Mám zvoliť predokenné žalúzie alebo rolety

Lucia Pavková
10/05/2021 in Know How

Predokenné tienenie sa stáva v dnešnej dobe nutnosťou, ak chcete v domácnosti udržať rozumnú teplotu po celý rok.

Perfektné zateplenie novostavieb znižuje náklady na vykurovanie, problém však prichádza u opačnej strany. Súčasný trend veľkých okien môže bez funkčnej tieniacej techniky spôsobiť prehriatie interiéru ako v lete, tak aj za slnečných dní v zimnom období.

Riešením je teda správna voľba tienenia (žalúzie, rolety), ktoré sa dokážu, pokiaľ možno samo prispôsobovať aktuálnym podmienkam.

 

Vnútorné alebo vonkajšie tienenie?

Prvý veľký rozdiel je medzi vnútorným a vonkajším tienením. Predokenné rolety alebo žalúzie zachytí oproti vnútornému tieneniu podstatnú časť tepelného žiarenia ešte predtým, než vnikne do interiéru.

Z toho pohľadu je teda voľba jasná.

No áno, ale zvoliť si skôr vonkajšie rolety alebo žalúzie? Pozrite sa na prehľad plusov a mínusov oboch variantov.

 

Vnútorné a vonkajšie tienenie

Žalúzie vs. rolety

Vonkajšie žalúzie

+ Optimálna regulácia svetelných podmienok v miestnosti

+ Naklápanie lamiel (možnosť regulácie tienenia)

+ Ochrana súkromia 

+ Väčšia úspora energie (v prípade automatizácie) 

+ Možnosť manuálneho aj inteligentného ovládania

Nevytvorí absolútnu tmu

Nižšia odolnosť proti vetru

Vonkajšie rolety

+ Vytvoria absolutnu tmu

+ Vysoká miera bezpečnosti

+ Skvelá hluková izolácia

+ Ochrana súkromia

+ Odolnosť voči vetru

+ Možnosť manuálneho aj inteligentného ovládania

Nemožno regulovať priepustnosť svetla

Nepriehľadnosť (existujú výnimky)

Predokenné žalúzie alebo rolety teda plnia svoj účel podobne, líšia sa však v detailoch, ktoré nie sú zanedbateľné. Čo sa týka zásadnej funkcie tepelnej ochrany, plnia ju oba tieniace prvky veľmi dobre. Väčšia variabilita žalúzií však umožňuje lepšie sa prispôsobovať aktuálnemu počasiu. Táto variabilita sa naplno prejaví pri využití inteligentnej automatizácie, ktorá umožňuje nielen vyťahovať a zaťahovať žalúzie či rolety. U žalúzií je možné prispôsobovať aj naklopenie lamiel, čo oceníte predovšetkým v obytných miestnostiach počas dňa. Žalúzie utlmia slnečné žiarenie, zároveň ale prepustia do miestnosti dostatok svetla.

Rolety sú oproti tomu odolnejšie proti silnému vetru a proti násilnému vniknutiu. Dokážu vytvoriť absolútnu tmu, a aj z hľadiska zvukovej izolácie fungujú o niečo lepšie ako žalúzie.

 

Ako využiť vonkajšie žalúzie alebo rolety na maximum?

Ideálnym riešením sa teda javí kombinácia predokenných žalúzií a roliet.

Rolety sú skvelým riešením pre spálne, v ktorých chcete vytvoriť absolútnu tmu. Ak je pre vás zabezpečenie jednou z priorít, môžete ich umiestniť na okná na prízemí. Vonkajšie žalúzie je vhodné použiť pre obytné miestnosti, ktoré dokážu tepelne chrániť, ale pustia dovnútra prirodzené svetlo.

 

konzultace projektu montovaného domu

Predokenné rolety alebo žalúzie sú teda nutnosť, ale …

Rozobrali sme si výhody aj nevýhody dvoch druhov tienenia. Žalúzie a rolety sa v určitých funkciách zásadne líšia. Ideálnym riešením je teda ich kombinácia a vhodné rozmiestnenie podľa účelu miestnosti, ktorú zatieňujú. Ovládanie všetkých žalúzií sa ale v tomto prípade môže stať ťažkým. Akékoľvek ovládanie či už manuálne, alebo diaľkové vyžaduje aktívnu účasť obyvateľov domu. To je samozrejme starosť navyše, ktorá znižuje celkový komfort. V prípade neprítomnosti zostáva tienenie v rovnakej polohe po celú dobu, čo môže byť signál pre potenciálnych zlodejov. Aké je teda riešenie

Z tohto dôvodu vznikli systémy, ktoré umožňujú technológie v dome (vrátane tienenia) automatizovať. Využívajú dáta zo senzorov a dokážu sa prispôsobovať aktuálnej situácii. Loxone posunul inteligentnú automatizáciu na najvyššiu možnú úroveň, pretože dokáže vzájomne prepojiť jednotlivé technológie, ktoré tak spolu perfektne spolupracujú. Tienenie tak automaticky spolupracuje napríklad s vykurovaním, chladením aj zabezpečením. Vďaka tomu je zaistená maximálna efektivita a vy sa o tieto technológie nemusíte starať.

 

Čas na váš projekt


Výber tienenia ide v ruka v ruke s riešením jeho ovládania. Inteligentná automatizácia sa o tienenie postará za vás, a vy si tak môžete iba užívať komfort, ktorý vám toto riešenie poskytne. Využite bezplatné konzultácie s našimi odborníkmi. Radi vám vysvetlíme aj ďalšie možnosti inteligentnej automatizácie a prípadne vám aj odporučíme vhodnú inštalačnú firmu vo vašom okolí.

89773

Chcem byť informovaný o novinkách