Automatyka budynkowa
Loxone należy do liderów rynku automatyki budynkowej, inteligentnego budownictwa oraz techniki pomiarowej i sterującej.
Czym jest automatyka budynkowa?
Automatyka budynkowa to inteligentne sterowanie, regulacja, monitorowanie i optymalizacja funkcji takich jak zacienianie, oświetlenie, ogrzewanie i kontrola wielu innych elementów wyposażenia technicznego budynku. Na pierwszym miejscu stoją komfort, bezpieczeństwo i efektywność energetyczna – zarówno w biurowcach, restauracjach, hotelach, jak i innych obiektach przemysłowych lub komercyjnych. Termin „smart building” odnosi się do inteligentnych rozwiązań dla komercyjnych i publicznych budynków niemieszkalnych. Z kolei w odniesieniu do prywatnych mieszkań czy domów przyjął się termin „smart home”.
Dlaczego warto wybrać
automatykę budynkową?
Zarówno dla inwestorów i operatorów, jak również użytkowników budynków inwestycja w automatykę budynkową jest niezwykle opłacalna.
Główne zalety rozwiązań automatycznych w budynkach
Bezpieczeństwo
dla ludzi
i mienia
Efektywność
budynku, oszczędność zasobów
i zmniejszenie kosztów

Komfort
dla użytkowników
i mieszkańców
Dodatkowy nakład pracy i koszty związane z technologią inteligentnego budynku (1-2% kosztów budowy) amortyzują się zwykle w ciągu kilku lat dzięki dużemu potencjałowi oszczędności. Dzięki temu jest to opłacalne rozwiązanie dla inwestorów.
Zrównoważone i oszczędzające zasoby budownictwo cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. Przykładowo, o certyfikaty zrównoważonego rozwoju dla inteligentnych budynków można ubiegać się w wielu krajach na całym świecie – mają one stabilną wartość nawet w niepewnych czasach.
Obszary zastosowania automatyki budynkowej
System automatyki budynkowej może być wykorzystywany w wielu różnorodnych projektach – od budynków mieszkalnych po browar. Odkryj różne obszary zastosowania systemu sterowania budynkiem:
Budynki mieszkalne
Podnieś wartość i atrakcyjność swoich obiektów mieszkalnych i chroń je przed różnymi uszkodzeniami.
Hotele i gastronomia
Z Loxone sprawisz, że wizyta gości w twoim hotelu lub restauracji będzie jeszcze bardziej komfortowa.
Obiekty komercyjne
Budynek narodowej loterii w Niderlandach został przeobrażony w najbardziej ekologiczny budynek świata.
Domy modułowe
Najwięksi producenci domów modułowych już zaufali rozwiązaniom z zakresu automatyki od Loxone.
Zastosowania specjalne
Dzięki połączeniu wydajnego sprzętu i oprogramowania, żadne wyzwanie nie jest za trudne dla Loxone.
Głosy usługodawców
z obszaru automatyki budynkowej
Dlaczego Loxone jest idealny
do automatyzacji budynków z wieloma podjednostkami?

To, co mnie szczególnie cieszy jako usługodawcę, to fakt, że technologia ta jest niezwykle stabilna i niezawodna. Dzięki temu naprawy nie są konieczne, a klient i mieszkaniec zadowoleni. «

Robin Salewski

Im większy projekt, tym bardziej złożone wymagania. Tutaj w pełni polegam na Loxone, ponieważ mogę zachować dużą elastyczność. Jeśli klient ma specjalne życzenie, mogę wykorzystać otwartość systemu. «

Wolfgang Schnepel

Najważniejszym wymogiem naszego projektu było to, żeby wszystkie elementy były sterowane za pomocą jednego systemu i mogły być ze sobą połączone. Dlatego właśnie wybraliśmy Loxone. «

Jürgen Rothgänger
J.R. Rothgänger
Efektywność energetyczna
Sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych w UE. Poprzez integrację automatyki budynkowej w budynkach komercyjnych można zaoszczędzić do 50% całkowitego zużycia energii dzięki wykorzystaniu zgodnemu z zapotrzebowaniem i inteligentnemu zarządzaniu energią.

