Návod: Jak na Automatické zavlažování zahrady s Loxone

Marek Stejskal
14 srpna, 2019 in Pro partnery

Nikdo nemá rád zalévání zahrady, které nám v letních měsících a tropických dnech sebere opravdu dost času. Často odjíždíme i na delší dovolenou a po návratu zjistíme, že místo zeleného trávníku zbylo jen žluté spáleniště. Abychom vás před tímto scénářem zachránili, ukážeme vám jednu z dalších výhod chytrého domu, jímž je automatické zavlažování. Navštívili jsme náš referenční projekt rodiny Hetzendorferů a podívali se podrobněji na zavlažování zahrady.

Využití dešťové vody

Retenční nádrž shromažďuje dešťovou vodu, kterou je možné následně použít jako užitkovou k mytí aut nebo zavlažování zahrady.

Sledování stavu hladiny vody

Je důležité sledovat hladinu vody v nádrži, aby se zabránilo chodu čerpadla na sucho. Hladina vody se měří pomocí ultrazvukového senzoru s převodníkem 0–10V.
Takto vy nebo vaši zákazníci ví, kolik vody je v nádrži a mohou se rozhodnout, zda vodu chtějí šetřit nebo ji využít třeba k zavlažování zahrady.

Aktivace čerpadla

Voda z nádrže může být čerpána ponorným nebo povrchovým čerpadlem. V našem případě se rodina Hetzendorferů rozhodla pro povrchové čerpadlo.

Čerpadlo může být aktivováno v aplikaci Loxone Smart Home, nebo automaticky na základě času.

Pokud je v nádrži málo vody, čerpadlo se automaticky vypne.

Aktivace čerpadla

Voda z nádrže může být čerpána ponorným nebo povrchovým čerpadlem. V našem případě se rodina Hetzendorferů rozhodla pro povrchové čerpadlo.

Čerpadlo může být aktivováno v aplikaci Loxone Smart Home, nebo automaticky na základě času.

Pokud je v nádrži málo vody, čerpadlo se automaticky vypne.

Automatické vodní ventily

Kromě vodního čerpadla jsou použita čtyři vodní potrubí vedoucí k jednotlivým zavlažovačům v zahradě. Otevírání a zavírání vodních potrubí je automaticky řízené ventily.
Jelikož čerpadlo nevyvine dostatečný tlak pro zalévání všech čtyř okruhů, spínají se okruhy jeden po druhém. Lze tak nastavit i různé doby zalévání pro jednotlivé okruhy (trávník, květiny,…).

Výsuvný zadešťovač

4 výsuvné zadešťovače se automaticky vysunou, jakmile začne čerpání vody z nádrže a otevře se příslušný ventil. Jamile je vodovodní ventil uzavřen, zadešťovače opět zmizí v zemi.

Automatické zavlažování zahrady

Zavlažování zahrady lze aktivovat v závislosti na několik faktorech. Může být spuštěno automaticky v určitý čas nebo na základě měření vlhkosti. Samozřejmě lze ovládat i ručně v aplikaci Loxone Smart Home.

V tomto domě se zavlažování spouští v závislosti na čase. Aktivuje se každý den po západu slunce. To lze snadno nakonfigurovat díky Automatickému programování v Loxone Configu.

Pokud by pršelo, zavlažování se odloží. Loxone Miniserver to rozpozná díky meteorologické stanici, která je umístěna na střeše.

Konfigurace automatického zavlažování zahrady

Zavlažování zahrady je součástí komplexní instalace Loxone Smart Home. Pro zavlažování byly použity tyto komponenty:

Automatické zavlažování zahrady bylo vytvořeno v bezplatném nástroji Loxone Config. Na obrázku je schéma zapojení vstupů a výstupů. Všechny 4 výstupy jsou připojeny na blok Radiobutton pro snadné přepínání. Kromě toho jsou zde zavlažovací zóny rozděleny podle světových stran a jejich přepínání je realizováno pomocí bloků zpoždění impulzu. Ultrazvukový senzor zajistí, že se bude zalévat pouze tehdy, je-li v nádrži dostatek vody.

Ještě nejste Loxone partner?

Rádi byste nabídli svým zákazníkům Real Smart Home, sklízeli jejich nadšené reference a zvýšili své zisky?
Využijte možnost spolupráce s jedničkou na trhu profesionálních systémů pro chytré domy a posuňte své podnikání kupředu jako Loxone partner!

Chci být informován o novinkách