automatické vodní ventily

Kromě vodního čerpadla jsou použita čtyři vodní potrubí vedoucí k jednotlivým zavlažovačům v zahradě. Otevírání a zavírání vodních potrubí je automaticky řízené ventily.
Jelikož čerpadlo nevyvine dostatečný tlak pro zalévání všech čtyř okruhů, spínají se okruhy jeden po druhém. Lze tak nastavit i různé doby zalévání pro jednotlivé okruhy (trávník, květiny,…).

Výsuvný zadešťovač

4 výsuvné zadešťovače se automaticky vysunou, jakmile začne čerpání vody z nádrže a otevře se příslušný ventil. Jamile je vodovodní ventil uzavřen, zadešťovače opět zmizí v zemi.

Automatické zavlažování zahrady

Zavlažování zahrady lze aktivovat v závislosti na několik faktorech. Může být spuštěno automaticky v určitý čas nebo na základě měření vlhkosti. Samozřejmě lze ovládat i ručně v aplikaci Loxone.

zavlažování zahrady

V tomto domě se zavlažování spouští v závislosti na čase. Aktivuje se každý den po západu slunce. To lze snadno nakonfigurovat díky Automatickému programování v Loxone Configu.

Pokud by pršelo, zavlažování se odloží. Loxone Miniserver to rozpozná díky meteorologické stanici, která je umístěna na střeše.

Konfigurace automatického zavlažování zahrady

Zavlažování zahrady je součástí komplexní instalace Loxone. Pro zavlažování byly použity tyto komponenty:

V bezplatném nástroji Loxone Config byla vytvořena funkce automatického zavlažování zahrady. Blok „Závlaha“ automatizuje proces zavlažování pomocí Meteostanice, zavlažovacích ventilů, čerpadla a ultrazvukového senzoru.

Blok závlahy dokonale spolupracuje s kombinovaným blokem „Impulz v daném čase“, ve kterém může uživatel nastavit časy aktivace zavlažování.

Časy a délku samotného zavlažování lze v aplikaci po vytvoření zavlažovacího bloku libovolně měnit. Blok obsahuje také záložku „Aktivita“, kde vidíte historii zavlažování (aktivace nebo vypnutí v důsledku dešťových srážek). K zavlažovacímu bloku připojíme vstup „Déšť“ z Meteostanice. Tento vstup se aktivuje, když stanice detekuje déšť. Pokud během dne pršelo více, než je nastavený limit, zavlažování se neaktivuje a zobrazí se odpovídající záznam. Z proměnných systému použijeme vstup „Očekávané srážky“. V této situaci, stejně jako v případě deště, se zavlažování nezapne, pokud za chvíli zaprší.

Pro zavlažování můžeme používat dešťovou vodu, jejíž hladina je monitorována pomocí ultrazvukového senzoru 0-10 V. Logika kontroluje, zda je v nádrži dostatek vody. Pokud nemáme dostatek vody, zavlažování se zablokuje (uživatel může blokování ručně deaktivovat) a odešle se oznámení „V nádrži není dostatek vody“.

Loxone Config závlaha
Závlaha v aplikaci Loxone
Závlaha v aplikaci Loxone
Závlaha v aplikaci Loxone

Ptejte se zdarma

Prokonzultujte s námi váš projekt nebo se staňte Loxone Partnerem v několika málo krocích!

A
Konzultace projektu zdarma
Zvažuji ve vlastním projektu využít Loxone a rád bych získal více informací.

A
Stát se partnerem
Rád bych se zeptal, v čem spočívá partnerství s Loxone a jak na to.

Konzultace projektu zdarma

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Stát se partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Chci být informován o novinkách