Kolik stojí chytrý dům? Cena mnohé překvapí

Milan Randl
18 února, 2020 in Know How

Možná jste to také někdy slyšeli: Cena chytrého domu způsobuje, že není pro běžného člověka. Inteligentní domácnost si může dovolit jenom hrstka vyvolených. Náklady na chytrý dům se nikdy nevrátí…

Představu chytrého bydlení máme často tendenci podvědomě zavrhnout. Otázka kolik stojí chytrý dům při tom hraje zásadní roli. Protože proč ztrácet čas s něčím, co je pekelně drahé?

Nebo je to jinak?

chytrý dům bungalow, jehož cena nebyla vysoká

I toto je chytrý dům. Rozhodně žádné sci-fi ani luxus. Podobně na tom je i jeho cena.

Doby, kdy tomu tak bylo, jsou díky bohu za námi. Například jen instalačním partnerům systému Loxone se v Česku a na Slovensku podařilo realizovat více než 8 000 chytrých domů od roku 2010 a tempo roste. Pokud by chytrý dům byl něco nedostupného, nevyzkoušeného nebo nepotřebného, bavili bychom se nejvýše o nižších stovkách instalací.

Jak je tedy možné, že si chytrá elektroinstalace nachází cestu do čím dál více „obyčejných domů“? Cena Chytrého domu totiž není zdaleka tak děsivá, jak si bohužel stále mnoho z nás myslí.

Je ale třeba si otevřeně přiznat, že chytrý dům opravdu není pro každého. Pokud někdo bude stavět nový dům, bude mít metrové kamenné zdi s miniaturními okénky, jako měli naši předci, a topit bude v kamnech, chytrá elektroinstalace těžko najde opodstatnění a její cena bude skutečně mnohem vyšší než ta tradiční.

 

Změna bydlení v obyčejných domech

Takových domácností poslední dobou ale moc nevzniká. Spíše se setkáváme s novostavbami, které jsou masivně zateplené, mají perfektní okna (obvykle velmi velká) a celkově na ně máme úplně jiné nároky.

Pohled do interiéru chytré domácnosti

Dnešní domácnosti obvykle vypadají jinak, než třeba před 20 lety. S tím souvisí i cena elektroinstalace.

Architektura 21. století změnila způsob bydlení i v obyčejných domech. Donutila nás společně s legislativou (energetický štítek) k tomu, abychom do svých domácností začlenili řadu technologií, které zde dříve nebyly: předokenní žaluzie, komplexní zdroje tepla, rekuperace, zabezpečovací systémy, více zdrojů osvětlení (ne pouze jednu žárovku uprostřed místnosti), atp.

Jakmile již máme tyto technologie, tak vlastně chtě-nechtě máme takový pseudochytrý dům nebo byt.

 

Z čeho se skládá cena chytrého domu?

Každý z těchto prvků je třeba ovládat, aby dělal to, co chceme. Jedna technologie má termostat, druhá vypínač, další zase dálkový ovladač, dotykový displej či jinou krabičku. Momentálně také hodně „frčí“ všemožné appky.

Zkrátka počet „ovládátek“ se nám množí. Na zdi to potom nezřídka vypadá třeba takto:

Dvě řady tlačítek pro ovládání jedné místnosti jako ukázka toho, kde chytrá domácnost ušetří peníze i starosti.

(Za) Toto si v chytrém domě můžete ušetřit.

Zeď zaplněná mnoha tradičními ovládacími prvky pro technologie v domě.

(Za) Toto si v chytrém domě můžete ušetřit.

Ve výsledku nám technologie, ze kterých jsme se měli těšit a mít užitek, přidělávají klidně přes 50 000 úkonů (starostí) ročně*1.

 

Proč je chytrý dům chytrá volba?

Ve většině případů totiž tyto technologie nedokážou udělat nic samy a čekají na náš povel – právě přes již zmíněná „ovládátka“, ve kterých aby se čert vyznal. Navíc spolu nekomunikují, a tak celý dům „zní“ jako rozladěný orchestr: Každá technologie si žije svým životem a mnohdy jde jedna proti druhé (topení vs. žaluzie atp.).

Nyní, když máme rovnici dům 21. století = technologie, můžeme přidat ještě jedno rovnítko: = „chytrý dům“. A to ze 2 důvodů:

1. Pragmatický důvod

Výše zmíněných 50 000 úkonů ročně není vůbec nadsazené číslo. Jsou to drobné úkony, které je člověk zvyklý dělat každý den od rozsvěcení, přes ovládání topení, třeba po zatažení žaluzií.

Na malém prostoru startovacího bytu si možná těchto komplikací ani nepovšimneme. A to zejména proto, že mnohé ze zmíněných technologií ani není potřeba využívat.

Na větším prostoru nového bydlení, které většinou plánujeme na celý život, se mění v peklo. Tehdy buď rezignujeme na sny o pohodlí a efektivitě, nebo začínáme s úpravami a změnami ve způsobu ovládání svého domu.

infografika: technologie v (chytrém) domě

O jaké technologie se v domě (ne)musíme neustále starat?

Těchto 50 000 úkonů časově znamená skoro 6 dní života, které můžeme strávit příjemnějšími věcmi. Právě o tyto úkony se z větší části postará chytrý dům.

Technologie najednou dělají to, co mají. Přesto můžeme kdykoliv zasáhnout. Nyní ale nemám na mysli výběr z 10 různých tlačítek nebo kontrolerů. Nemluvím ani o 30 vteřinách čekání, než se přes Cloud připojíme v jedné z mnoha aplikací. Použijeme jen jedno jediné tlačítko tak, jak jsme byli doposud zvyklí.

