Ogrzewanie podłogowe nie działa tak, jak chcę – historia prawdziwa. Bonus: rozwiązanie poniżej!


12. listopada 2018 in Know How

Nieprzewidywalna. Właśnie taka jest jesienna, zimowa i wiosenna pogoda
w Europie Środkowej. Powoli się do niej przyzwyczajamy. Cóż innego nam pozostaje? Kłopotom z ogrzewaniem domu nie musimy jednak iść na ustępstwa.

Powiedzcie sami: czy nie byłoby wspaniale, gdyby system ogrzewania podłogowego sam reagował na nagłe zmiany pogody? Oczywiście, że tak!

Dziś przyjrzyjmy się, jak łatwo można zaoszczędzić sobie miesięcy zmartwień. Loxonauta André wrócił pamięcią do czasów, kiedy budował dom. Jego system grzewczy przeszedł wtedy intensywne testy. Rzućmy okiem na wyniki.

„Najmądrzejszy” system grzewczy na rynku

André wprowadził się do nowo wybudowanego domu rodzinnego pod koniec 2015 roku. Jako Loxonauta, nie mógł oczywiście nie wyposażyć go
w nowoczesną i inteligentną elektroinstalację. Cała praca (z małym wyjątkiem) została powierzona Loxone Smart Home. Tym małym wyjątkiem był system ogrzewania podłogowego ciepłą wodą. W tym czasie polecono mu go jako „najmądrzejszy” system grzewczy na rynku. André zgodził się dać mu szansę.

Jak potoczyły się jego losy?

Optymalna temperatura pompy ciepła była ustawiona na 19,8°C. Cały dom miał się kierować tą średnią temperaturą. Niestety tak się nie stało.

Wystarczy jeden przykład: był początek listopada. Czyste niebo, temperatura zewnętrzna około 15°C. W 3 z 7 pokoi przeważała temperatura 24,6°C,
czyli znacznie wyższa niż ustawiona temperatura komfortu cieplnego.

Okna domu zostały zasłonięte roletami, aby zapobiec kolejnemu przegrzaniu.

Sytuacja w łazience była odwrotna. Temperatura spadła znacznie poniżej wartości, którą André (a w szczególności jego żona) uznałby za przyjemną.

Najbardziej cierpiały jednak dzieci. Ich pokoje były regularnie przegrzane. Dało się w nich spać tylko po porządnym wywietrzeniu. Innymi słowy,
po wyrzuceniu przez okno mnóstwa pieniędzy.

muž se snaží nastavit teplovodní podlahové vytápění domu

Poszukiwanie
„właściwej kombinacji”

Jako głowa rodziny, André naturalnie nie chciał pogodzić się z tym,
że nie znajdzie odpowiedniego ustawienia dla ogrzewania domu. Ze względu na bezwładność typową dla ogrzewania podłogowego ciepłą wodą,
każda zmiana w ustawieniach następuje dopiero w ciągu kilku godzin. Oznaczało to ciągłe chodzenie do pomieszczenia technicznego i sprawdzanie poszczególnych pokojów w długich odstępach czasu.

Ogrzewanie domu w koncepcji Real Smart Home

André wkrótce stracił cierpliwość i skontaktował się ze swoim partnerem Loxone, który zadbał o to, aby ogrzewanie z pompą ciepła – ostatnia niezależna wysepka technologii w domu – również zostało zintegrowane
z Loxone.

Wystarczyło zastąpić oryginalną głowicę grzejnikową głowicą Loxone Air.
Ze względu na bezprzewodową konstrukcję, montaż nie wymagał kładzenia nowych przewodów, co wiązałoby się w tym przypadku z dodatkowymi pracami remontowymi. André mógł w końcu odetchnąć z ulgą i spokojnie uznać swój dom za Real Smart Home.

Dobra decyzja – jak się wkrótce okazało.

Po krótkim okresie nauki system Loxone zademonstrował rzeczywisty potencjał ogrzewania podłogowego. Każde pomieszczenie zaczęło zapewniać optymalną do swych celów temperaturę. I to bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Centralny mózg domu – Miniserver – oblicza czas potrzebny do osiągnięcia pożądanej temperatury. Długie oczekiwanie i marnotrawstwo energii należy już do przeszłości.

To jeszcze nie wszystko.

Oprócz ogrzewania, inteligentny dom André, w razie potrzeby, zadba również o aktywne chłodzenie. Systemy ogrzewania i klimatyzacji współpracują
z rekuperatorem, aby zapewnić optymalną jakość powietrza bez niepotrzebnych strat ciepła. Okna mogą pozostać zamknięte, cenna energia zostanie w domu.

To właśnie z inteligentnego współdziałania wszystkich technologii jest rodzina André najbardziej zadowolona. Każde pomieszczenie jest pod stałą, indywidualną opieką zgodnie z bieżącymi potrzebami. Zacienienie pomieszczenia w odpowiednim czasie zapobiega jego przegrzaniu i oszczędza na aktywnym chłodzeniu. Wentylacja włączy się w oparciu o faktyczną jakość powietrza, itd.

Powyższy przykład pokazuje, że technologia inteligentnego domu to nie tylko ciekawy gadżet, ale także filar nowoczesnego życia.

Podobne problemy jak André ma jeszcze wiele osób, które nie podejmują żadnych kroków, ponieważ uważają je za niemożliwe do rozwiązania. Być może dlatego, że żyją w mylnym przekonaniu, że ogrzewanie podłogowe nie może być aktywnie regulowane. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej:
jest to więcej niż konieczne.

koupelna kombinující žebřík a podlahové vytápění - příklad kritického místa vytápění domu

Inteligentne podejście do klimatu wewnętrznego

Chcesz zapobiec podobnym kolejom losu? A może już ich doświadczasz i chciałbyś to zmienić? Nic dziwnego.

Inteligentna kontrola nad klimatem wewnętrznym to tylko jedna z zalet nowoczesnego mieszkania w Real Smart Home. Aby dowiedzieć się, jak zmaksymalizować potencjał przyszłego lub współczesnego domu,
skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszymi ekspertami.