Ile energii oszczędza
automatyka budynkowa?
Automatyka budynkowa jest określana jako tzw. technologia przekrojowa. Łączy ona ze sobą różne systemy i instalacje w inteligentnym budynku lub domu. Praca w takiej sieci umożliwia różne poziomy automatyzacji. Na przykład, budynek komercyjny o bardzo wysokim poziomie automatyzacji (klasa automatyzacji A) zużywa o około 30% mniej energii cieplnej i do 13% mniej energii elektrycznej w porównaniu z budynkiem o niskim poziomie automatyzacji (klasa automatyzacji C). Każdego roku stopień innowacyjności technologii budowlanych wzrasta, a wraz z nim rośnie potencjał oszczędności. Podane wartości pochodzą z norm DIN V 18599-11 i EN 15232. Istnieją również badania, jak np. te z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Biberach, które uważają za możliwe oszczędności energii na poziomie 49%.
Jak działa automatyka budynkowa?
Technologia pomiaru, kontroli i regulacji odgrywa główną rolę w automatyce budynkowej. Technika pomiarowa i sterująca odnosi się do sprzętu, takiego jak czujniki, aktory, czy też mózg instalacji – Miniserver – oraz technologie Air, Link i Tree do komunikacji pomiędzy wszystkimi komponentami na polu pracy i w rozdzielnicy. W przypadku Loxone, potężne oprogramowanie samodzielnie zasługuje na uznanie. Zarówno programowanie, jak i wizualizacja technologii w budynku mogą być realizowane w sposób niezwykle łatwy i intuicyjny.

Trzy poziomy
automatyki budynkowej
Za pomocą czujników i aktorów urządzenia techniczne są obsługiwane na określonym poziomie. Miniserver przetwarza dostarczone dane na poziomie automatyzacji. Oprogramowanie na poziomie zarządzania odpowiada za obsługę i monitorowanie procesów.


Czujniki
Czujniki są podstawą niezawodnego systemu automatyki budynkowej. Różne czujniki monitorują szereg wartości w budynku lub pomieszczeniu, dzięki czemu wykrywają obecność, zmiany poziomu temperatury i CO2, występowanie wody, dymu, jak również wtargnięcie (kontakt okienny / drzwiowy). Zmierzone wartości są przekazywane do centralnej jednostki sterującej – Miniservera – drogą radiową lub kablową.

Aktory
Aktory wykonują określone czynności mechaniczne w systemie automatyki budynkowej. Mogą być sterowane elektrycznie, pneumatycznie lub hydraulicznie. Otrzymują od Miniservera polecenie, kiedy co robić.

Miniserver
Wszystkie nitki systemu automatyki budynku łączą się w centralnej jednostce sterującej – Miniserverze. Pozwala on poszczególnym komponentom i urządzeniom komunikować się ze sobą i automatyzuje większość zadań z zakresu bezpieczeństwa, komfortu i efektywności energetycznej.
Na przykład:
Gdy tylko Miniserver wykryje, że temperatura w pomieszczeniu jest poniżej zadanej wartości, wydaje siłownikowi na grzejniku polecenie dalszego otwarcia zaworu w celu zwiększenia dopływu ciepła. Jednocześnie może nakazać podniesienie zewnętrznych żaluzji, aby energooszczędnie ogrzać pomieszczenie dzięki promieniom słonecznym.

