IoT a smart home: od udělátek ke skutečně chytré domácnosti


4 srpna, 2017 in Know How

Takzvaně chytré technologie již ovlivňují nejrůznější aspekty našeho života od komunikace a zábavy, přes nakupování či cestování, až po zdraví a sport. Pokouší se vstoupit i do domácností, kde mají obrovský prostor pro usnadnění a zpříjemnění života. Smart home a IoT jsou tak v poslední době velmi populární témata. Je to však správná cesta pro moderní bydlení?

světelné scény v domácnosti snadno s pomocí Loxone Miniserveru
Pozastavme se nad tím, co dnes považujeme za samozřejmé například u dnešních vozů. Mají elektrická okna, automatické stěrače a světlomety, tempomat, ovládání klimatizace pro jednotlivá místa či automatické nastavení sedadel a umí samy zaparkovat. Nikoho už nepřekvapí ukázka řízení na autopilota. To ale nemůžeme říct o našich domovech.

Když se nad tím zamyslíme, je to zvláštní: doma trávíme podstatnou část života. Je to místo, kde vyrůstáme, vychováme děti a zestárneme. Měl by nám poskytnou pohodlí, bezpečí a zároveň šetřit náklady. Přesto je v odvětví bydlení nástup technologií, které to už dnes umožňují, stále pozvolný.

ovládací panel v automobilu tesla X

Není smart home jako smart home

Pojem „chytrý dům“ již většina z nás určitě slyšela. Případně obměny téhož jako „propojená domácnost,“ „domácí automatizace,“ „inteligentní elektroinstalace“ a tak podobně. Pokud se zajímáte o investice, nejspíš také víte, že je to trh, kde se očekává silný nárůst v příštích několika letech.

Není tedy vůbec překvapující, že různé firmy přicházejí na trh s nadějí, že ukousnou kus zlatého koláče. Trh tak nabízí čím dál pestřejší a tedy i méně přehlednější paletu smart home „řešení“.

Na jednom konci spektra jsou různá řešení v duchu „IoT“ (Internet of Things). Tvoří je množství zařízení, která obvykle obstarají jednu funkci, jako například inteligentní termostat pro řízení topení. Mnoho z těchto produktů jsou bezdrátové, zprovoznitelné svépomocí a dnes již běžně dostupné. Díky tomu jim lze bezesporu přičíst zásluhu na růstu popularity pojmu smart home.

Na první pohled samé výhody. Spotřebitelé jsou ohromeni širokou škálou možností, designu, cenového rozpětí, jednoduchostí, možností propojení s dalšími produkty a zajímavými funkcemi. Při druhém pohledu nebo po jejich pořízení ale přicházejí naopak obavy ohledně bezpečnosti dat, řešení interoperability s jinými výrobci a skutečné spolehlivosti, jež je pro nasazení v domácnosti kritická.

Na druhém konci spektra, mimo pozornost masových médií, jsou profesionálně instalované systémy. Ty jsou typicky uceleným systémem, ve kterém zařízení a systémy uvnitř domova od začátku spolupracují a jedno pro druhé je přímo vyvíjeno. Tradičně se jednalo o kabelovou infrastrukturu, ale už i zde se, především z důvodu rekonstrukcí či speciálních mobilních prvků, stále více prosazují bezdrátové technologie.

chytrá domácnost a osvětlení Loxone

Chytré funkce vs. Život s Autopilotem

Pokud budeme věřit spolehlivosti produktů z 1. kategorie a smíříme se s tím, že naše osobní data budou majetkem výrobce, že k plné funkčnosti budeme potřebovat být on-line a že životní cyklus je u tohoto rychloobrátkového zboží maximálně několik let, mohou nám skutečně s řadou jednotlivostí pomoct. Především to bude vzdálené ovládání, notifikace či s trochou štěstí a šikovnosti i automatizace některých věcí, které doma děláme. Skutečná chytrá domácnost ale nabídne mnohem víc.

V inteligentním domě 2. typu všechny prvky jako osvětlení, topení, bezpečnost a hudba jsou od začátku navrženy pro spolupráci. My v Loxone tomu říkáme domácnost s Autopilotem.

Když se například blíží doba vstávání, žaluzie či rolety pustí dovnitř denní světlo a v pokoji je ideální teplota, která je samozřejmě jiná, než pro spánek. Pokud by ale venku byla ještě tma, stínění zůstane dole a jeho roli zastoupí pomalu vzrůstající intenzita osvětlení.

Pak vstoupíte do koupelny, která opět vyžaduje jinou teplotu, a do nového dne váš přivítá ranní seznam písniček. Věšák na ručníky se začne ohřívat, jakmile se dosprchujete, a po potřebné době se sám vypne. Už zde IoT pojetí naráží, a to jsme ještě ani ráno neopustili dům.

