Elektryczne ogrzewanie podłogowe i automatyka świetnie ze sobą współpracują

Emanuela Weiss
30. czerwca 2021 in Know How
Elektryczne ogrzewanie podłogowe przyciąga szybkością i łatwością montażu, elastycznością działania, a także tym, że można je nabyć stosunkowo tanio. A co z jego kontrolą? Znane są nam klasyczne termostaty ścienne, ale ogrzewanie może również działać samodzielnie – automatycznie. Zobacz, jakie rozwiązania i sposoby sterowania możesz wybrać.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Nic w tym dziwnego. Nie potrzebujemy pompy ciepła ani kotła gazowego czy elektrycznego. Wystarczy – mówiąc prosto – podłączyć się do prądu i zacząć grzać. Oprócz prostoty działania, dużą zaletą jest również szybka instalacja, z którą bez problemu poradzi sobie twój elektryk lub instalator. Pomijając inteligentne termostaty do ogrzewania podłogowego istnieje jeszcze jedna, bardzo ciekawa, możliwość sterowania. 

Ile kosztuje elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Kusząca jest również cena zakupu tego typu ogrzewania. Oczywiście sporo zależy od wielkości domu i rodzaju podłogi. Zakup ogrzewania gazowego jest dwukrotnie droższy, za pompę ciepła zapłacimy jeszcze więcej. Wyższy koszt zakupu wynika z ceny poszczególnych komponentów, jak również z bardziej skomplikowanej instalacji. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest w porównaniu z tym znacznie tańszą opcją.

Kiedy warto stosować elektryczne ogrzewanie podłogowe?

A co z kosztami operacyjnymi? Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest bardzo elastyczne – dostarcza dokładną ilość ciepła do poszczególnych pomieszczeń, co obniża koszty eksploatacji. Dzięki ciepłu promieniującemu z podłogi i doskonałemu rozkładowi temperatury możliwe jest obniżenie temperatury powietrza bez odczucia tego przez domowników. Redukcja nawet o jeden stopień oznacza oszczędności w jednostkach procentowych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest maksymalnie wydajne. Przekazuje ciepło bezpośrednio do podłogi i nie ma strat w ogrzewaniu wody, jak w przypadku systemu ciepłej wody użytkowej. A koszty utrzymania i serwisu są w tym przypadku praktycznie zerowe. Ogólnie rzecz biorąc, instalowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego zaleca się w budynkach lepiej izolowanych, gdzie jego korzyści będą najbardziej widoczne.

Instalacja kabli grzewczych

Który typ wybrać?

Przyjrzeliśmy się cechom elektrycznego ogrzewania podłogowego. Na rynku istnieje kilka wariantów, z których każdy wyróżnia się czymś innym. System może być instalowany bezpośrednio pod powierzchnią podłogi, niezależnie od tego, czy są to płytki, parkiet czy linoleum. Jest to bardzo łatwe i szybkie. Inną opcją jest umieszczenie ogrzewania w warstwie betonu, w której będzie gromadzić się energia cieplna.

Jeden

Kable grzejne

Jest to tańsza opcja, która jest również bardzo elastyczna – nieregularne kształty pomieszczeń nie sprawiają problemu. Nadaje się do stosowania pod płytkami ceramicznymi lub w betonie pod parkietem, linoleum lub wykładziną. Z drugiej strony, wadą jest to, że jest trudniejsza w instalacji niż inne typy.

Dwa

Maty grzewcze

Maty grzewcze to właściwie kable grzejne, ale przymocowane równomiernie do tkaniny. Są idealne do instalacji w regularnych przestrzeniach, szczególnie pod płytkami ceramicznymi, ale także pod linoleum lub parkietem. Instalacja jest bardzo prosta, cena zakupu nieco wyższa.

Trzy

Folie grzewcze

Ten typ nadaje się szczególnie pod parkiety (drewniane i laminowane). Sprawdzi się w pomieszczeniach o regularnych kształtach, natomiast nie jest odpowiedni do miejsc wilgotnych. Prawdopodobnie największą zaletą folii jest ich wysokość konstrukcyjna, która jest najniższa spośród wszystkich wariantów. Jest to naprawdę cienkie rozwiązanie. Łatwość montażu dodatkowo podkreśla fakt, że w tym przypadku nie ma potrzeby osadzania ogrzewania w masie samopoziomującej.

Jak sterować
elektryczną podłogówką?

