6 prostych rad, które pozwolą ci zaoszczędzić nawet 6 000 zł na rachunkach za prąd


18. października 2022 in Know How

W 2022 roku cena energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w Polsce wynosi średnio 77 groszy / 1 kWh*. Od 2019 roku cena ta wzrosła o 16 groszy, co z pewnością jest drastyczną zmianą. Prognozy wskazują, że w najbliższych miesiącach i latach ceny będą nadal rosły, głównie ze względu na rosnące opłaty za obsługę ze strony zakładu energetycznego i sprzedawcy prądu. Poniżej przedstawiamy 6 prostych rad, które pomogą ci w prosty sposób zaoszczędzić nawet 6 000 złotych rocznie na opłatach za prąd.

Ikona z numerem 01

Zmiana taryfy – jeden wniosek, tańszy abonament

Taryfa (cena energii elektrycznej za kWh) jest przydzielana przez dystrybutora w zależności od rodzaju i liczby urządzeń pobierających energię. Nawet pomimo tego, że taryfa jest nam przydzielana domyślnie, możemy ją zmienić raz na 12 miesięcy za pomocą prostego wniosku. Możliwości oszczędzania energii elektrycznej jest bardzo dużo, zwłaszcza jeśli wykorzystujesz prąd także do podgrzewania wody, ogrzewania lub ładowania samochodu elektrycznego. Zmiana taryfy w takich przypadkach może przynieść znaczne obniżenie comiesięcznych rachunków.

Klasycznym rozwiązaniem narzuconym domyślnie przez dostarczyciela jest taryfa, w której każda kilowatogodzina kosztuje tyle samo, bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. Inne taryfy oferują różne ceny w godzinach szczytu wykorzystania energii czy w weekendy; istnieją także oddzielne taryfy dla osób posiadających instalacje fotowoltaiczne lub wykorzystujących energię elektryczną do ogrzewania budynku. Odpowiednie dopasowanie taryfy do naszego stylu życia i potrzeb jest świetnym sposobem, aby w kolejnych miesiącach ujrzeć niższą kwotę na rachunku za prąd.

Na przykład (wg oferty PGE): dla osób, które pracują przez większość dnia, a więc mają największe zużycie energii wieczorami i w weekendy, korzystniejsza może się okazać zmiana taryfy z domyślnej „komfortowej” na „weekendową”, w której każda kWh jest tańsza o 15 gr w oknie najwyższego zużycia; zmiana ta może oznaczać nawet kilkaset złotych oszczędności w skali roku.

Aby zmienić taryfę na korzystniejszą, wystarczy wysłać wniosek online na stronie swojego dostawcy energii.

Ikona z numerem 02

Oszczędność energii elektrycznej poprzez wyłączanie urządzeń w trybie czuwania

Możliwe oszczędności: ok. 400 zł

Nie jest tajemnicą, że urządzenia w trybie czuwania to niepozorne pożeracze energii. Przyznajmy jednak szczerze, czy ktoś z nas coś z tym robi? Często nie zmieniamy nic w naszych nawykach. Być może dlatego, że potencjał oszczędności energii jest tu niedoceniany.

Jeżeli za każdym razem całkowicie odłączysz 5 takich urządzeń od prądu, zamiast pozostawiać je w trybie gotowości, możesz zaoszczędzić ponad 400 złotych rocznie.

Jak Loxone może pomóc:
System pozwala automatycznie odłączyć wszystkie odbiorniki energii w trybie stand-by, gdy nie będziesz z nich korzystać (na przykład, gdy wychodzisz z domu lub idziesz spać). Wystarczy kliknąć na przycisk lub ikonę w aplikacji.

Ikona z numerem 03

Jak oszczędzać energię wietrząc dom?

Możliwe oszczędności: nawet 800 zł

Zamiast pozostawiania uchylonych okien, powinno się je otwierać co kilka godzin na parę minut szybkiego wietrzenia. Oszczędza to energię elektryczną i jest bardziej wydajne. Jeśli to możliwe, otwórz kilka okien jednocześnie, idealnie naprzeciw siebie, aby zapewnić optymalną wymianę powietrza.

Po otwarciu okien należy wyłączyć ogrzewanie. Zapobiega to ucieczce ciepła przez okna. Po ich zamknięciu możemy jeszcze chwilę odczekać i ponownie włączyć ogrzewanie. Ciepło resztkowe, które jest gromadzone na przykład w ścianach, ponownie ogrzeje pomieszczenie.

