Návod: Jak na automatické zavlažování zahrady s Loxone

Daniel Gahleitner
22 července, 2022 in Pro partnery

Nikdo nemá rád zalévání zahrady, které nám v letních měsících a tropických dnech sebere opravdu dost času. Často odjíždíme i na delší dovolenou a po návratu zjistíme, že místo zeleného trávníku zbylo jen žluté spáleniště. Abychom vás před tímto scénářem zachránili, ukážeme vám jednu z dalších výhod chytrého domu, jímž je automatické zavlažování. Navštívili jsme náš referenční projekt rodiny Hetzendorferů a podívali se podrobněji na zavlažování zahrady.

Využití dešťové vody

Retenční nádrž shromažďuje dešťovou vodu, kterou je možné následně použít jako užitkovou k mytí aut nebo zavlažování zahrady.

Sledování stavu hladiny vody

Je důležité sledovat hladinu vody v nádrži, aby se zabránilo chodu čerpadla na sucho. Hladina vody se měří pomocí ultrazvukového senzoru s převodníkem 0–10V.
Takto vy nebo vaši zákazníci ví, kolik vody je v nádrži a mohou se rozhodnout, zda vodu chtějí šetřit nebo ji využít třeba k zavlažování zahrady.

Aktivace čerpadla

Voda z nádrže může být čerpána ponorným nebo povrchovým čerpadlem. V našem případě se rodina Hetzendorferů rozhodla pro povrchové čerpadlo.

Čerpadlo může být aktivováno v aplikaci Loxone, nebo automaticky na základě času.

Pokud je v nádrži málo vody, čerpadlo se automaticky vypne.

Aktivace čerpadla

Voda z nádrže může být čerpána ponorným nebo povrchovým čerpadlem. V našem případě se rodina Hetzendorferů rozhodla pro povrchové čerpadlo.

Čerpadlo může být aktivováno v aplikaci Loxone Smart Home, nebo automaticky na základě času.

Pokud je v nádrži málo vody, čerpadlo se automaticky vypne.

Automatické vodní ventily

Kromě vodního čerpadla jsou použita čtyři vodní potrubí vedoucí k jednotlivým zavlažovačům v zahradě. Otevírání a zavírání vodních potrubí je automaticky řízené ventily.
Jelikož čerpadlo nevyvine dostatečný tlak pro zalévání všech čtyř okruhů, spínají se okruhy jeden po druhém. Lze tak nastavit i různé doby zalévání pro jednotlivé okruhy (trávník, květiny,…).

Výsuvný zadešťovač

4 výsuvné zadešťovače se automaticky vysunou, jakmile začne čerpání vody z nádrže a otevře se příslušný ventil. Jamile je vodovodní ventil uzavřen, zadešťovače opět zmizí v zemi.

Automatické zavlažování zahrady

Zavlažování zahrady lze aktivovat v závislosti na několik faktorech. Může být spuštěno automaticky v určitý čas nebo na základě měření vlhkosti. Samozřejmě lze ovládat i ručně v aplikaci Loxone.

zavlažování zahrady

V tomto domě se zavlažování spouští v závislosti na čase. Aktivuje se každý den po západu slunce. To lze snadno nakonfigurovat díky Automatickému programování v Loxone Configu.

Pokud by pršelo, zavlažování se odloží. Loxone Miniserver to rozpozná díky meteorologické stanici, která je umístěna na střeše.

Online chat

Zajímá vás víc k tomuto tématu? Využijte náš online chat na webu a vyhněte se tak přihlašování, formulářům a čekání ve frontě na lince. V chatu vyřešíte většinu otázek a problémů hned.

Konfigurace automatického zavlažování zahrady

Zavlažování zahrady je součástí komplexní instalace Loxone. Pro zavlažování byly použity tyto komponenty:

V bezplatném nástroji Loxone Config byla vytvořena funkce automatického zavlažování zahrady. Blok „Závlaha“ automatizuje proces zavlažování pomocí Meteostanice, zavlažovacích ventilů, čerpadla a ultrazvukového senzoru.

Blok závlahy dokonale spolupracuje s kombinovaným blokem „Impulz v daném čase“, ve kterém může uživatel nastavit časy aktivace zavlažování.

Časy a délku samotného zavlažování lze v aplikaci po vytvoření zavlažovacího bloku libovolně měnit. Blok obsahuje také záložku „Aktivita“, kde vidíte historii zavlažování (aktivace nebo vypnutí v důsledku dešťových srážek). K zavlažovacímu bloku připojíme vstup „Déšť“ z Meteostanice. Tento vstup se aktivuje, když stanice detekuje déšť. Pokud během dne pršelo více, než je nastavený limit, zavlažování se neaktivuje a zobrazí se odpovídající záznam. Z proměnných systému použijeme vstup „Očekávané srážky“. V této situaci, stejně jako v případě deště, se zavlažování nezapne, pokud za chvíli zaprší.

Pro zavlažování můžeme používat dešťovou vodu, jejíž hladina je monitorována pomocí ultrazvukového senzoru 0-10 V. Logika kontroluje, zda je v nádrži dostatek vody. Pokud nemáme dostatek vody, zavlažování se zablokuje (uživatel může blokování ručně deaktivovat) a odešle se oznámení „V nádrži není dostatek vody“.

Loxone Config závlaha
Závlaha v aplikaci Loxone
Závlaha v aplikaci Loxone
Závlaha v aplikaci Loxone

Ptejte se zdarma

Prokonzultujte s námi váš projekt nebo se staňte Loxone Partnerem v několika málo krocích!

A
Konzultace projektu zdarma
Zvažuji ve vlastním projektu využít Loxone a rád bych získal více informací.

A
Stát se partnerem
Rád bych se zeptal, v čem spočívá partnerství s Loxone a jak na to.

Konzultace projektu zdarma

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Stát se partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Chci být informován o novinkách