Ile można zaoszczędzić na zewnętrznym zacienianiu? Czy klimatyzacja się opłaca?

Emanuela Weiss
21. czerwca 2021 in Know How

Duże okna potrafią zamienić dom w szklarnię w jedno popołudnie. Wnętrze akumuluje ciepło, przez co trudno jest się go pozbyć nawet wieczorem. W jaki sposób skutecznie chłodzić pomieszczenia? Koszt obsługi klimatyzacji to tysiące złotych rocznie. Wybierając żaluzje z odpowiednim sterowaniem, możemy zamknąć się w kilkuset złotych.

Koszt zacieniania vs. klimatyzacji

Eksploatacja klimatyzacji przy poborze mocy 1,4 kW kosztuje około 0,85 zł za godzinę. Załóżmy, że używamy klimatyzacji 60 dni w roku, przez godzinę każdego dnia. Te 60 dni kosztowałyby nas 51 zł. Jeśli chcielibyśmy korzystać z klimatyzacji codziennie przez godzinę, koszt jej działania pnie się do ok. 310 zł. Miejmy jednak na uwadze, że godzina pracy klimatyzacji w upalne i słoneczne dni prawdopodobnie nie wystarczy. Na przykład w biurze, w którym siedzi autorka tego artykułu, na początku maja klimatyzacja zwykle pracuje 6 godzin dziennie. Im większe okna i im skuteczniejsza izolacja, tym dłużej trzeba korzystać z klimatyzacji.

Natomiast przejazd jednej żaluzji kosztuje około 0,00066 zł. Żaluzje opuszczają się przed południem i podnoszą po południu, co kosztuje 0,0013 zł dziennie. W ciągu 60 dni za prąd zapłacimy 0,08 zł. Cena całorocznej eksploatacji jednej żaluzji to 0,47 zł.

Prawdopodobnie w projekcie konieczne będzie zastosowanie więcej niż jednej żaluzji, ale jedna jednostka klimatyzacyjna również by nie wystarczyła. Nawet gdybyśmy mieli 20 żaluzji, ich całoroczna eksploatacja kosztowałaby tylko 9,40 zł. W przypadku 5 klimatyzatorów (po jednym na pomieszczenie) całoroczna eksploatacja kosztuje 1550 zł!

Tak, inteligentne żaluzje sterowane przez Loxone potrafią się również przechylać. Te mikroruchy są trudne do zmierzenia, rzędu dziesiątych części sekundy pracy silnika. Koszt przechylania żaluzji będzie więc znikomy. Nawet jeśli założymy, że koszt obsługi żaluzji podwoi się, nadal będzie on wynosił śmiesznych 18,80 zł za obsługę 20 żaluzji rocznie.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wpływ na środowisko. Głównym powodem jest produkcja jednostki klimatyzacyjnej i zapotrzebowanie na czynnik chłodniczy.

Koszt

Klimatyzacja wymaga regularnej konserwacji, a jej instalacja nie jest tania i prosta. Te koszty również należy doliczyć do inwestycji. Wiele pisze się również o negatywnym wpływie klimatyzacji na zdrowie. Wniosek jest jasny. Jeśli obejdziemy się bez klimatyzacji, zaoszczędzimy sporo pieniędzy.

Czy wystarczą mi same żaluzje?

Same żaluzje prawie nic nie zdziałają, dlatego muszą być w jakiś sposób sterowane. Zasadniczo mamy 3 opcje:

Wszystko możemy robić ręcznie. Rano odsłaniamy żaluzje, a gdy idziemy do pracy znowu je zasłaniamy, żeby po południu w domu nie było sauny. Po powrocie z pracy znów wszystko odsłaniamy, żebyśmy nie czuli się jak w lochu, a wieczorem znów wszystko zasłaniamy, aby zadbać o prywatność. Prawdopodobnie ani nam, ani naszym roślinom czy zwierzętom się to nie podoba.

Żaluzjami możemy jeszcze sterować w ciągu dnia. Te lepsze ustawiamy podobnie jak termostat. Ale czy to wystarczy? Gdy ktoś jest w pokoju, nie wystarczy tylko zasłonić lub odsłonić, trzeba też np. wyregulować nachylenie. W ciągu dnia zwykle nie ma nas w domu, a nawet jeśli jesteśmy, reagujemy z reguły zbyt późno (już jest nam ciepło lub światło nas oślepia).

Trzecią opcją jest inteligentna automatyzacja. System zacieniania sam robi dokładnie to, co powinien, 24 godziny na dobę / 7 dni w tygodniu, skuteczniej niż człowiek. Koszt takiego rozwiązania w przypadku systemu Loxone jest porównywalny z konwencjonalnym elektrycznym sterowaniem technologią zacieniającą.

Politechnika w Grazu zbadała i przetestowała skuteczność inteligentnego sterowania żaluzjami. Okazało się, że połączenie inteligentnego zacieniania i wentylacji pozwala obniżyć temperaturę pokojową aż o 9 °C, i to w sierpniu! 

Inteligentna wentylacja? Nie wyjdzie to na to samo?

Przyjrzyjmy się teraz kosztom eksploatacji wentylacji. Wybierzmy sobie przeciętny wentylator o mocy wejściowej 25 W. Wentylacja będzie działała przez godzinę dziennie, co odpowiada 0,015 zł/h. Za rok zapłacimy 5,47 zł. Jeśli używamy np. 5 wentylatorów (po jednym na każde pomieszczenie), koszt ten będzie wynosił 27,35 zł rocznie.

 

5 wentylatorów, włączonych przez godzinę dziennie 27,35 zł
20 żaluzji, codzienna obsługa (jazda w górę i w dół, przechylanie) 18,80 zł
5 klimatyzatorów, włączonych przez godzinę dziennie 1550 zł

 

Klimatyzacja może wydawać się skutecznym rozwiązaniem. Jednak związane z jej działaniem opłaty za energię elektryczną są bardzo wysokie. Jak udowadnia TU Graz, system zacieniania w zupełności wystarczy do wydajnego chłodzenia budynków.

Jak działa inteligentne zacienianie?

Inteligentna kontrola zacienienia Loxone jest zależna od pozycji słońca i aktualnej pogody. Jednostka centralna systemu Loxone – Miniserver pracuje z wszystkimi technologiami i informacjami, które ma do dyspozycji. To także świetne rozwiązanie do sterowania ogrzewaniem i wentylacją/rekuperacją. Loxone to system, w którym wszystkie technologie współpracują ze sobą, aby osiągnąć najbardziej wydajne wyniki w ogrzewaniu i chłodzeniu. Miniserver pracuje jak dyrygent orkiestry dla wszystkich technologii, które można znaleźć w domach, biurach, halach produkcyjnych itp. Istnieje wiele innych funkcji, które sprawiają, że nasi partnerzy chwalą sobie system Loxone.

Zainteresowało cię to?

Interesuje cię inteligentne zacienianie?

Miniserver Loxone to idealne narzędzie do prostego sterowania i inteligentnej automatyzacji wszelkiego rodzaju projektów, niezależnie od tego, czy jest to inteligentny dom, nieruchomość komercyjna czy projekt specjalny.

Jesteś elektrykiem lub firmą instalacyjną?

Coraz więcej ludzi pragnie dziś mieszkać inteligentnym domu. Chcesz mieć przewagę nad konkurencją? Zapraszamy na webinarium na temat funkcji i programowania systemu Loxone.