Váš dům si je vědom toho, že pokud jsou 2 ráno a vstoupíte do kuchyně nebo do dětského pokojíčku, pravděpodobně nechcete, aby světla svítila naplno. Takže se rozsvítí jen tak, aby vás dovedla, kam potřebujete. Poté se automaticky vypnou, jakmile se vrátíte do postele.

Přes den domácnost sama reguluje stínění a topení (či chlazení), jako byste to dělali vy, kdybyste měli tu možnost. Když vyrážíte na dovolenou, váš dům zhasne světla, odpojí spotřebiče, sníží výkon topení, zapne alarm a dokonce může simulovat vaší přítomnost, aby odradil nezvané hosty.

Samozřejmostí je snadné ovládání a plná kontrola odkudkoli pomocí smart home aplikace.

Něco takového je v podstatě standard pro dnešní bydlení, podobně jako třeba airbag v autech. Přesto se většina lidí doma stále trápí se zastaralou instalací. Ta dokonce silně převažuje i v novostavbách, i když v konečném důsledku může vyjít dráž, nemluvě o dlouhodobých nákladech a nesrovnatelně nižší přidané hodnotě pro obyvatele.

Jak to? A co můžeme udělat pro to, aby nám naše domácnosti dopřály skutečný komfort?

Jak změnit naše domovy na inteligentní

Věříme, že jsou zde tři klíčové faktory, které ovlivňují nástup skutečně chytré domácnosti, která je stále tak trochu ve stínu marketingově zajímavých „udělátek“, jež k naší škodě poněkud zkreslují vnímání pojmu „smart home“ v našich očích.

blondýna, majitelka chytré domácnosti

Osvěta

Když lidé budou vědět o tom, že existuje řešení jejich běžných starostí, budou o něj mít zájem. To se nám potvrdilo v mnoha případech. Není to ale tak jednoduché. Skutečně chytrá domácnost, jak jsme ji popsali výše, je dostupná sotva několik let. Za tu dobu měl málokdo možnost zažít a plně pochopit bez nadsázky revoluční změnu konceptu domácnosti. A bez této zkušenosti to na rozdíl od bombastických reklam na jednoúčelové hračky prostě předat nelze. Proto vznikají po světě vzorové inteligentní domácnosti, které může kdokoli navštívit, aby neriskoval, že se připraví o výhody současného bydlení. Lidé nemůžou chtít něco, o čem by je ani nenapadlo, že můžou mít.

elektrikáři u rozvaděče v chytrém domě

Přístup
odborníků

Přibývá elektrikářů, jež chápou smart home jako nový přístup k elektroinstalaci a šanci přinést zákazníkům nesrovnatelný životní komfort, zvýšit jejich bezpečí a zároveň snižovat náklady na energie. To má dalekosáhlejší dosah než proplacení faktury. Nebylo by dobré usínat s pocitem, že svou prací měníme svět k lepšímu?

Zásadní je, aby odborníci nové technologie nepoužívaly starým způsobem. To by akorát vedlo ke zklamání zákazníků a devalvaci pojmu smart home podobně jako u gadgetů. Je na každém elektrikáři, aby lidem nabízel pouze to, co jim život skutečně zlepší, a přispěl k rozvoji svého oboru. Prvním krokem může být absolvování smart home školení.

blondýna ovládá smart home

Jednoduchost

V dnešní době lidé chtějí především ušetřit čas, práci a starosti. Smart home má tyto potřeby ve své DNA. Dělá a myslí za nás na věci, o které se nechceme nebo nemůžeme starat, a zjednodušuje časté úkony. Podobně, jako můžeme zavolat dětem, kde jsou, můžeme kdykoli kontrolovat svůj domov.

IoT produkty, které chytré bydlení sice jen slibují, si můžeme koupit na každém rohu. Kdežto seriózní chytrý dům znamená plánování, odbornou instalaci a ladění konfigurace pro individuální potřeby. To musí být pro spotřebitele maximálně jednoduché a příjemné, jinak se myšlení lidí a s ním svět bohužel těžko změní. Proto zdarma nabízíme individuální konzultace projektu, doporučení vhodné instalační firmy a dohled nad zdárnou realizací s plnou péčí.

Zkrátka a dobře jenom dobrý produkt nestačí. Uvědomujeme si to a bereme na sebe plnou odpovědnost za výše zmíněné. Naše vize „Bydlení, které dělá jen radost“ za to totiž stojí. Chceme, aby každý žil v chytré domácnosti Loxone.

Co bude umět váš dům?

Líbí se vám představa života v inteligentní domácnosti? Skvělé. Jistě máte řadu otázek. Využijte bezplatné konzultace s našimi odborníky. Rádi vám též zdarma zašleme informační brožuru o systému Loxone .

Chci být informován o novinkách