Oszczędzanie na systemie audio – luksusowy hotel Mandarin Oriental w Pradze i biuro Loxone


19. grudnia 2022 in Referencje

Czasami wystarczy niewielka zmiana, aby uzyskać imponujący efekt. W prestiżowym hotelu Mandarin Oriental w Pradze postanowiono rozbudować i unowocześnić system audio, aby był bardziej wydajny, a tym samym bardziej przyjazny dla środowiska. Oszczędności w dużych budynkach mogą być ogromne – sterowanie dźwiękiem za pomocą Audioservera Loxone zapewnia nawet sześć razy mniejsze zużycie energii.

Mandarin Oriental w Pradze – hotel, który często przyjmuje najważniejszych gości – postanowił unowocześnić i rozszerzyć swój system audio. Dlatego też zwrócił się do Partnera Loxone, firmy Fidotech. „Mieliśmy dwie możliwości. Pierwsza oznaczała dołożenie takiego samego sprzętu jak istniejący, czyli dość nieporęczny serwer i wzmacniacze. W tym przypadku nie skorzystalibyśmy jednak z potencjalnych oszczędności, jakie przynoszą nowoczesne opcje” – wyjaśnia przedstawiciel firmy Michal Kubíček.

Do sterowania głośnikami wybrano więc Audioservery, jednostki do obsługi inteligentnego multiroom audio. Teraz sterują one ośmioma strefami audio, które tworzą hotelowe przestrzenie wspólne. Efekt? Nowe rozwiązanie ma maksymalny pobór mocy na poziomie 400 W. Pierwszy, mniej wydajny wariant zużywał nawet 1200 W! Roczna różnica w poborze mocy wynosi (przy założeniu 10-godzinnej pracy przez 365 dni) 4,38 MW w stosunku do 1,46 MW.

„Rozwiązanie to pozwala również zaoszczędzić przestrzeń. Konwencjonalne wzmacniacze potrzebują obudowy, tzw. racków. Audioservery bez problemu mieszczą się w klasycznej rozdzielnicy” – dodaje Michal Kubíček.

Hotelowy bar

Dodatkowo, jako wzmacniacz klasy D, Audioserver ma efektywność energetyczną na poziomie 90%, a więc znacznie niższy pobór mocy w porównaniu z powszechnie stosowanymi systemami audio.

A teraz spójrzmy na różnicę nie w maksymalnym, a w realnym poborze mocy.

Zużycie energii w biurze nawet 6,5 razy niższe

Ciekawego porównania dostarcza przykład wprost z siedziby czeskiego oddziału Loxone, gdzie niedawno wymieniono sterowanie systemem audio. Pozwoliło nam to na pewien eksperyment, który wyraźnie pokazuje oszczędności.

Standardowy serwer sterujący z dwoma wzmacniaczami i 24 głośnikami zużywał 212 W na godzinę. Dla porównania, Audioserver wymaga tylko 33 W dla tej samej operacji. To aż 6,5 razy mniej!

Audioserver Loxone
Jeśli obliczymy, że system audio działa przez 240 dni roboczych, przy czym 12 godzin to normalna praca, a 12 godzin to tryb czuwania – różnica między dwoma rozwiązaniami to 566 kWh (684 kWh vs. 118 kWh)! Daje to oszczędności rzędu kilkuset złotych (513 zł vs. 88 zł). Im większa powierzchnia i im więcej stref, tym korzyści rosną.

To idealna sytuacja, w której wzmacniacze są w pełni wykorzystane. Gdybyśmy chcieli dodać nawet jeden dodatkowy głośnik, to oryginalne rozwiązanie wymagałoby dodatkowego wzmacniacza. Przy obecnym, ekonomicznym rozwiązaniu wystarczyłoby dodać Stereo Extension.

Przyjrzyjmy się bliżej maksymalnemu poborowi mocy i sprawdźmy, na jakie oszczędności możemy liczyć w ciągu roku.

