Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w dużych budynkach? Ponad 20 korzyści i rozwiązanych problemów


17. października 2022 in Know How

Podczas trwającego kryzysu energetycznego ceny energii są coraz wyższe. Na podstawie naszych zrealizowanych projektów wiemy, że w dużych obiektach, jak np. w centrum konferencyjnym w Czechach, rocznie wydaje się na ogrzewanie około 3 000 000 złotych. Wyobraźmy sobie co się stanie, jeśli koszty te w najbliższym czasie wzrosną dziesięciokrotnie. Mimo to nowoczesne narzędzia takie jak automatyzacja są nadal często pomijane w planowaniu oszczędzania energii w dużych obiektach. A przy dzisiejszych cenach energii inwestycja w takie inteligentne rozwiązania zwraca się w ciągu kilku miesięcy. Jakie problemy rozwiąże automatyzacja i jakie korzyści przyniesie zarządcom budynków, inwestorom i poszczególnym użytkownikom końcowym?

Ekstremalne wzrosty cen dotkną wszystkich dużych budynków komercyjnych i sektora publicznego – biurowców, zakładów produkcyjnych, hoteli, sieci restauracji, biur, szkół. W obecnej sytuacji istotny jest każdy procent oszczędności. Zmniejszenie rocznego zużycia pozwoli zaoszczędzić znaczne kwoty wielu firmom. Obiekty takie jak zakłady produkcji, biura, sale lekcyjne obniżają ustawienia temperatur do minimum. Niestety odbywa się to kosztem ludzkiego komfortu. Można temu przeciwdziałać, rozwiązując problem drogiej energii.

Zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie o 30% jest łatwe do narzucenia i dobrze wygląda na papierze, ale często jest niemożliwe do zrealizowania w praktyce. W codziennym funkcjonowaniu budynków czai się wiele przeszkód i problemów. Można je łatwo i szybko przezwyciężyć dzięki inteligentnej automatyzacji ogrzewania.

Ceny gazu i energii w Polsce

Automatyzacja zwykle jest na drugim planie wśród sposobów na oszczędzanie preferowanych przez firmy. Choć wiele budynków już korzysta z pewnych działających i sprawdzonych rozwiązań, stawiając np. na izolacje, wymiany okien na szczelniejsze czy pozyskiwanie wydajniejszych źródeł ciepła, to nadal może być za mało. I nie chodzi o to, że te środki nie są skuteczne, po prostu będą one wielokrotnie bardziej skuteczne, gdy skorzystamy z nich w połączeniu z automatyzacją.

Co utrudnia oszczędzanie?

Spójrzmy na kilka sytuacji, które można łatwo wyeliminować dzięki inteligentnej automatyzacji i zintegrowanemu zarządzaniu energią:

ikona jedničky

Otwarte okna podczas ogrzewania

Można ogrzewać i ogrzewać, ale przy losowo otwieranych oknach przez pracowników biurowych czy uczniów w szkole, możliwości oszczędzania będą niestety ograniczone. Wystarczy jeden prosty trik – zintegrowane w inteligentnym systemie kontaktrony okienne wydają polecenie zmiany trybu ogrzewania natychmiast po otwarciu okna, aby ciepło się nie marnowało.

ikona dvojky

Zabawa pokrętłami

Rząd, kierownictwo firmy czy dyrektor szkoły mogą regularnie apelować o respektowanie danych ustawień temperatury, ale kiedy dostępne są klasyczne pokrętła na kaloryferach, to i tak każdy może sam dostosować temperaturę do swoich preferencji. Natomiast inteligentne czujniki same regulują temperaturę zgodnie z ustawionym trybem lub aktualnymi potrzebami pomieszczenia.

ikona trojky

Udawana automatyka

Wiele rozwiązań udaje inteligentne działanie. Reagują na temperaturę, ale nie biorą pod uwagę otwartych okien. Zdarza się, że po otwarciu okna systemy myślą, że w pomieszczeniu jest zimno, więc grzeją mocniej. Właściciele biznesów podejmują wtedy decyzje o usunięciu klamek z ram okiennych, co prowadzi do frustracji wśród pracowników. Naprawdę inteligentny system łączy informację o położeniu okien z dopasowanym ogrzewaniem.

