CO2 senzor: nutnosť pre zdravý vzduch


31/10/2022 in Know How

K čomu slúži meranie oxidu uhličitého? Kvalita vzduchu, ktorý dýchame, má významný vplyv na našu pohodu a výkon. Kritický je obsah CO2 v miestnosti, teploty a vlhkosť. Pokiaľ tieto hodnoty nie sú v normále, oberáme sa o komfort a v extrémnych prípadoch aj o naše zdravie.

Touch Pure CO2 Tree v bielej a antracitovej variante

Tlačidlo so zabudovaným CO2 senzorom

Univerzálny vypínač Touch Pure bol predtým vybavený čidlom teploty a vlhkosti. Nová verzia – Touch Pure CO2 Tree obsahuje aj čidlo oxidu uhličitého. Môžete tak sledovať kvalitu vzduchu v miestnosti a podľa toho nechať reagovať ventiláciu. Alebo ho nastavíte tak, aby systém oznamoval konkrétnu hlášku „Varovanie: zlá kvalita vzduchu. Prosím, vyvetrajte.“

*Senzor CO2 je iba súčasťou varianty Tree.

Senzory pre meranie oxidu uhličitého 

Loxone Komfortný senzor Tree poskytuje meranie teploty, vlhkosti a tiež spoľahlivé meranie oxidu uhličitého v miestnosti. Stručne povedané, je možné meradť kvalitu vzduchu. Na základe týchto hodnôt môžete jednoducho zabezpečiť perfektnú klímu v každej miestnosti. Nezáleží na tom, či ide o dom, kanceláriu, školu a pod.  

*Senzor CO2 je iba súčasťou varianty Tree.

Komfortný senzor Tree od Loxone, tu v bielej a antracitovej variante

Prečo je meranie CO2 tak dôležité? 

CO2 čiže oxid uhličitý je bezfarebný plyn bez zápachu. Je tiež prirodzenou a dôležitou súčasťou vzduchu, ktorý dýchame. Avšak vo vyšších koncentráciách CO2 negatívne účinky na naše zdravie. Príznaky zvýšenej koncentrácie CO2, ako sú bolesti hlavy, malátnosť a zlé sústredenie, sa môžu objaviť od 1000 ppm (1 %) koncentrácie CO2 v miestnosti. Najmä v moderných dobre izolovaných budovách je to pomerne časté.

Meranie CO2 v konferenčnej miestnosti

© Motorwerk Berlin 

Meranie CO2 doma, v kancelárii, … 

Ľudia prirodzene vydychujú značné množstvo CO2. V priemere 40 mililitrov na liter vzduchu. Aj jedna osoba môže rýchlo zvýšiť koncentráciu CO2 v miestnosti na hodnotu, ktorá pre nás už nie je optimálna.

Meranie CO2 v školách, kanceláriách a konferenčných miestnostiach je kritické. V miestach, kde sa mnoho ľudí schádza na relatívne malom priestore, senzory CO2 často indikujú príliš vysoké hodnoty. Hrozí tak nepríjemná klíma, ktorá sa môže stať aj nebezpečnou.

Meranie CO2 v byte alebo rodinnom dome sa v dnešnej dobe stáva oveľa dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Stále častejšie je možné namerať príliš vysoké hodnoty CO2 aj doma. Plášte moderných budov sú teraz tak nepriepustné, že takmer nedochádza k prirodzenej výmene vzduchu. A všetok oxid uhličitý sa tak zhromažďuje vo vnútri budovy.

Ako môžu senzory CO2 pomôcť

Vďaka použitiu Komfortného senzoru Tree s integrovaným snímačom CO2 môžete kedykoľvek merať kvalitu vnútorného vzduchu.

Norma DIN EN 13779: 2007-09 (DIN 2007-09) pomáha so správnou klasifikáciou tohto merania CO2:
1 000 ppm = 1% koncentrácie CO2 vo vzduchu 

 
CO2 Meranie ≤ 800 ppm Vysoká kvalita vzduchu
CO2 Meranie > 800-1.000 ppm Priemerná kvalita vzduchu
CO2 Meranie > 1.000-1.400 ppm Nízka kvalita vzduchu
CO Meranie > 1.400 ppm Veľmi nízka kvalita vzduchu

 

Mimochodom, s vydýchaným vzduchom sa zvyšuje vírusová záťaž v miestnosti a zvyšuje sa riziko infekcie. Senzory CO2 tak môžu aktívne prispievať k ochrane pred infekciou.

Senzor CO2 hladko zapadne do vášho domova 

Komfortný senzor Tree spoľahlivo informuje o zvýšených hodnotách CO2. To je možné prostredníctvom notifikácie na smartfóne, emailu, oznámení z audiosystému alebo dokonca pomocou inteligentného osvetlenia. Aktuálne hodnoty môžete kedykoľvek sledovať prostredníctvom aplikácie.

Okrem merania CO2 v domácnosti alebo v komerčných objektoch, dokáže inštalácia Loxone aktívne prijímať opatrenia na zlepšenie vzduchu v miestnosti. Napríklad automatickým otváraním okien alebo reguláciou vzduchotechniky.

Umiestnenie senzoru CO2 na stene

Ideálne umiestnenie senzoru CO2 

Pre optimálne meranie koncentrácie CO2 odporúčame inštalovať senzory CO2 približne do výšky hlavy. To však závisí na konkrétnom použití miestnosti. Pri meraní napr.spálni je ideálne umiestnenie približne vo výške človeka ležiaceho na posteli. Okrem toho by sa mal vzduch v mieste inštalácie čo najviac blížiť skutočnej kvalite vzduchu vo zvyšku miestnosti. Preto by ste sa mali vyhnúť inštalácii priamo vedľa dverí, okien a potrubí prívodu vzduchu. 

Sprevádzkovanie Komfortného senzoru 

Uvedenie nášho Komfortného senzoru do prevádzky je pre skúsených elektrikárov jednoduché vďaka technológii Tree a jednoduchým PUSH IN svorkám. Vo videu vám ukážeme, ako je to ľahké!

Opýtajte sa zdarma

Prekonzultujte s nami váš projekt alebo sa staňte Loxone Partnerom v niekoľkých krokoch!

A

Konzultácia projektu zdarma

Zvažujem vo vlastnom projekte využiť Loxone a rád by som získal viac informácií.

A

Stať sa partnerom

Rád by som sa opýtal, v čom spočíva partnerstvo s Loxone a ako na to.

Konzultácia projektu zdarma

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Stať sa partnerom

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Chcem byť informovaný o novinkách