Oprogramowanie
Oprogramowanie jest istotną częścią automatyki budynkowej, ponieważ przejmuje ono zarządzanie wszystkimi procesami. Odpowiada między innymi za łączenie wszystkich elementów w jedną całość, a także dokumentowanie, ocenę i wizualizację danych. Poprzez stały monitoring wspiera poprawę zużycia energii i bezpieczeństwa eksploatacji. W inteligentnym budynku wyposażonym w technologię Loxone budynek sam wie, co i kiedy trzeba zrobić – automatycznie dostosowuje się do potrzeb i optymalizuje swoje działanie.
Z jednej strony Loxone oferuje Loxone Config – profesjonalne i darmowe narzędzie do konfiguracji automatyki budynkowej. Dostarcza gotowe i przede wszystkim łatwe w obsłudze moduły do realizacji indywidualnych projektów. Z drugiej strony dostępna jest też darmowa aplikacja Loxone, która oferuje kompletny podgląd na wszystkie elementy systemu. Za jej pomocą można sterować wszystkimi funkcjami, a użytkownicy budynku są również powiadamiani o wszystkim, o czym powinni wiedzieć. Aplikacja służy również do prostego zarządzania użytkownikami i przydzielania im uprawnień, dzięki czemu jest maksymalnie elastyczna.
Jakie interfejsy są ważne w automatyce budynkowej?
W automatyce budynkowej istnieje wiele protokołów komunikacyjnych: Loxone obsługuje BACnet IP, LON, RTU/TCP, EEBUS, RSR232, SIA DC-09 i wiele innych. W ten sposób w inteligentnym budynku można zintegrować niemal wszystkie dostępne na rynku systemy wentylacji i ogrzewania, urządzenia klimatyzacyjne, systemy fotowoltaiczne itp. Loxone Library zawiera gotowe szablony, które zostały opracowane specjalnie dla danych interfejsów.

O LOXONE
Grupa Loxone wywodząca się z Kollerschlag w Austrii jest pionierem w dziedzinie inteligentnych rozwiązań automatyki budynkowej. Loxone umożliwia proste sterowanie i inteligentną automatyzację projektów wszelkiego rodzaju. Czy to własny dom, hotel, biuro czy obiekt komercyjny – Loxone ułatwia życie i pracę w każdej sytuacji. Ponad 250 000 projektów w ponad 100 krajach na całym świecie zostało już zrealizowanych przez naszych partnerów. Autoryzowani partnerzy Loxone doceniają wysoką innowacyjność Loxone, darmowe oprogramowanie w połączeniu z łatwą instalacją produktów, jak również liczne otwarte interfejsy centralnego Miniservera. Jest to serce każdego projektu Loxone i centralne narzędzie do inteligentnej automatyzacji domów, nieruchomości komercyjnych i zastosowań specjalnych. Miniserver został opracowany z myślą profesjonalnych instalatorach. Jako „mózg” instalacji, ta centralna jednostka sterująca obsługuje większość zadań automatyki budynku i domu w zakresie bezpieczeństwa, komfortu i efektywności energetycznej.
Umów się na konsultację
Bezpłatna i przyjazna porada
Porozmawiaj z jednym z naszych ekspertów, a on podzieli się z tobą pomysłami na to, co jest możliwe do realizacji (z uwzględnieniem typu projektu: remont, rozbudowa, nowy budynek).
Rekomendacja szyta na miarę
Spośród szerokiej sieci instalatorów Loxone w Polsce, pomożemy ci znaleźć idealnego partnera do realizacji twojego projektu.
Bez zobowiązań
Jesteśmy tu po to, aby ci pomóc. Nie czuj się zobowiązany do podjęcia jakichkolwiek działań. Tak długo, jak jesteśmy w stanie udzielić ci dobrej rady, jesteśmy zadowoleni.
Bezpłatna i przyjazna porada
Porozmawiaj z jednym z naszych ekspertów, a on podzieli się z tobą pomysłami na to, co jest możliwe do realizacji (z uwzględnieniem typu projektu: remont, rozbudowa, nowy budynek).
Rekomendacja szyta na miarę
Spośród szerokiej sieci instalatorów Loxone w Polsce, pomożemy ci znaleźć idealnego partnera do realizacji twojego projektu.
Bez zobowiązań
Jesteśmy tu po to, aby ci pomóc. Nie czuj się zobowiązany do podjęcia jakichkolwiek działań. Tak długo, jak jesteśmy w stanie udzielić ci dobrej rady, jesteśmy zadowoleni.