Loxone obniża koszty ogrzewania o 50%


24. lutego 2020 in Know How

Twój dom kryje w sobie duży potencjał oszczędności energii. Na szczególną uwagę zasługuje ogrzewanie. Według Federalnego Urzędu Statystycznego około 80% zużytej energii pochodzi z ogrzewania pomieszczeń i wody. Na poniższym przykładzie pokażemy ci, jak możesz poskromić pożeraczy energii i zaoszczędzić nawet do 50% kosztów ogrzewania w bardzo prosty sposób.

Warunki ramowe

Jako przykład posłuży nam dom jednorodzinny we wschodniej Szwajcarii. Obiekt o powierzchni 192m² rozciąga się na trzech piętrach. Właściciel zdecydował się przekształcić swój konwencjonalny dom krok po kroku w inteligentny dom Loxone. Jednym z głównych celów modernizacji jest większa oszczędność energii w budynku.

W związku z tym, że około 80% zużytej energii jest przeznaczana na ogrzewanie pomieszczeń
i podgrzewanie wody, w pierwszej kolejności skoncentrowano się na ogrzewaniu. W domu jest zainstalowane ogrzewanie gazowe, które jest odpowiedzialne za działanie grzejników
i podgrzewanie wody. Jego koszt w 2013 r. wyniósł około 11 600 zł.

Średnio około 80% tej kwoty jest wykorzystywana na ogrzewanie. 20% służy do podgrzewania wody na prysznic, zmywanie itp.

Mamy więc do czynienia z następującymi wartościami:

Całkowity kosz gazu:
100% 
11 600 PLN

w tym ogrzewanie:
80%
9300 zł

i ciepła woda:
20%
2300 zł

Mały koszt – duża oszczędność

W obszarze sterowania ogrzewaniem właściciel był w stanie osiągnąć znaczne oszczędności kosztów w bardzo prosty sposób. Lista urządzeń przeznaczona do sterowania ogrzewaniem w poszczególnych pomieszczeniach jest krótka:

W Loxone Config zdefiniowano ponadto kilka prostych logik:

    • W domu rodzinnym znajdują się duże, otwarte schody. Jeżeli kontakty drzwiowe zarejestrują, że jedno z drzwi wewnętrznych jest otwarte przez ponad 15 minut, ogrzewanie w danym pomieszczeniu wyłącza się automatycznie. Próba ogrzania pomieszczenia i klatki schodowej skutkowałaby stratą dużej ilości energii.
    • Jeśli okno w pokoju jest otwarte, grzejnik wyłącza się. Zapobiega to marnowaniu energii.
    • W każdym pomieszczeniu określono różne komfortowe temperatury dla różnych pór dnia. Ogrzewanie nie włącza się, jeśli nikogo nie ma w domu, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 17:00.

Kilka prostych zmian prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem Loxone potrafi jednak o wiele więcej, bez potrzeby interwencji ze strony gospodarza.

Pożądaną temperaturę w pomieszczeniu osiąga w możliwie najbardziej energooszczędny sposób. Wie dokładnie, kiedy rozpocząć ogrzewanie, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę we właściwym czasie i nieustannie się uczy.

Po osiągnięciu pożądanej temperatury jest ona następnie utrzymywana na stałym poziomie. Tak zwana histereza jest zredukowana do minimum. Jest to fluktuacja temperatury,
której kompensacja jest bardzo energochłonna.

Oszczędności

Kilka prostych zmian pozwoliło właścicielowi domu obniżyć koszty gazu w 2014 roku o 6200 zł w porównaniu z 2013 r.

Oszczędność dotyczy jedynie ogrzewania pomieszczeń, ponieważ Loxone nie interweniował w przygotowanie ciepłej wody.

Po odjęciu zaoszczędzonej kwoty otrzymujemy następujący wynik:

 

Całkowity koszt ogrzewania w 2013 r.: 9300 zł
– Zaoszczędzony koszt gazu na ogrzewaniu w 2014 r.: 6200 zł
= Koszt ogrzewania w 2014 r.: 3100 zł

Oznacza to oszczędność nawet o 66%!

Wpływ pogody

Roczne zużycie energii na ogrzewanie pomieszczeń jest silnie uzależnione od pogody. Ciepły 2014 rok z pewnością przyczynił się do tej oszczędności. Ze średnią 10,7°C było znacznie cieplej niż w 2013 r. Ze średnią 9,3°C (źródło: Szwajcarski Federalny Urząd Energii). W celu uzyskania porównywalnych wyników należy zatem skorygować wartości.

 

  Koszt ogrzewania Współczynnik korygujący Wartość skorygowana
2013: 9300 zł 1.042 8900 zł
2014: 3100 zł 0.776 4000 zł

 

Po dostosowaniu do warunków pogodowych możemy mówić o oszczędności nawet 55% kosztów ogrzewania.

Serdecznie dziękujemy właścicielowi domu za udostępnienie danych.

Mimo, iż powyższe dane zostały zebrane już jakiś czas temu, ten praktyczny przykład imponująco pokazuje, jaki potencjał oszczędności energii może mieć dom lub inny budynek dzięki zastosowaniu inteligentnej technologii. Jest to temat, który dziś jest jeszcze ważniejszy niż w 2014 r. ze względu na rosnące koszty energii i wrażliwą świadomość ekologiczną.  

Wizyta w inteligentnym domu Loxone


Wyrusz w odkrywczą podróż i osobiście poznaj Loxone. Umów się na bezpłatną prezentację systemu w naszym salonie pokazowym w Bytomiu lub u jednego z naszych najlepszych partnerów w twojej okolicy.