Rozwiązanie oryginalne

→ Maksymalny pobór mocy 3 250 W

Po przeliczeniu na kW należy pomnożyć przez cenę energii elektrycznej za kWh:
3,25 × 0,75 zł = 2,44 zł/h

Praca przez 12 godzin dziennie, 240 dni w roku:
2,44 × 12 × 240 = 7 027 zł (roczny koszt przy dzisiejszej cenie energii elektrycznej)

Aktualne rozwiązanie

→ Maksymalny pobór mocy 540 W

Po przeliczeniu na kW należy pomnożyć przez cenę energii elektrycznej za kWh:
0,54 × 0,75 zł = 0,40 zł/h

Praca przez 12 godzin dziennie, 240 dni w roku:
0,40 × 12 × 240 = 1 152 zł (roczny koszt przy dzisiejszej cenie energii elektrycznej)

⇒ Oszczędność to nawet 5 875 zł!

Korzyści z inteligentnego systemu audio multiroom w dużym budynku

Przy realizacji systemu audio w dzisiejszych czasach znacznie korzystniej jest wybrać automatykę, czyli Audioserver. Nie wszędzie potrzebne są niezwykle wydajne systemy audio, które dodatkowo produkują więcej ciepła i zwiększają zużycie aktywnego chłodzenia. Audioserver zadba o dźwięk zarówno w domku rodzinnym, jak i biurowcu, hotelu, restauracji i innych dużych obiektach. To wszystko przy znacznie niższym zapotrzebowaniu na moc, ale doskonałych wynikach.

Zapewnia on odpowiednie i absolutnie synchroniczne tło muzyczne dla każdego pomieszczenia. Ta sama muzyka może być odtwarzana w kilku pomieszczeniach lub dobierana oddzielnie dla każdego obszaru.

Oszczędza to również pieniądze dzięki sterowaniu muzyką na podstawie obecności. Dlaczego w toaletach ma cały czas grać muzyka? Niech uruchamia się dopiero wtedy, gdy ktoś wejdzie do środka. Działanie dźwięku może być również powiązane z godzinami pracy budynku lub wyjściem ostatniego pracownika.

Wraz z inteligentnym audio, inwestor otrzymuje również funkcje dodatkowe, które sprawiają, że jest to prawdziwie inteligentny budynek:

ikona šipky

Bezpieczeństwo– do alarmu można podłączyć głośniki odtwarzające syrenę we wszystkich ustawionych strefach. Nie tylko w przypadku włamania, ale także w razie pożaru lub wycieku wody (należy zintegrować kontakty okienne i drzwiowe lub czujniki dymu / zalania).

ikona šipky

Inteligentny dzwonek do drzwi – po podłączeniu do domofonu, dźwięk dzwonka do drzwi może być odtwarzany z głośników. Oczywiście tylko w pomieszczeniach, w których ma to sens, takich jak recepcja. W innych pokojach, gdzie pracownicy potrzebują skupienia, nic ich nie oderwie od pracy.

ikona šipky

Text-to-speech – wiadomości text-to-speech wybrzmią z głośników, jeśli w systemie wystąpi nieoczekiwana sytuacja.

ikona šipky

Wiadomości głosowe – kierownik biura chce zwołać wszystkie działy do sali konferencyjnej na nagłe spotkanie? Wystarczy nagrać ogłoszenie w aplikacji i odtworzyć je we wszystkich strefach.

ikona šipky

Odpowiedni do pory dnia i okazji – w kuchni przez cały dzień rozbrzmiewa energetyczna muzyka, a w strefie dla gości w porze obiadowej włącza się relaksująca melodia lub playlista z aktualnymi hitami. Następnie o godzinie 17:00 dźwięk automatycznie przełącza się na muzykę lounge, aby stworzyć odpowiednią atmosferę do odprężającej kolacji.

ikona šipky
Sterowanie – intuicyjne kontrolowanie sytuacji w aplikacji lub na eleganckim przycisku, który steruje również oświetleniem i roletami. Dzięki temu wszelkie funkcje manualne są dziecinnie proste.
ikona šipky

Inteligentny budynek – Audioserver jest częścią holistycznego systemu Loxone. Można go w każdej chwili łatwo i szybko rozbudować, również przy użyciu technologii bezprzewodowej. Oświetlenie, zacienianie, ogrzewanie oraz chłodzenie, wentylacja, dostęp i inne technologie mogą również otrzymać inteligentne automatyczne sterowanie. Wszystko zawarte jest w jednym rozwiązaniu – nie ma potrzeby kupowania dodatkowych, odizolowanych systemów jednofunkcyjnych.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.