Niezależne życie
w podeszłym wieku

Przewidywana średnia długość życia rośnie. Wiele osób chce się zestarzeć w domu i móc prowadzić w dużej mierze samowystarczalne życie, nawet jeśli wymagają wsparcia. Osoby te są w większości przypadków otaczane opieką przez członków rodziny.

Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na personel pielęgniarski, które ciężko zaspokoić z powodu braku wykwalifikowanych osób. W zależności od stanu fizycznego i psychicznego osoby wymagającej opieki, automatyka budynkowa może zapewnić tutaj indywidualne wsparcie. Krewni i opiekunowie są jednocześnie zwolnieni z części zadań.

Hans Moser touches Touch

Mieszkalnictwo wspomagane

W czasach, gdy brakuje personelu pielęgniarskiego, coraz częściej mówi się o „mieszkalnictwie wspomaganym”. Pod tym pojęciem kryje się rozwiązanie automatyki budynkowej, które wspiera osoby w podeszłym wieku lub niepełnosprawne w drodze do niezależnego życia. Technologia może być indywidualnie dostosowywana i wspiera podopiecznych w codziennych zadaniach, w których potrzebują pomocy. Stwarza to lepszą jakość życia, a także poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w chwilach, gdy na miejscu nie ma krewnego lub opiekuna.

W wielu krajach automatyka budynkowa jest wspierana finansowo przez rząd w odpowiedzi na niedobór pielęgniarek i pielęgniarzy.

Ambient Assisted Living

Więcej komfortu, bezpieczeństwa
i wolnego czasu

Jeśli dziadkowie, rodzice lub krewni uzależnią się od stałej opieki, może to stanowić obciążenie zarówno dla opiekunów, jak i dla samych podopiecznych. Można temu przeciwdziałać za pomocą systemu automatyki budynkowej. Decydując się na takie rozwiązanie zyskasz między innymi:

Niezależne życie

Podopieczni mogą dalej żyć swoim zwykłym życiem, nie czując, że sami nie mogą już nic robić. Tymczasem technologia wykonuje dużo pracy
w tle.

Więcej czasu

Trudno jest pogodzić pracę, życie rodzinne i codzienną opiekę nad osobą starszą lub niepełnosprawną. Loxone może zaoszczędzić członkom rodziny więcej czasu, automatyzując takie kwestie, jak wyłączenie pieca lub oświetlenie drogi do toalety w nocy.

Oszczędność kosztów opieki

Personel pielęgniarski jest drogi. Loxone umożliwia bardziej niezależne życie, co może zmniejszyć liczbę wymaganych godzin opieki.

Spokój ducha

W nagłym przypadku krewni lub opiekunowie zostaną natychmiast powiadomieni telefonicznie, na przykład jeśli osoba upadła i potrzebuje pomocy.

10+ funkcji umożliwiających samodzielne życie

Technologię Loxone można zintegrować z dowolnym budynkiem
i dostosować do wymagań. Poniżej opisaliśmy najważniejsze funkcje w zakresie mieszkalnictwa wspomaganego:

Oświetlenie nocne

Osoby starsze często korzystają w nocy z toalety. Aby nie doprowadzić do sytuacji, w której muszą po omacku błądzić po domu, ​​oświetlenie nocne włączy się automatycznie po wyjściu z łóżka. Droga do toalety i powrót do sypialni będą dobrze oświetlone.

Kontrola upadku 

Obecność osób wymagających opieki może być monitorowana lub rozpoznawana za pomocą czujników ruchu lub kontaktów drzwiowych. Jeśli przez pewien czas czujniki nie zarejestrują żadnej aktywności, zostanie wykonane połączenie alarmowe.

Przycisk awaryjny 

Starsi ludzie często prowadzą samotne życie. W przypadku upadku opiekunowie muszą zostać powiadomieni jak najszybciej. Przycisk Loxone Touch w każdym pomieszczeniu można przekształcić np. w przycisk awaryjny przywołujący pomoc.

Monitorowanie urządzeń

Włączone żelazko lub kuchenka mogą spowodować pożar. Dzięki Loxone urządzenia podłączone do prądu mogą być monitorowane i, jeśli to konieczne, automatycznie wyłączane. Po kliknięciu przycisku przed snem piec może automatycznie się wyłączać.

Dostęp dla służb ratunkowych 

W przypadku wywołania alarmu służby ratunkowe często nie potrafią szybko zidentyfikować odpowiedniego budynku i uzyskać do niego dostępu. Można temu przeciwdziałać za pomocą migającego światła
i automatycznego otwierania drzwi wejściowych po naciśnięciu przycisku awaryjnego.

Kontrola temperatury 

Loxone pozwala zdefiniować optymalną temperaturę dla każdego pomieszczenia. System uczy się, jak osiągać żądane temperatury o określonych porach dnia. Przykładowo w łazience jest cieplej wcześnie rano i wieczorem. Funkcja pomaga oszczędzać energię, a o wyłączaniu ogrzewania już nikt nie musi pamiętać.

