Rekuperácia vzduchu: Prinášame fakty, mýty a čo vám obvykle nikto nepovie


22/10/2020 in Know How

Rekuperácia je dnes často skloňovaná téma a úplne oprávnene.

Veľa ľudí sa na ňu pozerá cez nízkoenergetické alebo pasívne domy a berú ju ako súčasť energetického štítku, pretože by bez nej nedostali „Áčko“.

Tento pohľad je tiež možný, ale poďme sa na to pozrieť z pohľadu žitia v dome.

„Zásadná pre kvalitu bývania nie je rekuperácia, ale skôr vetranie.“

Áno, rekuperačné vetranie je to správne slovo pre funkciu týchto zariadení, pretože nám pomáhajú v dnes hermeticky uzavretých a utesnených domoch privádzať čerstvý vzduch do miestností a tým pádom zdravo dýchať.

Úspora je, z môjho pohľadu človeka žijúceho s rekuperáciou, vedľajší efekt.

Obohraná paralela autá a inteligentného domu platí aj v tejto oblasti. Skúste nasadnúť do auta a vypnúť vetranie vo vozidle. Garantujem vám, že do niekoľkých minút o tom budete vedieť.

Nedostatok čerstvého vzduchu sa prejaví zívaním, zvýšenou únavou, bolesťou hlavy … Rovnako prosím uvažujte o vetraní aj v dome.

Prívod čerstvého vzduchu potrebujeme v každej oblasti života. Je jedno, či pri oslave, kedy je v domácnosti viac ľudí, pri hraní s deťmi, práci alebo spánku.

Práve kvalita spánku je poslednou dobou často diskutovaná. Nemožnosť zaspať, budenie sa, únava, bolesti hlavy … Dnes úplne normálny jav. Márne sa sami seba pýtať „Čo to so mnou je?“ Odpoveď je pritom väčšinou jednoduchá: zlá kvalita vzduchu.

rodina pri jedálenskom stole

Fakty a mýty o rekuperáciách:

Zanesené rúrky

Prach, baktérie, vlhkosť, …): Áno, ale v autách je to často ešte horšie. Má to jednoduché riešenie, ktoré by malo byť samozrejmé: pravidelná údržba.

Je to hlučné

Áno, je to hlučné – ak človek šetrí a kúpi si lacné rúrky s mnohými ostrými záhybmi a má systém zle nastavený.

Údržba zadarmo

Vzduch zvonku je potrebné v jednotke filtrovať. To isté platí o nasávanom „špinavom“ vzduchu z interiéru. Celkovo sa bavíme minimálne o 2 filtroch, o ktoré je nutné sa starať. Pravidelné vysávanie a výmena cca 4 × do roka je tiež vec, s ktorou treba počítať. Početnosť záleží na výrobcovi a priamo ovplyvňuje kvalitu vzduchu vháňaného do miestností.

Nikto to za mňa ovládať nebude

U vetracej jednotky sa najčastejšie stretneme so 4 základnými stupňami: 1, 2, 3 a „absencia mode“. Na začiatku dôjde k výpočtu a vybalansovaniu vháňaného a odsávaného vzduchu. To by malo tak akurát stačiť pre normálnu prevádzku domácnosti na stupeň 1. Domácnosť naozaj najviac času beží v pokoji na stupeň 1. Sú ale chvíle, kedy sa kvalita vzduchu zhorší. V tú chvíľu je nutné väčšinou zvýšiť intenzitu vetrania na 2. stupeň. Ten 3. sa používa výnimočne a to prevažne na rýchle vyvetranie, ktoré sa spúšťa tlačidlom. Ovládanie rekuperácie je do istej miery autonómne (beží sama). Ak chcete, môžete do nej zasiahnuť cez tlačidlo rýchleho vyvetrania alebo nástennú jednotku. Zvlášť trendy sú dnes mobilné aplikácie. Za tie si ale zvyčajne priplatíme.

Mal by som ovládanie vetrania nechať na „počítači“ od výrobcu alebo na inteligentnom dome?

V tradičnom poňatí má rekuperácia s vetraním samostatný ovládací prvok vo forme tlačidla, displeja či spomínanej aplikácie. Vy ako užívateľ si nastavíte dobu prítomnosti v dome a podľa toho rekuperácia vie, kedy najskôr bude potrebné vetrať. To ale nerieši skutočnú kvalitu vzduchu. Tú je potrebné poznať pomocou čidla (minimálne CO2). To je ale obvykle len 1 v celom dome. Čo rovnako ako u centrálneho termostatu nie je optimálne riešenie. V každej miestnosti môže byť potreba v rôzne časy iná. Čo keď varíte? Čo keď sa sprchujete? Čo keď prídete domov skôr? Čo keď otvoríte okná? So všetkými týmito situáciami sa zvyčajne viaže nutnosť zdvihnúť sa a ísť k manuálnemu ovládaniu. A po chvíli zase späť a vrátiť späť automatiku.

Inteligentný dom má centrálny mozog, ktorý je schopný vyhodnocovať všetky informácie dohromady. Ak ste doma, akú máte kvalitu vzduchu, či sa práve sprchujete alebo dokonca či práve nehorí. Inteligentný dom vám dokáže v krajnom prípade zachrániť život, pretože rekuperáciu včas vypne, aby nevháňal jedovatý dym do miestnosti, kde spíte. Vy sa tak nemusíte o nič starať a vždy máte optimálnu kvalitu vzduchu.

Na čo si dať pri výbere rekuperácie pozor?

Jednoznačne na to, aby rekuperácia nebola veľmi inteligentná a išla dobre ovládať „externe“. Ak to s bývaním myslíte vážne, ušetrite za jednotlivé riadiace jednotky, ovládacie prvky a aplikácie. Áno, je to módne a „cool“, ale prvých 14 dní. Za zhruba túto dobu zistíte, že ste si priplatili iba za iný spôsob ovládania a nie za to, že sa veci budú robiť presne tak, ako by ste chceli – samy.

Poďme do toho spolu…

Ikona domu

Chcete si užívať produkty Loxone?

Radi vám ako výrobcovia zadarmo predstavíme možnosti inteligentnej elektroinštalácie aj možnosti riešenia konkrétnych potrieb v rámci individuálnej konzultácie. Pripravíme aj kalkuláciu potrebných produktov. V prípade záujmu vám tiež nájdeme ideálnu realizačnú firmu.

Ikona elektrikára

Chcete realizovať inteligentné elektroinštalácie?

Využite bohatý sortiment produktov vrátane koncových prvkov od jedného výrobcu. K dispozícii budete mať unikátny softvér bez licencií, s ktorým zvládnete špičkové funkcie aj bez znalosti programovania. Váš úspech podporíme špičkovou individuálnou podporou.

Chcem byť informovaný o novinkách