Inwestycja w Loxone z oszczędnościami w centrum uwagi


3. listopada 2022 in Referencje

W obliczu wzrastających cen energii wszyscy szukają możliwości obniżenia kosztów. W przypadku prowadzonej działalności gospodarczej jest to szczególnie ważne – zbyt wysokie rachunki mogą zmusić właścicieli do zamknięcia biznesu. Inwestorzy z Kołobrzegu wynajmujący 9 mieszkań w jednym budynku postanowili działać – z pomocą Loxone mają teraz kontrolę nad zużyciem mediów.

Inwestorzy zwrócili się do Partnera Loxone, Akmilus Smart Home, z jednym wymaganiem – obniżeniem rachunków. Klienci mają doświadczenie na rynku nieruchomości i są w pełni świadomi wagi możliwości kontrolowania i sterowania mediami. Specjaliści z Akmilus zatroszczyli się o optymalizację podgrzewania wody oraz ogrzewania mieszkań, jak również upłynnili sposób rozliczania się z najemcami.

Co zostało wdrożone?

Ogrzewanie tylko wtedy,
kiedy są obecni domownicy

Największym czynnikiem rodzącym zupełnie niepotrzebnie ogromne koszty jest ciągle włączone ogrzewanie, w szczególności, jeśli domownicy pracują poza domem. Każdy chce wrócić na koniec dnia do ciepłego domu, jednak w realiach charakteryzowanych przez bezprecedensowo wysokie koszty mediów domowych, czasem trzeba iść na pewne ustępstwa.

W tym projekcie postawiono na ciekawe rozwiązanie polegające na stworzeniu zależności między zużyciem wody a aktywacją ogrzewania. Założono, że pierwsze co każdy robi po powrocie do domu to korzystanie z toalety lub umycie rąk. Kiedy tylko licznik zużycia wykryje, że ktoś korzysta z wody w mieszkaniu, ogrzewanie zostanie włączone na sześć godzin, zapewniając mieszkańcom komfortową temperaturę.

Informacje

Lokalizacja:
Kołobrzeg, PolskaRok realizacji:
2022Wielkość:
Dom 450 m² podzielony na 9 mieszkańPartner Loxone:
Akmilus Smart HomeKomponenty:
Miniserver
Siłownik Air
Czujnik obecności Air
Tree to Air Bridge
Kontakt okienny
Liczniki prądu (F&F) – sterowany przez Modbus Extension
Liczniki impulsowe wody (F&F) – sterowany przez DI Extension

 

Widok na dom z góry

Co więcej, wykorzystano kontaktrony okienne i siłowniki Air na grzejnikach, aby dodatkowo zoptymalizować wykorzystanie energii grzewczej – ogrzewanie wyłączy się przy otwartych oknach, aby nie marnować energii. Co ważne, siłowniki regulują zawory grzejnikowe w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Jako, że lokatorzy ogrzewanie opłacają ryczałtem, inwestorom niezwykle zależało na maksymalnym obniżeniu tego kosztu.

Typowe dla budynków wielorodzinnych jest to, iż w okresie zimowym piec włączony jest cały czas, a lokatorzy sami kontrolują temperaturę odkręcając lub zakręcając grzejniki. Powoduje to jednak straty, ponieważ piec grzeje sam siebie i pomieszczenie, w którym się znajduje.

Dzięki Loxone, zbierane są dane dotyczące zapotrzebowania na ciepło w każdym lokalu, a jeśli spadnie ono poniżej określonego progu, ogrzewanie zostanie wyłączone do czasu wzrostu potrzeb. Co więcej, blok funkcyjny „sterownik klimatu” spowoduje, że piec samoczynnie zacznie działać, kiedy przez 48 godzin temperatura zewnętrzna będzie odpowiednio niska.

Sterowanie oświetleniem
w częściach wspólnych

Kolejnym marnotrawcą energii jest niepotrzebnie zapalone światło. W częściach wspólnych za zużycie płaci właściciel, dlatego tak ważne było wyeliminowanie pozostawiania zapalonego światła przez mieszkańców. Wykorzystano do tego czujniki ruchu, które sterują oświetleniem na korytarzu.

Kontrola pod okiem właściciela

Właściciele mieli problem z prawidłowym rozliczaniem najemców za zużycie i przy okazji implementacji inteligentnego systemu Loxone chcieli znaleźć rozwiązanie. Od teraz dostają oni odczyt z liczników automatycznie mailem i mają oko na zużycie oraz mogą szybko i sprawnie pobierać należne opłaty.

Właściciele tego obiektu chcą dalej zwiększać poziom energooszczędności i już planują instalację systemu fotowoltaicznego oraz grzałek do podgrzewania CWU. W parze z Miniserverem, samowystarczalność energetyczna jest coraz bliżej!

Salon z jadalnią

Oszczędności? Tylko z Loxone!

Nikt nie jest w stanie tak dobrze zoptymalizować zużycia energii, jak inteligentny system. Nawet jeśli mamy możliwość ręcznego sterowania wszystkimi mechanizmami w domu, to nigdy nie będzie to tak precyzyjne, jak to, co zrobi system na podstawie pozyskiwanych danych. Rozwiązania ograniczające częstotliwość podgrzewania wody albo wykorzystujące energię podczas niżu energetycznego czy samoprodukowaną energię z fotowoltaiki są czynnikami, które mogą obniżyć rachunki nawet o kilkadziesiąt procent. W obecnej sytuacji zwrot takiej inwestycji to kwestia kilkunastu miesięcy, a spokojnego snu nie da się wycenić. Bądź krok do przodu i nie czekaj na rozwój wydarzeń na rynku mediów – zadbaj o swój portfel i zapewnij sobie ciepłą zimę z inteligentną automatyką Loxone.

Kuchnia
Łazienka
Salon z jadalnią

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.