ikona čtyřky

Wszechobecne ciepło

Kolejnym dobrym przykładem jest sala gimnastyczna. Duże pomieszczenie, ogrzewane bez przerwy 5 dni z rzędu, z którego często korzysta się tylko kilka razy w tygodniu. Inteligentny system zna kalendarz i ogrzewa każde pomieszczenie tylko w razie potrzeby. Zwiększa to oszczędności i ułatwia pracę każdemu, kto odpowiada za ogrzewanie w budynku.

ikona pětky

Nieadekwatny timing

Jeśli system rozpocznie ogrzewanie biura zbyt późno, pracownicy będą marznąć. Ktoś ustawi termostat na 24 °C. Godzinę później zrobi się gorąco i ktoś inny otworzy okno. W ten sposób tworzy się błędne koło marnotrawnego korzystania z ogrzewania. Inteligentny system działa odwrotnie. Jest predykcyjny i uczy się potrzeb. Ogrzewa tak, aby o wybranej godzinie osiągnąć wymaganą temperaturę.

ikona šestky

Utrudnione sterowanie

Przeszkodą w zarządzaniu energią cieplną jest często brak doświadczenia lub brak zaznajomienia się użytkowników ze sterowaniem ogrzewaniem poza prywatnym domem. Automatyka osiąga żądaną temperaturę bez konieczności ręcznego zmieniania jakichkolwiek ustawień. Jest to o wiele bardziej komfortowe rozwiązanie. Ponadto istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia elementów sterujących czy przegrzania pomieszczeń.

Głowice regulujące ogrzewanie
Aplikacja Loxone w recepcji Balteus

Zalety inteligentnego ogrzewania

Plusy dla zarządców obiektów, administratorów budynków i woźnych, a także inwestorów czy firm instalacyjnych:

ikona fajfka

Cały system grzewczy jest doskonale sterowany. Temperatura w każdym pomieszczeniu jest taka, jaka powinna. Ogrzewanie przełącza się w tryb energooszczędny w nieużywanych częściach budynku, ponieważ potrafi rozpoznać obecność.

ikona fajfka

W mało używanym magazynie jest wyjątkowo gorąco? Aplikacja mobilna powiadomi osobę odpowiedzialną o odbiegających od normy wartościach, dzięki czemu będzie mogła zidentyfikować problem.

ikona fajfka

Jeśli w zintegrowanym kalendarzu jest dzień wolny od pracy, temperatura zostanie obniżona w całym budynku.

ikona fajfka

Aplikacja poinformuje odpowiednią osobę o uszkodzeniu zaworów lub głowic.

ikona fajfka

System sam przypomni o terminach przeglądów.

ikona fajfka

Ciśnienie w instalacji grzewczej jest nieprawidłowe? System o tym wie i może zapobiec awarii oraz niepotrzebnym kosztom.

ikona fajfka

Inteligentna automatyka daje możliwość wykonania pomiarów wtórnych i tym samym wyeliminowania np. nieszczelności.

Oszczędności w dużych budynkach
ikona fajfka

Automatykę można zrealizować w krótkim czasie. Nawet bez wymieniania przewodów i inwazyjnego kucia ścian. Klasyczne modyfikacje konstrukcyjne zwykle wpłyną na funkcjonowanie firmy lub instytucji, np. spowodują przerwę w zajęciach. W przypadku rozwiązań automatyki nie ma takiej niedogodności.

ikona fajfka

Zwrot inwestycji jest jeszcze szybszy przy dzisiejszym tempie wzrostu cen. 

ikona fajfka
System zna wymagania poszczególnych pomieszczeń i dzięki temu może reagować na potrzeby budynku, regulując temperaturę tam, gdzie jest to potrzebne.
ikona fajfka

Jak centrala firmy zadba o odpowiednie ogrzewanie oddziałów? W jaki sposób władze regionalne nadzorują temperatury np. w podległych im szkołach? System umożliwia połączenie kilku obiektów (placówek/oddziałów/filii) i zbieranie statystyk do oceny.

