Ledová sprcha ochrání rostliny před mrazem. Jak? Automaticky!

David Nebor
22 listopadu, 2021 in Know How
Protimrazové zavlažování rostlin znamená cílené postřikování plodin velmi jemnými kapkami vody. Distribuovaná voda na rostlinách zamrzne, v důsledku čehož se uvolňuje teplo krystalizace. Takto jsou listy a květy chráněné před mrazem vrstvou vody. Díky automatickému postřiku pomocí Loxone jsou bezesné a mrazivé noci plné neúrody minulostí.

Problematický mráz

Vánoce bez vánočního stromku? Nemyslitelné! Každý rok však pozdní mrazy v květnu a červnu negativně ovlivňují sazenice. Mráz, který se usazuje na vrcholcích mladých stromků, může způsobit jejich smrt nebo úplné vyschnutí. V případě vánočních stromků by to byla dost velká katastrofa.

Počasí a teplota hrají při pěstování jehličnanů důležitou roli. Pokud předpověď počasí předpovídá mrazivou noc, musíte jít na plantáž a spustit zavlažovací systém. Kropením rostliny chráníte vrstvou vody. Voda zamrzne, ale rostlina uvnitř je chráněna. V zamrzlé vodě je tepleji než venku. 

Dostatečného ochranného účinku je však možné dosáhnout, pouze pokud je relativní vlhkost vzduchu nejméně 60 % a rychlost větru nepřesahuje 3 Beaufortovy stupnice. 

Lidé, kteří pěstují stromy nebo jiné rostliny, jsou často nuceni trávit noci zachraňováním úrody. Jedna z těchto společností se obrátila na svého Loxone Partnera (uniserve) s žádostí o pomoc při automatizaci celého procesu. Společně hledali spolehlivé a jednoduché řešení, které by spustilo zavlažování s protimrazovou ochranou. Když se objeví noční mrazy, monitoruje hladinu naplnění nádrže a v případě nouze upozorní majitele.

Automatické protimrazové zavlažování s pomocí Loxone Miniserveru

Specialisté z uniserve navrhli vyřešit automatizaci pomocí technologie Loxone, protože je nejen snadno, flexibilně a spolehlivě použitelná, ale také – na rozdíl od jiných řešení – má své vlastní komplexní monitorovací nástroje. Po dvou dnech směrování WLAN a přípravě kabeláže serveru a senzorů bylo řešení implementované. Díky připojení k firemní síti WLAN je možné systém dálkově ovládat a Miniserver může majitele varovat prostřednictvím push notifikace v případě poruchy.

Zákazník je s řešením velmi spokojen. Už nemusí v noci vstávat, protože Loxone Miniserver spolehlivě přebral kontrolu nad vším. Díky možnosti dálkového ovládání může zákazník aktivovat systém kdykoliv, a to i při velmi suchých podmínkách.
Sven Kramer

Projektový manažer a referent kvality, uniserve

Takto funguje ochrana proti mrazu s Loxone

Pro automatizovaný proces zavlažování na ochranu před mrazem jsou důležité tři faktory:

  • Monitorování teploty 
  • Automatizace zavlažovacího systému 
  • Nastavení systému notifikací 

V našem příkladu aplikace si můžete přečíst, jak je nastavená automatická závlaha a které produkty Loxone na to potřebujete. Najdete tam také ukázkovou konfiguraci ke stažení. Koukněte se na vzorový příklad konfigurace z dílny Loxone:

– Stát se Loxone Partnerem –
Zaměstnanec Loxone pracující na počítači

Staňte se Loxone Partnerem


Chcete svým zákazníkům nabídnout jedinečnou automatizaci pomocí Loxone Miniserveru? Spojte se s námi a těžte ze silné spolupráce se společností Loxone, lídrem na trhu v oblasti automatizace budov a domů.

– Stát se Loxone Partnerem –
Zaměstnanec Loxone pracující na počítači
Chcete svým zákazníkům nabídnout jedinečnou automatizaci pomocí Loxone Miniserveru? Spojte se s námi a těžte ze silné spolupráce se společností Loxone, lídrem na trhu v oblasti automatizace budov a domů.

Chci být informován o novinkách