Chytrý apartmán v Londýně aneb Smart home rekonstrukce za pouhé tři dny


18 září, 2017 in Reference

Krásný inteligentní apartmán na východě Londýna je domovem pro Petera, Moniku a jejich syna Tymona. Nedávno svou domácnost modernizovali. Kolegové z Loxone UK s nimi strávili den, aby zjistili, jak se jim žije s Loxone.

Jelikož znám Loxone Smart Home z několika instalací naší firmy, když jsme plánovali vlastní rekonstrukci, bylo rozhodnutí jednoduché. Mnohem vyšší komfort a funkčnost, automatizace většiny úkonů, bezpečnostní prvky i zábava v jednom systému – díky tomu nám domov dělá radost každý den.
Peter Krawczyk, podnikatel ve smart home

Pusťte si video s českými titulky!

https://www.youtube.com/watch?v=Jnvn1KXaJzM

Průběh projektu

Jelikož se rodina i vzhledem k nedávnému přírůstku nemohla po dobu rekonstrukce odstěhovat, bylo zásadní, aby byla co nejkratší. Perfektní příprava, dobré načasování a minimální stavební úpravy byly klíčové. Vzhledem k existenci zavěšených stropů nebyl ale problém řešit projekt z větší částí kabelovou instalací, kterou vhodně doplnila bezdrátová smart home technologie Loxone Air.

Nejprve projektant konzultoval s rodinou místnost po místnosti a zjišťoval její potřeby a způsob využití. Následně navrhoval potřebné funkce a jejich nastavení. Posléze vypracoval projekt: potřebné prvky, ovládání, senzory, reproduktory, kabeláž atd. Následně si instalační firma vše dopředu připravila u sebe. Pak už jen stačilo, aby rodina odjela na 3 dny a vrátila se do moderní chytré domácnosti.

Během několika hodin jsme se se vším natolik zžili, že nám to přišlo úplně normální. A skvělé je, že pokud by nám něco nevyhovovalo, kdykoli to můžeme přenastavit!

O vše se postarala Peterova firma Smart Space Group, jež se nedávno stala Loxone Gold Partnerem.

Domácí kino smart home

Harmonie

Monika nejprve nevěřila, že by smart home technologie mohly zjednodušit její život. Bála se, že ji akorát přibudou další starosti. Přiznala, že to, co jim přinesl Loxone, se daleko liší od toho, co viděla v reklamách na různá udělátka či u kamarádek, jejichž manželé je doma mají, ale ony je neumí ovládat. „Člověk by pomalu ani nepoznal, jak úžasná technologie se za těmi zdmi skrývá. Jen mi ubylo práce a vše je naopak jednodušší,“ vysvětlila Monika, jak se její obavy rychle rozplynuly.

Chytrý apartmán

Chytré funkce

Peterův základní požadavek byl, aby se systém domácí automatizace staral o osvětlení, vytápění a bezpečnost, aniž by vše vyžadovalo zvláštní péči a speciální ovládání. To mu Loxone splnil bez problémů a přidal ještě mnohem víc. Nahradil také předchozí multiroom audio systém, takže i ten nyní spolupracuje. I když jej to před konzultací s expertem ani nenapadlo, nyní je rád, že integroval také měření vlhkosti a CO2 spolu s ventilací a motorické závěsy.

chytrý byt

Rada od Petera:

Dopředu zvažte realistický rozpočet v kontextu dalších věcí. Například závěsy byly samy o sobě velkou položkou. Vedle nich bylo jejich ovládání zanedbatelné, ale bez něj by jejich přínos byl poloviční. Nespoléhejte se, že vše vymyslíte sami. Konzultace s někým, kdo inteligentní instalace dělá delší dobu, je k nezaplacení. Tady rozhodně čas ani peníze nešetřte.

inteligentní dotykové tlačítko

Vše pod kontrolou

Stejně jednoduše, jen elegantněji a efektivněji

Ačkoli většinu práce obstará domácí automatizace, mají Peter a Monika vždy kontrolu pomocí tlačítek na zdi. Těch však paradoxně ubylo, i když možností přibylo: nová barevná světla, více stmívaných světel, elektrické závěsy a možnost ovládat audio tlačítky. Zástupy tlačítek z klasické instalace nahradilo jediné dotykové tlačítko Loxone Touch pro každou místnost.

Dobré ráno

„Probouzet se ráno oblíbenou hudbou s vědomím toho, že už máte zatopeno v koupelně a pak přijdete do kuchyně, kde se samy roztáhly závěsy, to se vám hned vstává mnohem příjemněji,“ neskrývá nadšení Monika.

ložnice v chytrém bytě

To nejoblíbenější

Největší dojem na návštěvy prý dělá snadné a rychlé ovládání multiroom audia a osvětlení, dále pak jejich možnosti. „Když vidí, jak to vše spolupracuje a stará se o sebe samo, říkají mi, že jsem génius, když jsem to dal dohromady. Jen se usměji a odpovím, že je vše součástí jednoho systému, který to prostě umí a stačí si jej nechat nainstalovat,“ popisuje Peter.

vstupní chodba do bytu

Chytré ukolébavky

Pro Petera a Moniku je velkou výhodou možnost pouštět prostřednictvím Music Serveru ukolébavky v dětském pokoji, zatímco v obýváku hraje jiná hudba. Přehrávání navíc mohou ovládat pomocí aplikace Loxone Smart Home App, aniž by museli vejít do pokoje svého malého zlatíčka a riskovat, že jej probudí.

 

 

 

 

 

 

 

 

Automatická úprava kvality vzduchu

Rodina se potýkala s problémem, který sice není úplně obvyklý ve Velké Británii, ale i tak na něj Loxone má řešení. Krátce po nastěhování do nového domova zaregistrovali velmi nízkou vlhkost vzduchu. Jelikož tlačítka Loxone Touch už v sobě obsahují vedle senzoru teploty také senzor vlhkosti, nebylo je ani nutné instalovat zvlášť. Stačilo přidat zvlhčovač kontrolovaný chytrou zásuvkou Smart Socket Air.

podsvětlení zrcadel LED

Inteligentní odmlžení zrcadel

Standardem v Loxone instalacích je měření vlhkosti v koupelně kvůli automatizaci ventilátorů. Ty se spustí, pouze pokud je to nutné a nikdo není v koupelně, aby na vás nefoukalo třeba při sprchování. Peter a Monika toho využili také pro ovládání topných panelů za zrcadly. Při náhlém zvýšení vlhkosti se aktivují, takže zrcadla se nezamlží.

topný žebřík nerez

Co bude umět váš domov?

Líbí se vám představa života v inteligentní domácnosti? Skvělé. Jistě máte řadu otázek. Využijte bezplatné konzultace s našimi odborníky. Rádi vám též zdarma zašleme informační brožuru o systému Loxone .

Chci být informován o novinkách