Smart metering: uciążliwy obowiązek czy wielka szansa?

Samanta Weiss
6. listopada 2023 in Know How

Smart metering, czyli inteligentne opomiarowanie energii, to coraz bardziej popularny termin wśród zarządców obiektów, właścicieli budynków i najemców. To, co początkowo mogło wydawać się tylko kolejnym wymogiem narzuconym przez Unię Europejską, w ostatnich latach okazało się drogą do znacznych oszczędności na dość kapryśnym rynku energii. Dlaczego i jak wdrożyć inteligentny system pomiarowy w firmie, biurze, magazynie lub budynku mieszkalnym? Jakie korzyści możemy odnieść, jeśli rozwiązanie to zostanie wykonane prawidłowo?

Smart metering i inteligentne liczniki są zapisane w dyrektywach UE, które są na różne sposoby przyjmowane przez prawodawstwo europejskie. Badania przewidują, że 77% europejskich konsumentów energii do 2024 roku będzie miało takie inteligentne liczniki.

„Niech inni to zrobią. Na razie pozostanę przy pozostałych 23 procentach, dopóki nie będzie to naprawdę konieczne”. Czy warto myśleć w ten sposób?

To tak, jakby prowadzić księgowość ręcznie zamiast przejść na odpowiedni system do tego stworzony. Teoretycznie oszczędzasz pieniądze na licencji, ale ryzykujesz błędy, a dane stają się trudne do dalszego przetwarzania i analizowania. Podobnie jest z pomiarami: podejmujesz niepotrzebne ryzyko, mimo że smart metering jest łatwy do wdrożenia i stosunkowo tani, biorąc pod uwagę potencjalne oszczędności.

A trzeba było…

Oto przykład z życia wzięty. Po kilku dniach po instalacji fotowoltaiki w restauracji nastąpiła awaria zasilania. Falownik nie uruchomił się po tym i nie wysłał żadnej notyfikacji o błędzie. Nie było też żadnego systemu monitorowania i zarządzania energią, który by ostrzegł o tym zdarzeniu. Tak więc przez 14 miesięcy właściciele restauracji żyli w przekonaniu, że oszczędzają dzięki fotowoltaice, a tak naprawdę instalacja nie wygenerowała nawet 1 wata energii elektrycznej.

Zaplecze techniczne budynku

Innym przykładem jest awaria instalacji pod budynkiem. Wyciekają litry wody, ale przez brak systemu powiadamiającego właściciel dowiaduje się o tym dopiero, gdy kilka miesięcy później przychodzi rachunek. Straty finansowe są ogromne!

Pod koniec roku kierownik przedsiębiorstwa państwowego musi zdecydować o budżecie na kolejnych 12 miesięcy, np. ile odłożyć na koszty energii. Może tylko zgadywać – nie zna rzeczywistego zużycia w budynku, dowie się dopiero po corocznym odczycie. Podejmuje decyzje dotyczące dziesiątek milionów złotych, co oznacza że może przeznaczyć na ten cel za mało pieniędzy, które potem trzeba będzie zabrać skąd indziej.

Inteligentne liczniki nie służą więc tylko do regularnej kontroli, ale do ogólnego monitorowania przepływu energii w budynku.

Dlaczego warto mierzyć przepływ energii w sposób inteligentny?

Każdy budynek ma dziś jakiś licznik. Większość z nich to jednak urządzenia z ubiegłego wieku, tj. wymagające osobistej wizyty i ręcznego przepisywania wartości.

Zarządcom obiektów szczególnie brakuje danych w czasie rzeczywistym. Bez nich nie można wykryć nadzwyczajnie wysokiego zużycia, a o usterkach dowiaduje się zbyt późno. Głębsza analiza zachowania urządzeń i preferencji ludzi obecnych w budynku, a tym samym optymalizacja zużycia, nie wchodzi w rachubę.

Zarządca budynku z tabletem

Ogólnie rzecz biorąc, źródła UE potwierdzają, że inteligentny system pomiarowy przynosi oszczędności, zwiększa wydajność, promuje energię odnawialną i ochronę środowiska. W praktyce może on:

 • na bieżąco odczytywać dane i optymalizować zużycie energii w celu zmniejszenia kosztów operacyjnych,
 • właściwie zarządzać energią,
 • uczynić budynek bardziej zrównoważonym,
 • komunikować potrzeby instalacji w zakresie konserwacji,
 • działać zgodnie z przepisami i dokonywać niezbędnych odczytów,
 • osiągać ambitne cele w zakresie wydajności energetycznej,
 • prawidłowo rozdzielać koszty między najemców,
 • podejmować najodpowiedniejsze decyzje dotyczące efektywności operacyjnej.

Powyżej: praktyczny przykład z centrum handlowego w Lublinie

Jak korzystać z inteligentnych pomiarów?

