Kolik stojí inteligentní dům? Cena vás překvapí

David Nebor
14 března, 2024 in Know How

Technologií v našich domovech nevyhnutelně přibývá. Máme větší nároky a musíme vyhovět přísnějším regulacím. Potřebujeme je nějak ovládat a často nám to komplikuje život. Líbí se nám idea inteligentní domácnosti, ale bojíme se, že si ji nemůžeme dovolit. Co když je to přesně naopak? Porovnejme si cenu chytrého domu s tradičním řešením.

Vyjasnění pojmů

Než se pustíme do porovnání, je potřeba si nejprve vyjasnit používané pojmy, ať předejdeme nedorozuměním. Důležité: Neporovnáváme dům bez technologií s domem s technologiemi, ale to, jak jsou stejné technologie ovládány.

Tlačítko Loxone Touch umožňuje ovládat všechny klíčové funkce

Inteligentní automatizace:

Pod pojmem Inteligentní automatizace (elektroinstalace, dům, domácnost) chápeme systém s všestranným přístupem k technologiím v budovách. Integruje různorodé senzory, ovládací prvky a technologie jako osvětlení, topení, stínění, zabezpečení, multimédia a mnoho dalšího. Centrální řídicí jednotka (např. Loxone Miniserver) funguje jako mozek systému, který koordinuje a ovládá všechna připojená zařízení.

Řada nástěnných ovládacích panelů v domácnosti

Tradiční ovládání:

Tradiční přístupy k řízení technologií obvykle zahrnují kombinaci zařízení od různých výrobců. Mohou integrovat termostaty, stmívače osvětlení, čidla alarmu a další komponenty. Obvykle však každý subsystém pracuje podle vlastní logiky, bere v úvahu jen sám sebe a má specifické ovládání. Obvykle platí co systém, to jiný dodavatel.

Jde samozřejmě o zjednodušené porovnání. Volba vždy bude na vás s ohledem na konkrétní situaci. Jedním z důležitých aspektů bude pořizovací cena a na tu se podíváme nyní podrobněji.

Porovnání cen

Graf - Proměna ceny chytrého domu dle požadavků zákazníka

Méně zařízení, více funkcí, nižší náklady

Udělejme si malé porovnání: Stejný dům, vybavený moderními technologiemi jako zónové vytápění, venkovní stínění, alarm, stmívané osvětlení a podobně. Pokud vše bude řídit jeden systém, zvládne to za podobnou cenu jako jednoúčelové systémy. Akorát vše bude jednodušší, efektivnější a udržitelnější do budoucna. A přidá mnoho funkcí navíc.

Pokud ale budete chtít od tradičního pojetí „co zařízení, to vlastní řízení“ stejné funkce jako od centrálního, bude to buď nemožné, nebo si hodně připlatíte.

Centrální pojetí totiž dává mnohem větší prostor pro software. Ten tvoří 85% systému Loxone. Všechna zařízení se tak stávají víceúčelová. Jeden senzor přítomnosti tak poslouží automatizaci osvětlení, audia, teploty, ale zároveň vytváří poplašný systém. Místo dokupování dalších zařízení získáte další funkce za zlomek ceny. Podobně jako smartphone poslouží i jako kalkulačka, navigace, přehrávač…

Vliv integrace na cenu: 1+1≠2

porovnání kombinace vs. jednoúčelovek
Porovnání

Vstupní náklady

Ikona Miniserver

Inteligentní dům

Počáteční náklady na inteligentní systém se nám mohou zdát dost vysoké. Hlavně proto, že dostaneme cenu za veškeré ovládání najednou. Řídicí jednotku, spoustu senzorů a dalších prvků, z nichž některé nám možná trochu vyděsí. Tlačítko za téměř 3 000 korun? Když se ale podíváme hlouběji, nestačíme se divit, co všechno získáme.
Ikona trzy kropki

Tradiční ovládání

Zde cenu zjistíme vlastně velmi těžko a většinou až zpětně a nestačíme se divit. Každý z dodavatelů technologií zahrne ovládání do své nabídky. V té základní obvykle není zahrnuto to, kvůli čemu jsme se pro danou značku rozhodli. Tak postupně doplácíme za možnost načasovat žaluzie, pak za termostaty pro jednotlivé místnosti, ovladače ke garáži atp.
Porovnání Touch vs. zařízení, které by jinak bylo potřeba pořídit pro stejné funkce

Cena instalace

Ikona Miniserver

Inteligentní dům

Už dávno neplatí, že centralizované ovládání a propojení technologií znamená kilometry kabelů a obří rozvaděče. Naopak kabelů může být méně, neboť není potřeba instalovat spoustu jednoúčelových krabiček. Tím, že je vše kompatibilní, stačí jeden kabel, který obslouží světla, tlačítka, senzory i akční členy. Jednotlivá zařízení slouží jako komunikační uzly a není tak třeba každé připojovat zvlášť. Podobné je to u rekonstrukcí, kdy místo kabelů je komunikace bezdrátová. Vše přitom zvládne jeden vyškolený elektrikář.
Ikona trzy kropki

Tradiční ovládání

Potřebujeme zapojit více zařízení. Každé bude mít specifické požadavky na kabeláž, případně na bezdrátový signál, kde se mohou navíc různé systémy rušit. Na instalaci se vystřídá několik různých odborníků, každý s unikátním know-how a vlastními cestovními náklady. Někdy se musí vracet, protože jejich práce se vzájemně ovlivňuje. Rozšíření či změny v průběhu projektu jsou velmi komplikované a značně se prodraží.

