Dofinansowanie na twój inteligentny dom – program „Mój Prąd” 5.0!

Daniel Gahleitner
1. maja 2023 in Know How

Ruszył kolejny, piąty już, nabór wniosków w ramach rządowego programu „Mój Prąd”. W niniejszym artykule podpowiadamy, dlaczego warto z niego skorzystać oraz kto i kiedy może starać się o dofinansowanie. Dodatkowo dowiecie się, w jaki sposób automatyka w domu może premiować ilość uzyskanych środków. Pokażemy także, dlaczego warto w tej kwestii zaufać rozwiązaniom od Loxone.

Czym jest program „Mój Prąd” i kto może z niego skorzystać?

Najprościej pisząc – program ma na celu zachęcenie Polaków do zamieniania swoich domów w budynki niskoemisyjne poprzez tworzenie mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), a także inwestowanie w pompy ciepła. „Mój Prąd” obejmuje również instalacje zapewniające wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie oraz zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną. Rząd w ten sposób chce sprytnie wywiązać się z międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej.

Według informacji z oficjalnej strony programu, ze wsparcia skorzystać mogą „osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji (lub umowę sprzedaży energii elektrycznej)”. Dodatkowo, zostało zapowiedziane wsparcie dla przedsiębiorców na nowoczesne energooszczędne rozwiązania.

Pralka

Czy rozwiązania od Loxone zaliczają się do programu „Mój Prąd” 5.0?

Oczywiście, że tak! System Loxone idealnie wpasowuje się w kryterium programu. Współpracuje z falownikami znanych marek, jak Fronius, SolarEdge, Huawei, Wattsonic i innymi. Za jego pomocą możemy zarządzać wyprodukowaną energią elektryczną w taki sposób, aby podnieść samowystarczalność naszego budynku z poziomu 30 do 50%.

Zauważmy, że większość energii zużywamy rano i wieczorem, a sieć fotowoltaiczna produkuje jej najwięcej wtedy, gdy nas nie ma. System Loxone potrafi przekierować nadmiar wyprodukowanej energii do podgrzania wody użytkowej, zrobienia prania czy nawet naładowania samochodu elektrycznego. Warto wspomnieć, że w kwestii inteligentnego ładowania samochodów elektrycznych Loxone jest kompatybilny z produktami marek KEBA czy BMW. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak integracja jednej z nowości Loxone, jaką jest Wallbox Loxone, przetestowany i pokochany przez naszych Partnerów!

Dodatkowo, w piątej edycji programu po raz pierwszy mamy możliwość uzyskania dofinansowania na pompy ciepła, które cieszą się niezwykłym uznaniem użytkowników w obecnej sytuacji na rynku energii. Ekologiczne, ekonomiczne i efektywne pompy ciepła to prawdziwe rozwiązanie przyszłości. Jedynym ich minusem może być cena, jednak w ramach programu Mój Prąd 5.0 można uzyskać nawet 28 000 PLN dotacji.

Loxone świetnie spisuje się we współpracy z pompami ciepła De Dietrich to marka, która nie ma sobie równych, a przy okazji jest partnerem strategicznym Loxone. Integracja nie mogłaby być prostsza, a więcej informacji na temat współpracy na linii Loxone / De Dietrich znajdziesz tutaj oraz na naszym kanale Youtube.

Kolejną nowością w programie jest dofinansowanie na kolektory słoneczne. Również tutaj rewelacyjnie spisze się inteligentne rozwiązanie Loxone – w końcu przyszłościowe rozwiązania to nasz konik!

 

Jak program „Mój Prąd” 5.0 sprawi, że inteligentne sterowanie domem stanie się jeszcze bardziej opłacalne?

Oprócz zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych, systemów zarządzania energią, pomp ciepła i kolektorów słonecznych, możliwe przedsięwzięcia obejmują również zakup i montaż magazynów ciepła oraz magazynów energii elektrycznej. System Loxone doskonale działa m.in. z magazynem energii Tesla PowerWall czy VARTA.

Istnieje kolejna, ciekawa możliwość – możemy wykorzystać nasz inteligentny dom jako magazyn energii (w tym przypadku w formie ciepła). Ta zaś może posłużyć do podniesienia lub zmniejszenia temperatury o 1°C. Z tego powodu system automatyki od Loxone świetnie nadaje się do tego zadania. To dlatego, że pomaga korzystać z energii z bieżącej produkcji i sprawia, że nie musimy jej oddawać do sieci tylko po to, aby potem ją uzyskać ze stratą.

Magazyn energii Tesla Powerwall

Nowoczesne technologie mogą wspomóc oszczędzanie energii, a tym samym pieniędzy. Jaki będzie w takim razie poziom wsparcia?

Wnioskodawcy planujący nową mikroinstalację fotowoltaiczną mogą liczyć na dotację w wysokości maksymalnie 16 000 PLN. Dokładna kwota zależy od liczby i rodzaju integrowanych elementów oraz obejmuje 50% kosztów instalacji. Dofinansowanie jest udzielane na już ukończone projekty.

Poziom dofinansowania dla dodatkowych elementów zwiększających niskoemisyjność budynku wynosi:

 • pompa ciepła powietrze-powietrze – maksymalnie 4,4 tys. PLN
 • pompa ciepła powietrze-woda bez podwyższonej efektywności – maksymalnie 12,6 tys. PLN
 • pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej efektywności – maksymalnie 19,4 tys. PLN
 • pompa gruntowa – maksymalnie 28 tys. PLN
 • kolektory słoneczne – maksymalnie 3,5 tys. PLN
 • panele fotowoltaiczne – maksymalnie 6 tys. PLN
 • panele fotowoltaiczne z magazynem energii – maksymalnie 16 tys. PLN
 • magazyn ciepła – maksymalnie 5 tys. PLN
 • system zarządzania energią – maksymalnie 3 tys. PLN

Łączna maksymalna wysokość dofinansowania wynosi nie więcej niż 58 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie. Wnioski o wsparcie można już składać i po raz pierwszy program ma charakter ciągły, bez konkretnej daty zakończenia zbierania aplikacji.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna na dachu domu

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.