Jak zaoszczędzić na klimatyzacji? Może wcale jej nie potrzebujesz!


21. lipca 2022 in Know How

Duże okna mogą zamienić dom w szklarnię w zaledwie jedno popołudnie. Wnętrze akumuluje ciepło, przez co trudno jest się go pozbyć nawet wieczorem. Musimy jakoś ochłodzić wnętrze, ale roczny koszt obsługi klimatyzacji to prawie dwa tysiące złotych! Stosując zamiast tego żaluzje z odpowiednim sterowaniem, możemy zamknąć się w kilkudziesięciu.

Koszty eksploatacji klimatyzacji

Jeśli chcielibyśmy korzystać z klimatyzacji codziennie przez godzinę, koszt jej działania wyniósłby 394,20 zł (moc 1,4 kW, cena prądu: 0,77 zł/kWh). Miejmy jednak na uwadze, że w upalne i słoneczne dni godzina pracy klimatyzatora prawdopodobnie nie wystarczy. W typowym biurze, już na początku maja, klimatyzacja może pracować nawet 6 godzin dziennie. Im większe okna i im skuteczniejsza izolacja, tym dłużej trzeba korzystać z klimatyzatora.

Ile można zaoszczędzić, stosując zacienianie zewnętrzne?

Natomiast pełny przejazd jednej żaluzji kosztuje około 0,0025 zł (moc: 200 W, cena prądu: 0,77 zł za kWh, czas jazdy: 1 min). Opuszczanie przed południem i podnoszenie po południu to koszt 1,83 zł rocznie. Prawdopodobnie konieczne będzie zastosowanie więcej niż jednej, ale jeden klimatyzator na projekt także nie wystarczy. Mimo to nawet w przypadku 20 żaluzji, ich całoroczna eksploatacja kosztowałaby tylko 36,60 zł. W przypadku pięciu klimatyzatorów (po jednym na pomieszczenie) całoroczna eksploatacja kosztuje blisko 2000 zł! Inteligentne żaluzje potrafią się również przechylać. Te mikroruchy są trudne do zauważenia, rzędu dziesiątych części sekundy pracy silnika. Koszt przechylania żaluzji będzie więc znikomy. Nawet jeśli założymy, że koszt obsługi żaluzji podwoi się, nadal będzie on wynosił jedynie 73,20 zł za obsługę 20 żaluzji rocznie.

Koszty na start

Koszty pozyskania każdego z rozwiązań są bardzo do siebie zbliżone. Klimatyzacja wymaga jednak regularnej konserwacji. Te koszty również należy doliczyć do inwestycji. Różnicę widać dopiero po kilku latach eksploatacji. Jeśli obejdziemy się bez klimatyzacji, zaoszczędzimy sporo pieniędzy na eksploatacji.

Czy wystarczą mi same żaluzje/rolety?

Same rolety albo żaluzje prawie nic nie zdziałają, dlatego muszą być w jakiś sposób sterowane. Zasadniczo mamy trzy opcje:

ikona jedničky

Sterowanie ręczne

Rano odsłaniamy żaluzje, wpuszczając światło słoneczne, a gdy idziemy do pracy, znowu je zasłaniamy, żeby po południu w domu nie było ciepło jak w saunie. Po powrocie z pracy znów wszystko odsłaniamy, żebyśmy nie czuli się jak zamknięci w klatce, a wieczorem znów wszystko zasłaniamy. Niestety, nie jest to korzystne ani dla nas, ani dla roślin czy zwierząt w naszym mieszkaniu.
ikona dvojky

Automatyzacja na podstawie czasu lub czujnika jasności

Lepsze modele żaluzji ustawiają się podobnie jak termostat (wiedzą, kiedy przesunąć się w górę i w dół). Jednak problem polega na tym, że godziny wschodów i zachodów słońca się zmieniają. Nikt nie chce ustawiać wartości ręcznie co tydzień, więc otwarte rolety budzą cię, gdy jest ciemno i odwrotnie – zamykają się, gdy powinny być otwarte. Automatyzacja oparta na samej jasności również nie jest optymalna, ponieważ może prowadzić do irytujących sytuacji, gdy żaluzje jeżdżą w górę i w dół w miarę przesuwania się chmur na niebie. Ludzie przestają wtedy korzystać z takiej automatyzacji i orientują się, że był to niepotrzebny wydatek.
ikona trojky