Świeże powietrze

Loxone monitoruje i kontroluje jakość powietrza pod względem temperatury, wilgotności i poziomu CO2. Ryzyko zakażenia chorobami takimi jak COVID-19 można zminimalizować dzięki intensywnej wentylacji. Dzięki Loxone możesz regulować wymianę powietrza w dowolnym momencie.

Zatrzaśnięte drzwi? 

Jeśli osoba potrzebująca opieki zatrzasnęła się we własnym domu lub mieszkaniu, krewni mogą w dowolnej chwili otworzyć drzwi zdalnie. Kodów dostępu można również udzielać sąsiadom czy służbom ratowniczych.

Kompleksowa ochrona 

Jeśli osoba starsza lub niepełnosprawna mieszka sama w domu, często obawia się włamania lub pożaru. Czujniki dymu i ruchu w każdym pomieszczeniu monitorują cały budynek. Jeśli ktoś się włamie lub pojawi się dym, alarm zostanie natychmiast uruchomiony,
a krewni poinformowani.

Rozpoznawanie zmian

W podeszłym wieku ciężko jest wykryć nowe choroby. Loxone pomaga opiekunom lub krewnym rozpoznawać zmiany w zachowaniu osoby np. częściej odwiedza w nocy toaletę. W ten sposób rodzina ma szansę odpowiednio wcześniej podjąć rozmowę z podopiecznym.

Automatyczne oświetlenie 

Przy wyjściu z pokoju, często zapominamy wyłączyć światło. Aby temu zapobiec i zaoszczędzić koszty energii, oświetlenie Loxone włącza się automatycznie po wykryciu ruchu i wyłącza, gdy jesteś poza pomieszczeniem.

Przypomnienia 

Osoby starsze często muszą zażywać leki o określonej porze dnia. Aby mieć pewność, że nasz podopieczny o nich nie zapomni, Loxone może odtwarzać powiadomienia głosowe codziennie o określonej godzinie.

Niezawodna pomoc
na co dzień

Dom sam wykonuje większość zadań związanych z bezpieczeństwem, komfortem i oszczędnością energii. Wykrywanie ruchu stanowi podstawę automatyzacji ważnych funkcji, takich jak oświetlenie, ogrzewanie, alarm i wiele innych funkcji.

Jeśli podopieczny lub jego krewni chcą wprowadzić zmiany w pomieszczeniu, wystarczy jedno kliknięcie przycisku. System zacieniania i oświetlenie mogą być obsługiwane z dużą łatwością. Do przycisków można przypisać dowolne funkcje według potrzeb lub przekształcić je w przyciski awaryjne.

Mieszkalnictwo
wspomagane

Austriacka organizacja non-profit
zapewnia osobom niepełnosprawnym
z dysfunkcjami intelektualnymi
przestrzeń życiową sterowaną przez
Loxone. Działa tu wykrywanie obecności,
wyłączanie pieca i liczne zabezpieczenia.

Stadion piłkarski
DVTK na Węgrzech

Na węgierskim stadionie
wdrożono automatyzację systemu
oświetlenia, ogrzewania systemów
rynnowych na dachu i wiele innych
inteligentnych funkcji. Inwestor
zastąpił inny system Loxone.

Inteligentny
browar Hofstetten

W najstarszym austriackim
browarze siedem Miniserverów
wykonuje ważne zadania:
od sterowania oświetleniem po
monitorowanie temperatury
i funkcje bezpieczeństwa.

Ułatw sobie codzienne życie
dzięki Loxone

Mieszkalnictwo wspomagane staje się coraz bardziej powszechne w organizacjach oferujących pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym. Świetnym przykładem jest austriacka organizacja Lebenshilfe. Jest to organizacja non-profit, która wspiera ludzi we wszystkich dziedzinach życia i oferuje im potrzebną przestrzeń życiową. Loxone zapewnia pomoc w tym zakresie.

Dzięki zastosowaniu inteligentnej technologii Loxone zapewniliśmy dodatkowe wsparcie dla podopiecznych i opiekunów. System wykonuje wiele czynności w tle i wyręcza w nich osoby zamieszkujące nasz ośrodek. Dzięki wszystkim funkcjom, które oferuje Loxone, możemy zapewnić podopiecznym jeszcze większe bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy na miejscu nie ma przełożonego. W nagłych przypadkach opiekunowie są automatycznie powiadamiani.

Brigitte Swoboda

Członek zarządu, Lebenshilfe

W naszym projekcie referencyjnym możesz dowiedzieć się więcej o tym,
jak technologia Loxone wspiera codzienne życie i jakie korzyści oferuje mieszkańcom.

Masz pytania?

Z przyjemnością przedstawimy ci pozostałe możliwości Loxone w domach, mieszkaniach, budynkach biurowych
i komercyjnych. Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a my skontaktujemy się z tobą.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Przemysław Wysocki

Dyrektor regionalny PL

+48 22 295 47 33