Jest jeszcze jedna ogromna zaleta elektrycznego ogrzewania podłogowego, o której nie wspomnieliśmy. Mowa o doskonałej sterowalności. Przy dzisiejszych możliwościach, konwencjonalne termostaty ograniczają już nieco zakres regulacji. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest doskonałe do sterowania strefami i indywidualnego ustawiania temperatury. Ale to wiąże się z umieszczeniem termostatu w każdym pomieszczeniu i ręcznym dostrajaniem.

Istnieją też inne sposoby. Z opartą na Miniserverze automatyzacją ogrzewania od Loxone nie musisz regularnie kontrolować termostatów na ścianach w całym domu. Dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej masz wszystkie informacje o ogrzewaniu zawsze pod ręką. Dla każdego pomieszczenia można wstępnie ustawić tryb ogrzewania, tzn. ile stopni powinno w nim panować i w jakich godzinach. Inteligentne ogrzewanie zadba o twój komfort. W normalny dzień roboczy dom jest zazwyczaj pusty. System obniży w nim temperaturę i wznowi ogrzewanie przed twoim powrotem, aby przywitać cię przyjemną temperaturą.

Aplikacja
Dzięki czujnikom temperatury, system zawsze zatrzymuje się na czas, aby zapobiec niepotrzebnemu zużyciu energii elektrycznej, a tym samym dodatkowym kosztom. Aktualne temperatury w całym domu zawsze możesz sprawdzić w aplikacji. Za jej pomocą możesz je również indywidualnie kontrolować oraz monitorować bieżące zużycie energii. Jeśli wyjątkowo wyjdziesz wcześniej z pracy i chcesz wcześniej włączyć ogrzewanie, wystarczy, że zrobisz to za pomocą telefonu jeszcze będąc w biurze. Należy jednak pamiętać, że automatyzacja ogrzewania ogranicza potrzebę jego sterowania do minimum. Wszystko to wpisuje się również w koncepcję domów niskoenergetycznych i pasywnych.
Strefowa regulacja ogrzewania
Ceny zwykłych termostatów wahają się dziś od około 80 do 1400 zł. Te tańsze często są nieestetyczne i niewygodne w obsłudze. Alternatywę stanowią inteligentne termostaty do ogrzewania podłogowego. Termostaty WiFi mogą być również sterowane z telefonu komórkowego oraz zdalnie, za pomocą chmury. Rozwiązanie to nie jest do końca bezpieczne dla twoich danych. Nikt nie chce, aby jego informacje były nadużywane w celu, na przykład, kontroli, czy ktoś przebywa w domu. Inteligentny system automatyki Loxone ma to na uwadze. Dlatego też dane nie trafiają do żadnej chmury. Zostają tylko do dyspozycji mieszkańców.

W przypadku termostatów, ich próg regulacji temperatury również ma swoje ograniczenia. Reagują one dopiero po osiągnięciu określonej temperatury, więc mogą zacząć grzać za wcześnie lub za późno. Prawdziwą prostotę zapewnia inteligentne ogrzewanie, które może być jednocześnie połączone z klimatyzacją, wentylacją lub zacienianiem. Technologie te doskonale ze sobą współpracują, aby efektywnie dostosowywać temperaturę w domu

Nowe normy – idealne połączenie ogrzewania elektrycznego i PV

Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki muszą spełniać standard nZEB (niemal zeroenergetyczny). Mimo że zużycie energii w ogrzewaniu elektrycznym jest niskie, w ocenie charakterystyki energetycznej wypada ono jako nieekologiczne ze względu na wysoki współczynnik. Nie oznacza to jednak, że kryteria nZEB nie mogą być spełnione przy zastosowaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego. Musi być jednak połączone z bardziej przyjaznym dla środowiska, odnawialnym źródłem energii. Świetnym rozwiązaniem jest na przykład instalacja fotowoltaiki na dachu, na którą można obecnie uzyskać dotacje państwowe. Co więcej, korzyści płynące z zastosowania elektrycznego systemu podłogowego są jeszcze bardziej widoczne w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną i akumulatorem.

Konsultacja projektu

Zainteresował
cię ten temat?


Dowiedz się więcej o automatycznym sterowaniu ogrzewaniem za pomocą Loxone. Skorzystaj z bezpłatnej, niezobowiązującej konsultacji twojego projektu i poznaj możliwości inteligentnego domu, obiektu komercyjnego lub innego budynku.