ikona fajfka

Jeśli sieć restauracji ma 50 oddziałów w kraju i zmniejszy zużycie ciepła w każdym z nich o 30% miesięcznie, to przyniesie to realne oszczędności. Im więcej połączonych budynków, tym większa oszczędność.

ikona fajfka

Nie ma potrzeby inwestowania w nowy system sterowania, jeśli w przyszłości do budynku zostanie dodana instalacja fotowoltaiczna, zacienianie, audio lub inne technologie.

ikona fajfka

Firmy instalujące inteligentną automatyzację będą rozwijać własny biznes. Popyt rośnie, a kryzys energetyczny go potęguje.

ikona fajfka

Firmy instalacyjne mogą korzystać z inteligentnego zarządzania energią we własnych siedzibach – sprzęt zyskają w obniżonej cenie.

W budynkach szkół czy uczelni również można znaleźć szereg innych zalet i praktycznych zastosowań automatyki.

Przykłady inteligentnych rozwiązań grzewczych

Bezprzewodowe ogrzewanie jednego piętra
Dzięki technologii Loxone nie ma potrzeby wprowadzania zmian konstrukcyjnych. Na grzejnikach instalowane są siłowniki elektroniczne Air, które są kompatybilne ze zwykłymi zaworami. W razie potrzeby można również zastosować adapter zaworu.

Do pomiaru temperatury można wykorzystać same głowice, jeśli posiadają wbudowany czujnik temperatury. W celu zyskania dokładniejszych wartości zaleca się użycie czujnika klimatu pomieszczenia Air, który jednocześnie służy do kontrolowania jakości powietrza w pomieszczeniu.

Aby poprawić sygnał komunikacji bezprzewodowej, dodaliśmy 2 sztuki Tree to Air Bridge.

 • System umożliwia precyzyjne ustawienie temperatur dla danych godzin lekcyjnych i jednocześnie utrzymywanie niższych temperatur na korytarzach podczas lekcji, a to oznacza oszczędność kosztów. W ciągu kilku dni system nauczy się nagrzewać każde pomieszczenie do żądanej temperatury i dzięki temu wie, kiedy rozpocząć ogrzewanie, aby na początku lekcji panowały już odpowiednie warunki.
 • Bezprzewodowy czujnik obecności Air znajduje się we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach. Jeśli ktoś pozostanie w klasie po zakończeniu lekcji, czujnik to zarejestruje i system przedłuży ogrzewanie.
 • Kalendarz grzewczy jest ustawiony tak, aby uwzględniał harmonogram zajęć, dni wolne od pracy, dni dyrektorskie czy wycieczki klasowe poza budynkiem szkoły.
 • Przegląd ogrzewania wyświetlany jest w aplikacji dzięki monitoringowi online, a koszty ogrzewania są zawsze pod kontrolą. To solidne rozwiązanie bez konieczności korzystania z chmury (ze względu na bezpieczeństwo danych).
 • Automatyczna wiadomość e-mail jest wysyłana do osoby odpowiedzialnej (woźnego w szkole) w przypadku awarii, wraz z identyfikacją konkretnego pomieszczenia i kaloryfera.

Cena sprzętu

od 9263 zł bez VAT

(Kliknij obrazek, aby powiększyć plan piętra).

Przewodowe ogrzewanie jednego piętra
Miniserver steruje głowicami grzewczymi, a do pomiaru temperatury służy czujnik 1-wire ukryty pod przyciskiem. Dodając do okien kontakty magnetyczne, otrzymujemy informację, że pomieszczenie jest wentylowane i po pewnym czasie ogrzewanie może zostać automatycznie wyłączone.

Zgodnie z harmonogramem możliwe jest ustawienie żądanych temperatur w pomieszczeniach i automatyczne przełączenie na tryb eko ogrzewania po zakończeniu lekcji.

Cena sprzętu

4227 zł bez VAT (z czujnikami obecności 6287 zł bez VAT)

(Kliknij obrazek, aby powiększyć plan piętra).

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.