Inteligentne oszczędzanie: jak smart home ratuje twój portfel przed inflacją?

Samanta Weiss
25. stycznia 2024 in Know How

Inflacja, niestabilny rynek energetyczny i paliwowy, wciąż rosnące ceny podstawowych artykułów skutecznie pustoszą nasze portfele w ostatnich latach. Od początku pandemii wyszukiwanie możliwości oszczędzania w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej każdej zimy rośnie o 50%, co nie miało miejsca wcześniej! Polacy chcą wiedzieć, jak można ograniczyć wydatki. W Loxone mamy na to pomysł.

Rodzina biegnąca w ogrodzie przy domu
Dla kogo jest smart home?

Jest to pytanie, które niezmiennie się pojawia i niezmiennie uzyskuje nieprawdziwe odpowiedzi. Cały świat staje się inteligentniejszy – polegamy na nowoczesnej technologii w praktycznie każdym aspekcie naszego życia. Automatyzacja przemysłu, transportu, handlu czy bankowości to standard, któremy ufamy i bez którego nie potrafimy już żyć. Zapewnia nam to szybsze i sprawniejsze działanie oraz znacznie niższe koszty. Dlaczego więc istnieje wciąż tyle wątpliwości co do zastosowania takiego systemu w domu?

Mężczyzna trzymający w wyciągniętej dłoni Miniserver Loxone
Dziesiątki sposobów na oszczędzanie

Czy wiesz, gdzie uciekają twoje pieniądze? To nie tylko ogrzewanie, które działa całą dobę, nawet gdy mieszkanie jest puste, ale także nieenergooszczędne oświetlenie, niewykorzystany potencjał zacieniania oraz ogromnych benefitów płynących z właściwego rozplanowania zużycia energii. Nawet żyjąc w wielomieszkaniowym budynku, gdzie nie mamy pełnej kontroli nad zastosowanymi rozwiązaniami, możemy znacznie ułatwić sobie życie z pomocą inteligentnej automatyki.

Ciepło i tanio

Ogrzewanie domu czy mieszkania to zwykle ogromny koszt i w ostatnich latach wielu z nas próbuje znaleźć coś dla siebie na szerokim rynku rozwiązań grzewczych. Programy rządowe promujące nowoczesne urządzenia cieszą się dużym powodzeniem i dzięki nim możemy zaoszczędzić sporo na początkowej inwestycji.

Ciepło to nie tylko grzejniki czy ogrzewanie podłogowe (które też często nie działa tak, jak powinno, o czym pisaliśmy tutaj). Często nie doceniamy możliwości powiązania kilku rozwiązań, aby wykorzystać ich pełny potencjał i osiągnąć najlepsze efekty.

Najprostszym przykładem może być zacienianie. Blokowanie promieni słonecznych latem albo wpuszczanie ich maksymalnie długo zimą może skutecznie dostosować temperaturę w naszym mieszkaniu. Oczywiście nie jest to proste, jeśli pracujemy poza domem, nie wspominając o tym, że ciągłe podnoszenie i opuszczanie rolet czy żaluzji jest dość irytujące. Z inteligentną automatyką w naszym domu nie musimy zaprzątać sobie tym głowy – stacja pogodowa sama rozpoznaje położenie słońca w danym momencie i odpowiednio steruje zacienianiem, aby uzyskać pożądany efekt. Kto nie lubi darmowego ogrzewania?

Najlepsze w tym jest to, że takie proste, ale niezwykle efektywne rozwiązanie może zrealizować dosłownie każdy, nawet w wynajmowanym mieszkaniu. Dzięki współpracy z inteligentnymi aktorami grzejnikowymi, nie potrzebujesz ultranowoczesnych rozwiązań grzewczych, aby rozpocząć poważne oszczędzanie.

Gdzie jeszcze szukać oszczędności?

Oświetlenie, którego zapominamy wyłączać, urządzenia w trybie gotowości, nieefektywny system multimedialny… W naszych domach naprawdę nie trzeba długo szukać, aby znaleźć winowajców wysokich rachunków. W tym projekcie referencyjnym mówiliśmy o tym, jak zużycie energii można zmniejszyć wielokrotnie dzięki modernizacji systemu audio.

Dzięki elastyczności Loxone, inteligentną automatykę można zrealizować w każdym mieszkaniu lub domu, własnościowym lub wynajmowanym, w przeciągu nawet kilku godzin. Przy wykorzystaniu bezprzewodowej technologii Loxone Air każdą przestrzeń można zamienić w inteligentną w mgnieniu oka. Będzie to także świetne rozwiązanie dla wynajmujących – jedną z największych obaw właścicieli mieszkań na wynajem jest to, że najemcy nierozsądnie będą gospodarować surowcami. Może to jednak wyglądać inaczej! Jeden z naszych partnerów zloxonizował dom z lokalami na wynajem, dzięki czemu oszczędzanie jest oczywistością, a rozliczanie najemców nie wymaga ingerencji właściciela. Ciekawym dodatkiem będą inteligentne liczniki, które zapewnią pełną kontrolę nad zużyciem.

Co więcej, ważna jest kwota inwestycji oraz poziom oszczędności, jakich możemy się spodziewać. W tym wpisie rozwiewamy wszystkie wątpliwości na ten temat oraz przedstawiamy, z jakimi kosztami możesz się liczyć. Nawet niewielka modernizacja, która nie zrujnuje naszego domowego budżetu może okazać się ratunkiem dla wysokich rachunków za ogrzewanie, co dokładnie opisaliśmy tutaj.

Zielony Miniserver Loxone z powodzeniem realizuje rewolucję zarówno w kawalerkach, jak i posiadłościach. Oszczędności liczone w tysiącach złotych na rachunkach są na wyciągnięcie ręki, a integracja inteligentnych rozwiązań jest znacznie mniej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Dzięki nieporównywalnemu bezpieczeństwu danych, które nie opuszczają naszych czterech ścian, nie ma powodów, które przemawiałyby przeciwko inteligentnej automatyce Loxone. Istnieje oczywiście szereg innych zalet automatyki, które wspierają i ułatwiają nasze codzienne życie, które opisaliśmy tutaj.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu automatyki do twojego budynku lub zostań instalatorem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.