Jak Loxone może pomóc:
Kontakt drzwiowy i okienny Air oraz uchwyt okienny Air wykrywa, czy okno było uchylone przez długi czas. W razie potrzeby automatycznie reguluje ogrzewanie w danym pomieszczeniu. Jeśli zamkniesz okno, ogrzewanie zostanie ponownie aktywowane po pewnym czasie.

Ikona z numerem 04

Oszczędzaj energię elektryczną
stosując nowoczesne i stylowe oświetlenie

Możliwe oszczędności: nawet 800 zł

Światła LED są bardziej wydajne i trwałe niż tradycyjne żarówki. W porównaniu z klasycznym oświetleniem można na nich zaoszczędzić nawet do 80% zużycia energii elektrycznej i nie trzeba ich wymieniać przez wiele lat.

Jak Loxone może pomóc:
Zalecamy zastosowanie naszych świateł LED opracowanych specjalnie z myślą o nowoczesnych instalacjach. Od spotów RGBW i WW, poprzez taśmy po stylowe lampy wiszące: u nas znajdziesz wszystkie produkty potrzebne do inteligentnego i energooszczędnego oświetlenia.

P.S.: Żywotność konwencjonalnych żarówek wynosi około 1000 godzin. Nasze wysokiej jakości lampy LED mogą bez problemu służyć nawet 20 000 godzin.

Na obrázku je chytrá domácnost a prosvětlený interiér pomocí LED pásků, a závěsných světel.
Ikona z numerem 05

Już niewielkie obniżenie temperatury prowadzi do dużych oszczędności energii elektrycznej

Możliwe oszczędności: nawet 1000 zł

Różne badania sugerują, że obniżenie temperatury pokojowej o zaledwie 2°C może zaoszczędzić do 20% kosztów ogrzewania. W skali roku jest to dość znacząca suma. Istnieje tu duży potencjał oszczędności, zwłaszcza w nocy lub w korytarzach, holach itp.

Jak Loxone może pomóc:
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem nie tylko zapewnia, że w pokojach utrzymuje się wymagana temperatura, ale także uczy się osiągać pożądaną temperaturę w sposób jak najbardziej efektywny.

Pójdźmy o krok dalej: gdy nie ma cię w domu, temperatura obniża się automatycznie. Wieczorem twój dom sam osiągnie odpowiednią temperaturę. Musisz tylko podać czas, kiedy będziesz obecny. Twój dom zajmie się resztą. Pozwala to zaoszczędzić nawet do 30% na rachunkach za ogrzewanie.

Ikona z numerem 06

Oszczędzanie energii dzięki ustawieniom telewizora

Możliwe oszczędności: nawet 200 zł

Oszczędność energii można uzyskać również podczas oglądania telewizji. Na niektórych odbiornikach jasność jest ustawiona niepotrzebnie wysoko; zwykle jednak można to łatwo zmienić. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze i wydłużyć czas użytkowania sprzętu.

Nowoczesny telewizor OLED, który świeci z jasnością 300 nitów (jednostka jasności), ma ponad dwukrotnie większy pobór mocy, niż ten o jasności zaledwie 100 nitów. Ta różnica przekłada się na wymierne oszczędności w skali roku; wystarczy jedynie zmienić ustawienia telewizora zgodnie z instrukcją.

Oszczędzanie energii dzięki ustawieniom telewizora

Bonus:

Oszczędzanie energii dzięki fotowoltaice

Możliwe oszczędności: > 3 300 zł

Dzięki fotowoltaice nie zarobisz dziś żadnych pieniędzy – za wyprodukowaną energię elektryczną nie dostaniesz prawie nic. Jeśli jednak mądrze wykorzystasz własną energię do ładowania, możesz zaoszczędzić średnio ponad 2 800 zł rocznie na swoim samochodzie elektrycznym – zwłaszcza przy obecnych cenach energii. Auto może być automatycznie ładowane po wyprodukowaniu wystarczającej ilości energii przez system PV, bez konieczności jej zakupu. Loxone ma wszystko, co jest potrzebne do tego celu.

Rocznie możesz również zaoszczędzić około 500 zł na klimatyzacji, jeśli wykorzystasz do niej własną energię z PV.

Jak Loxone może pomóc:
Loxone zapewnia ci wszystko, co potrzebne do oszczędzania. Klimatyzator będzie się uruchamiał dokładnie wtedy, gdy sam wyprodukujesz wystarczającą ilość energii elektrycznej lub gdy będziesz jej miał wystarczająco w swoim magazynie energii.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.