2. Finanční důvod

Elektroinstalace stojí 50 – 100 000 Kč. Taková je často představa lidí, než začnou stavět (u průměrného domu cca 4 + 1). Tato suma vychází z obvyklé představy o tom, co dnes do elektroinstalace patří. Zahrnuje kabely, sekání, zakončení prvků a práci. Někdy obsahuje i zásuvky nebo vypínače základní řady.

Musíme ale přičíst rozvaděč, výbavu rozvaděče, hromosvod, projekt, revizi… a cena už klidně roste až někam ke 200 000 Kč. Dosud je celkem jedno, zda chcete inteligentní nebo tradiční ovládání.

Potom zjistíme, že potřebujeme přidat všechna ta ovládátka. A tady začíná být zajímavé podívat na porovnání ceny.

Jelikož Loxone nahrazuje jednoúčelová ovládání jedním univerzálním, nemusí stát nic navíc. Ba dokonce můžeme díky němu ušetřit.

Roli samozřejmě hrají i očekávání. Jako nelze porovnávat cenu bicyklu a automobilu, není možné porovnávat například cenu ovládání žaluzií na tkaničku (relativně zdarma) a řízení žaluziových motorů. Porovnáváme pouze cenu za ovládání stejné techniky.

Porovnání ceny

Loxone nabízí takřka neomezené možnosti. Výše investice záleží na množství techniky (v bytě jí bude méně než ve velkém domě), kterou chcete řídit, a požadovaných funkcích. Pro představu jsme pro vzorový rodinný dům (120 m²) připravili dvě obvyklé konfigurace. Ty můžete snadno porovnat s náklady na jednoúčelová ovládání s výrazně nižším komfortem. Pro chytrý byt cena bude o něco nižší, poměrově bude vycházet porovnání stejně.

 

Tradiční ovládání*2 

Inteligentní ovládání Loxone 

Elektroinstalace 

50 000 Kč 

50 000 Kč 

Topení  

18 000 Kč 

0 Kč 

Alarm 

22 000 Kč 

0 Kč 

Rekuperace 

10 000 Kč 

0 Kč 

Systém Loxone 

0 Kč 

64 000 Kč 

Celkem 

100 000 Kč  
(121 000 s 21% DPH) 

114 000 Kč  
(‭137 940‬ s 21% DPH) 

 
Tablet jako alternativa pro složité ovládání, která pozitivně ovlivní, kolik stojí chytrý dům.

Skutečně potřebujeme mít na vše tlačítka, ovladače, termostaty a další jednoúčelové prvky? I to ovlivňuje cenu.

Ano, rozdíl je nezanedbatelných 14 000. Tato investice vám přinese 33 funkcí. Zcela navíc získáte inteligentní ovládání světel na základě přítomnosti a jasu, aplikaci pro celý dům (vzdálená kontrola, pokročilá nastavení, statistiky…), centrální ovládání, automatická pravidla, pokročilé zabezpečení, monitoring vlhkosti v každé místnosti, designová dotyková tlačítka a mnohé další.

Pojďme se podívat na příklad náročnějšího projektu, který počítá s ovládáním venkovního stínění, stmívanými světly či klimatizací.

 

Tradiční ovládání*2 

Inteligentní ovládání Loxone 

Elektroinstalace 

75 000 Kč 

70 000 Kč 

Topení  

18 000 Kč 

0 Kč 

Alarm 

22 000 Kč 

0 Kč 

Rekuperace 

10 000 Kč 

0 Kč 

Stínění 

40 000 Kč 

0 Kč 

Stmívatelné osvětlení 

5 000 Kč 

0 Kč 

Klimatizace 

5 000 Kč 

0 Kč 

Systém Loxone 

0 Kč 

109 000 Kč 

Celkem 

175 000 Kč
(211 750 s 21% DPH)  

179 000 Kč
(216 590‬ s 21% DPH) 

V tomto případě získáte díky Loxone za příplatek pouhých 4 000 korun ještě mnohem více: vše již uvedené výše a ještě inteligentní stínění na základě polohy slunce a teploty, spolupráci topení, klimatizace a stínění, noční režim osvětlení, varování před deštěm či prémiová světla s životností 25 let. V této variantě Loxone nabídne celkem 52 funkcí.  

Poznámka: Uvedené ceny nezahrnují montáž komponent, která se může lišit dle podmínek každého projektu. U Loxone se o vše postará zkušený elektrikář vyškolený od Loxone (Loxone Partner). U tradičního pojetí se obvykle o každou oblast stará jiný dodavatel a cena za práci bude pravděpodobně v součtu vyšší. Loxone Partnery ve svém okolí můžete najít na www.loxone.com/partner

mladý pár konzultuje projekt svého budoucího domu

Můžete mít chytrý dům vy?


Byla by škoda nedozvědět se o chytrém bydlení více a odsoudit se k desítkám let života pod současným standardem jen z důvodu předsudků. Doporučujeme minimálně podívat se do vzorového domu. Jedině na vlastní kůži si totiž lze ověřit, zda vám chytrý dům dává smysl.

Pak si můžete nechat nacenit svůj projekt. Ideální instalační firmu ve vašem okolí vám rádi doporučíme. Případně s vámi zdarma probereme možnosti vašeho budoucího domu.

Také si můžete stáhnout brožuru s popisem možných konfigurací včetně cen a rozpisem funkcí.

*1 Číslo reprezentuje průměrný dům čtyřčlenné domácnosti ve střední Evropě.

*2 Pro možnost porovnání s tradičním pojetím jsme požádali několik firem o kalkulaci stejného projektu a jejich nabídky zprůměrovali. 

Chci být informován o novinkách