Jak sama nazwa wskazuje, inteligentne pomiary wymagają inteligentnej technologii. Prawdopodobnie słyszałeś o Loxone w związku z nowoczesną automatyzacją budynków. Automatyka nie musi być jednak skomplikowana. Loxone jest idealnym narzędziem do inteligentnych pomiarów, a wiele firm i obiektów mieszkalnych na całym świecie już polega na naszej automatyce budynkowej w tym zakresie.

Schemat systemu
ikona šipky

Dane w czasie rzeczywistym

Faktyczne wartości zużycia i przepływ energii są dostępne w każdej chwili.

ikona šipky

Odczyty wartości w określonym przedziale czasowym

Codziennie, co miesiąc, co rok lub w dowolnych innych odstępach czasu – w przypadku zdalnych odczytów nie jest konieczna fizyczna obecność techników w obiekcie.

ikona šipky

Odczyty bez opłat

Odczyty mogą być wykonywane zarówno lokalnie, jak i zdalnie – bez miesięcznej opłaty. Jednocześnie nie ma potrzeby posiadania publicznego adresu IP, a zatem nie ma dodatkowych opłat dla dostawcy usług internetowych.

ikona šipky

Eksport danych w celu rozliczenia

System ma łączność z innymi narzędziami, a tym samym zapewnia dane do fakturowania.

ikona šipky

Powiadomienia i alerty o najważniejszych zdarzeniach

Natychmiastowe powiadomienia dla zarządcy obiektu o sytuacjach takich jak wyciek wody pozwalają natychmiast interweniować i zapobiegać poważnym szkodom. Nadmierne zużycie może również zostać przekazane, jeśli na przykład najemca przekroczy swój miesięczny limit. Można również wykryć nieprawidłowe wahania i zapobiec marnotrawstwu energii.

ikona šipky

Bezpłatne oprogramowanie

Oprogramowanie zawiera aplikację z wizualizacją przepływu energii i statystykami. Inwestor, zarządca lub administrator obiektu oraz najemcy mogą korzystać z tej samej aplikacji. Każdy ma ją dostosowaną do swoich potrzeb, z odpowiednimi uprawnieniami. Aplikacja zawiera zdalny dostęp do wszystkich funkcji (również bez dodatkowych opłat).

Zarządzanie energią w Loxone App
Bieżące wartości zużycia według jednostek mieszkalnych
ikona šipky

Wartość CO2

Kompleksowe rozwiązanie dla dużych firm, które muszą udowodnić redukcję emisji.

ikona šipky

Porównanie danych

Np. w wielu lokalizacjach firmy lub pomiędzy różnymi okresami.

ikona šipky

Obliczanie kosztów dla najemców

Poszczególni najemcy mogą zobaczyć swoje bieżące zużycie, a administrator ma możliwość wystawiania rachunków na podstawie odczytów.

ikona šipky

Wszechstronność

Nie ma znaczenia, czy potrzebujesz mierzyć zużycie energii, wody, czy może monitorować temperaturę w magazynie. Wszystkie dane są dostępne w jednym systemie.

ikona šipky

Skalowalność

Jeden wallbox czy 50 budynków na całym świecie? System dostosowuje się do potrzeb każdego projektu.

Pomocnik w prawidłowym wdrożeniu smart meteringu

Dzięki nowemu produktowi M-Bus Extension firma Loxone zrobiła krok w kierunku naprawdę inteligentnego opomiarowania. Dzięki swojej elastyczności interfejs M-Bus jest obecnie wykorzystywany na przykład do pomiaru zużycia zimnej i ciepłej wody, gazu i energii elektrycznej. Jest znany ze swojej niezawodności i jest preferowanym rozwiązaniem pomiarowym w budynkach komercyjnych. Dzięki nowej funkcji, Loxone jest doskonale przygotowany do opomiarowania M-Bus.

Elektryk instaluje nowy M-Bus Extension

Podstawa zarządzania energią

Dzięki Loxone budynek jest gotowy do samodzielnego zarządzania energią. Pomiar jest podstawą i pierwszym do tego krokiem.

Aplikacja oferuje pełny podgląd na zużycie energii w budynku
Dopiero po poprawnej analizie można zidentyfikować możliwości zmniejszenia obciążenia podstawowego. Jest to energia, która napędza budynek każdego dnia. Wielu operatorów szuka oszczędności wtedy, gdy budynek jest w pełni wykorzystywany. Jednak ogromny potencjał redukcji zużycia tkwi głównie w czasie, gdy biuro lub fabryka jest poza godzinami pracy i znajduje się w „trybie gotowości”. Tutaj właśnie wkracza automatyka, która eliminuje pożeracze energii.

Dzięki temu optymalizujesz swój budynek i przenosisz go na nowy poziom zarządzania energią. Przykładowo, możesz przenieść część zużycia na okresy, kiedy fotowoltaika generuje energię i jest ona darmowa lub kiedy cena energii elektrycznej na rynku spot jest najniższa.

Loxone pomoże ci przejść przez wszystkie te kroki. Nawet w istniejących budynkach, których właściciele szukają sposobów na skuteczną poprawę wydajności energetycznej bez gruntownej modernizacji, która zasadniczo ograniczyłaby działalność.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań Partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.