Rodinný dům v Plzni ukazuje výsledek souhry architekta a Loxone partnera


27 února, 2019 in Reference

Netrápit se zbytečnostmi, neztrácet drahocenný čas a moci se spolehnout na perfektní výsledek. Takový byl postoj investora krásného a moderního domu u Plzně. Vsadil na duo zkušeného architekta s progresivním přístupem a špičkového odborníka na inteligentní elektroinstalace. Jak to dopadlo?

Základní údaje:

Lokalita: Plzeň, západní Čechy, Česko


Obytná plocha: 190 m² (zastavěná 120 m²)


Chytrá elektroinstalace: Josef Kreuzman (Loxone Gold Partner)


Architekt: Ing. et Ing. arch. Lukáš Janout


Fotograf: Petr Polák


Pohled do obývací části domu s krbem

Zákazník na začátku oslovil s myšlenkou chytrého domu svého architekta. Problematice chytrého bydlení moc nerozuměl. Nechtěl investovat spoustu času a energie do studia množství různých systémů. Jeho oprávněná obava byla, aby mu ve výsledku neposkytly pouze nekomfortní dálkové ovládání. Proto v tomto ohledu vložil svoji důvěru do rukou architekta.

Tím byl Lukáš Janout, kterého možná znáte z pořadu Stavba není sen. Ten již na základě kladných referencí spolupracoval s Josefem Kreuzmanem, instalačním partnerem Loxone. Pan Kreuzman zařídil kompletní návrh systému chytré domácnosti. Zákazník pouze konzultoval finální podobu projektu.

Vzhledem k tomu, že investor byl předem rozhodnutý, že nechce ve svém domě pouze hračky, ale profesionální řešení, systém Loxone si jej okamžitě získal. Díky tomu má přesně, co chtěl: Ve svém domě si může naplno vychutnávat bezstarostné a komfortní bydlení.

Pojďme se podívat na výběr funkcí.

 

Stínění

Stínicí technika si v tomto projektu žije vlastním životem. A to tak, aby obyvatelům maximálně sloužila. Spoustu každodenních manuálních úkonů obstará Loxone sám. Ráno vpustí do domu sluneční paprsky, večer kvůli soukromí stínění zatáhne. Přes den reguluje jednotlivé žaluzie, aby maximalizoval efektivitu vytápění a chlazení. Zároveň kdykoli umožňuje plnou manuální kontrolu.

Okna a pohled do zahrady

Topení a chlazení

Topení a chlazení je zde samozřejmě řešeno zónově, tedy regulováno v každé místnosti zvlášť. A to z pochopitelných důvodů. Ne všechny místnosti jsou využívány 24 hodin denně a ne každá místnost má stejné požadavky po celý den. Loxone tak topí či chladí pouze v případě potřeby a jen v těch místnostech, které jsou využívány.

Inteligentní regulace teploty využívá také již zmíněné stínění. Funguje to tak, že venkovní žaluzie pomáhají zabránit přehřátí či naopak pomohou přitopit tím, že do domu pouští sluneční paprsky s ohledem na vnitřní teplotu. Celková efektivita spotřeby energií je tak na mimořádně vysoké úrovni. Samozřejmě nechybí možnost přepnout celý dům do úsporného režimu v případě víkendového výletu nebo dovolené, a přitom se bez starostí vracet do již vytopeného domu ze zimní dovolené.

 

Osvětlení

Osvětlení bylo citlivě navrženo architektem a instalačním partnerem v maximální možné míře z produktové řady chytrých světel Loxone, pro jejich perfektní vlastnosti V některých místnostech je krásně doplňují speciální designová svítidla, která si vybral sám investor, a dodávají domu punc jedinečnosti.

Rodina si v celém domě užívá výhod stmívaného a automatizovaného osvětlení. Mohou používat světelné nálady, tedy nejvhodnější nastavení osvětlení pro různé činnosti, aniž by museli vždy nastavovat jednotlivá světla. Dále mají k dispozici funkce centrálního vypnutí či nočního osvětlení.

Na běžné rozsvěcení a zhasínání světel rodina dnes už vůbec nemusí myslet: Tyto a spoustu dalších každodenních starostí za ni řeší inteligentní osvětlení.

Díky automatickému tzv. nočnímu režimu se obyvatelé nemusí trápit oslněním intenzivním světlem, například když potřebují v noci na toaletu. Loxone se postará, aby jim na cestu posvítilo příjemné tlumené světlo.

Ve chvíli, kdy obyvatelé opouští dům, Loxone za ně všude pozhasíná. Odpadá tak nepříjemné obíhání celého domu, které vždy zabralo spoustu času.

 

Zabezpečení

I při volbě zabezpečení domu vložil investor svoji důvěru do rukou architekta a instalačního partnera Loxone. A dobře udělal.

Zabezpečení má vyřešené již v rámci systému Loxone. Stačilo využít již instalovaných prvků sloužících pro další funkce chytrého bydlení. Ale to není vše.

minimalistická ložnice

Standardní funkce běžného zabezpečení (upozornění na vniknutí a nechtěný pohyb) jsou navíc doprovázeny nadstandardními funkcemi signalizace. Celý dům na sebe dokáže upozornit, a to nejen uvnitř, ale také navenek.

V rámci tzv. optického alarmu se rozblikají všechna světla v celém domě, což bude případnému nechtěnému návštěvníkovi velmi nepříjemné. Zároveň se vytáhnou všechny stínicí prvky, aby bylo do celého domu vidět. Přidá se také akustická signalizace sirény.

Pro větší klid a bezpečí je v Loxone zapojená také vjezdová brána a garážová vrata. Rodině to dává možnost např. nechat si složit balíček do garáže, i když nikdo není doma. Také si všichni mohou být jisti, že když jdou spát, brána ani garážová vrata nikdy nezůstanou otevřená.

 

Další funkce inteligentního domu

Kromě výše zmíněných hlavních výhod toho Real Smart Home od Loxone umí samozřejmě ještě mnohem více. Soustředí se přitom na to, aby se rodině bydlelo co nejlépe.

Příkladem může být funkce tichý zvonek: zablikání světel ve vybraných místnostech ve chvíli, kdy není hlučné zazvonění žádoucí. Dále třeba možnost dálkově ovládat vybrané spotřebiče a automaticky je úplně vypnout ve chvíli, kdy nejsou používané. To samozřejmě pozitivně ovlivní náklady na energie.

Díky Loxone mají členové rodiny více času sami na sebe a nemusí se věnovat každodenním starostem okolo bydlení. Zároveň je celá instalace připravena na budoucí rozšiřování např. v podobě závlahy nebo automatizovaného bazénu nebo wellness.

– Speciální tip –

mladý pár konzultuje projekt svého budoucího domu

Poznejte všechny možnosti bydlení dneška


Chystáte se stavět či rekonstruovat a chcete mít jistotu, že váš dům bude odpovídat současným standardům? Jinými slovy, že vám neunikne nic z toho, co by vaše bydlení mohlo vylepšit? Využijte bezplatné konzultace s našimi odborníky ať víte, co chtít od dnešní elektroinstalace.

Chci být informován o novinkách