Inteligentna automatyzacja

System zacieniania sam robi dokładnie to, co powinien, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, o wiele wydajniej niż człowiek. Wschód i zachód słońca jest określany automatycznie. Dzięki współrzędnym wiadomo dokładnie, gdzie jest słońce w każdym momencie dnia, każdego dnia w roku. Żaluzje są wtedy ustawiane w taki sposób, aby pokój się nie przegrzewał, ale aby jednocześnie było w nim wystarczająco dużo światła. Gdy w pomieszczeniu robi się zimniej, są podnoszone, dzięki czemu nie blokują dopływu światła. Energia słoneczna jest bezpłatna i można ją wykorzystać do ogrzewania wnętrza.

Co mówią wyniki badań?

Według badania przeprowadzonego przez czeską organizację SVST (obecnie SPST), manualne zacienianie obniży maksymalną temperaturę o 5,8°C (nawet bez automatyzacji). Politechnika w Grazu zbadała i przetestowała skuteczność inteligentnego sterowania żaluzjami. Okazało się, że połączenie inteligentnego zacieniania i wentylacji pozwala obniżyć temperaturę pokojową aż o 9°C, i to w sierpniu!

Inteligentna wentylacja? Czy nie wyjdzie na to samo?

Według badań z Grazu najlepszą kombinacją jest inteligentne zacienianie i wentylacja. Przyjrzyjmy się teraz kosztom eksploatacji wentylacji. Spójrzmy na przeciętny wentylator o mocy 25 W. Wentylacja będzie działała przez godzinę dziennie, co odpowiada 0,019 zł/h (cena energii elektrycznej: 0,77 zł/kWh). Za rok zapłacimy 6,94 zł. Jeśli używamy np. 5 wentylatorów (po jednym na każde pomieszczenie), koszt ten będzie wynosił 34,70 zł rocznie.

5 wentylatorów, włączonych przez godzinę dziennie 34,70 zł
20 żaluzji, codzienna obsługa (jazda w górę i w dół, przechylanie) 73,20 zł
5 klimatyzatorów, włączonych przez godzinę dziennie 1971 zł

Klimatyzacja może wydawać się skutecznym rozwiązaniem. Jednak związane z jej działaniem opłaty za energię elektryczną są bardzo wysokie. Jak udowadnia Politechnika w Grazu, system zacieniania w zupełności wystarczy do wydajnego chłodzenia budynków.

Inteligentne zacienianie ratunkiem dla planety

Również organizacja non-profit ES-SO (European Solar Shading Organization) jest za wprowadzaniem technologii inteligentnego zacieniania na skalę globalną. Przedstawiła ona zalecenia do europejskiej dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków. Na podstawie wyników badań Guidehouse, ES-SO stwierdza, że ​​jeśli technologia inteligentnego zacieniania stanie się obowiązkowa, to do 2050 r. będzie można zaoszczędzić do 100 megaton emisji CO2 i 50 TWh energii elektrycznej rocznie. W przeciwnym razie te wartości będą potrzebne do produkcji i eksploatacji klimatyzatorów. 50 TWh to prawie jedna trzecia rocznego zużycia energii w całej Polsce.

Jaka jest twoja decyzja?

Najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem jest zastosowanie automatycznej wentylacji i zacieniania. Wentylacja chłodzi pomieszczenie w nocy, a zacienianie utrzymuje temperaturę w ciągu dnia. Jeśli mimo wszystko dodatkowo chcesz wykorzystać klimatyzację do utrzymania temperatury, polecamy połączyć ją z zacienianiem, ponieważ w przeciwnym razie klimatyzacja musiałaby walczyć z ciepłem ze słońca, które wpada przez okna. Zyski ciepła przez okna mają kluczowe znaczenie i bez technologii zacieniającej zapłacisz fortunę za prąd. Rozwiązanie idealne: zalecamy połączenie zacieniania z wentylacją lub klimatyzacją i w tym celu warto postawić na inteligentną automatyzację. Dzięki temu nie musisz się o nic martwić, wystarczy wybrać w aplikacji żądane temperatury, a system sam je utrzyma. Brzmi ciekawie? Chcesz dowiedzieć się, jak to może wyglądać w praktyce w twoim domu? Porozmawiajmy razem o twoim projekcie! Chętnie pomożemy w planowaniu, bez zobowiązań.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.