Flexibilita a udržitelnost

Ikona Miniserver

Inteligentní dům

Modulární řešení inteligentní domácnosti umožňuje snadné rozšíření systému a aktualizace softwaru jsou bezplatné a automatické. Díky spolupráci s mnoha prvky třetích stran je systém Loxone téměř neomezeně škálovatelný. V případě problémů má váš instalátor přehled o celém systému a může snadno najít chybu (často i na dálku).
Loxone je velmi flexibilní systém, prakticky neomezeně škálovatelný.
Ikona trzy kropki

Tradiční ovládání

Náklady na údržbu se mohou lišit v závislosti na značkách a zařízeních. Flexibilita při výběru prvků od různých výrobců může umožnit rozšířená řešení, která jsou každopádně mnohem nákladnější a navíc hrozí problémy s kompatibilitou. Úpravy konfigurace obvykle vyžadují přítomnost technika konkrétního dodavatele na místě.

Rozšiřování dalších systémů je složitější a nákladnější.

Škálovatelnost

Ikona Miniserver

Inteligentní dům

Díky již výše zmíněným vlastnostem není žádný problém například v počáteční fázi začít s pouze jednou funkcí a třeba každý rok přidávat další funkce. Pokud máte omezený rozpočet, můžete začít se základní automatizací s funkcemi například pro vytápění, osvětlení, stínění nebo zabezpečení. Neprojeví se to přitom příliš na finální ceně.
Ikona trzy kropki

Tradiční ovládání

Jednou zrealizovaná instalace je velmi obtížně rozšiřitelná. Může to znamenat další kabeláž skrze celý dům. Pokud například zjistíme že ten jeden termostat nám opravdu nestačí, bude dodatečná realizace zónového vytápění nejspíš znamenat kompletní předělání systému. Omezená škálovatelnost je nečastější důvod, proč nakonec veškeré jednoúčelové systémy (a peníze za ně) skončí v popelnici a nahradí je systém Loxone. Chceme to opravdu riskovat?

Chytrá domácnost a její cena: Konkrétní příklady

Kolik to tedy bude stát? Záleží hlavně na každém z nás. Někdo chceme víc funkcí, někdo méně. Někdy bude řešení Loxone o něco dražší, jindy levnější. Vždy ale nabídne větší přidanou hodnotu.

Zde přinášíme 2 příklady kalkulace pro malé rodinné domy cca 120 m2. Ceny záměrně nezahrnují práci, protože ta bude vždy velmi individuální.

Příklad 1

Inteligentní ovládání

Tradiční ovládání

Osvětlení s vypínači 0 Kč 3 000 Kč
Vytápění s hlavicemi či termostaty 0 Kč 25 000 Kč
Zabezpečení proti vloupání i požáru 0 Kč 25 000 Kč
Rekuperace s připojenými senzory vlhkosti, boost tlačítkem a aplikací 0 Kč 20 000 Kč
Systém Loxone 83 000 Kč 0 Kč
Celkem Cca 83 000 Kč bez DPH Cca 73 000 Kč bez DPH

Příklad 2

 

Inteligentní ovládání

Tradiční ovládání

Zabezpečení proti vloupání 0 Kč 19 000 Kč
Stínění s ovládáním z aplikace 0 Kč 42 000 Kč
Zónové vytápění s termostaty a hlavicemi 0 Kč 16 000 Kč
Stmívatelné osvětlení 0 Kč 10 000 Kč
Systém Loxone 73 000 Kč 0 Kč
Celkem Cca 73 000 Kč bez DPH Cca 87 000 Kč bez DPH
Brožura Inteligentní domov

Brožura ke stažení

Má smysl svěřit svůj domov do rukou inteligentní elektroinstalace? Je Loxone řešení pro mě? To jsou velmi důležité otázky. Připravili jsme pro vás informace, které byste měli rozhodně znát, než učiníte vaše rozhodnutí.

Ptejte se zdarma

Prokonzultujte s námi váš projekt nebo se staňte Loxone Partnerem v několika málo krocích!

A

Konzultace projektu zdarma

Zvažuji ve vlastním projektu využít Loxone a rád bych získal více informací.

A

Stát se partnerem

Rád bych se zeptal, v čem spočívá partnerství s Loxone a jak na to.

Konzultace projektu zdarma

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Stát se partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Chci být informován o novinkách