Dofinansowanie na twój inteligentny dom – program Mój Prąd 3.0!

Jakub Kowalewski
19. kwietnia 2021 in Know How

Przed nami kolejna, tym razem już trzecia, odsłona rządowego programu Mój Prąd. Podpowiemy, dlaczego warto z niego skorzystać oraz kto i kiedy będzie mógł wziąć udział w akcji. Dodatkowo dowiesz się, w jaki sposób automatyka w domu będzie mogła premiować ilość uzyskanych środków. Pokażemy również, dlaczego warto w tej kwestii zaufać rozwiązaniom od Loxone.

Czym jest program Mój Prąd i kto może z niego skorzystać?

Najprościej pisząc – program ma na celu zachęcenie Polaków do tworzenia mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), dzięki czemu planowane jest zwiększenie poziomu produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Rząd w ten sposób chce sprytnie wywiązać się z międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej.

Według informacji z oficjalnej strony programu, ze wsparcia skorzystać mogą „osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.”

Pralka

Czy rozwiązania od Loxone zaliczają się do programu Mój Prąd 3.0?

Oczywiście, że tak! Rozwiązania od Loxone idealnie wpasowują się w kryterium programu. Za ich pomocą możemy zarządzać wyprodukowaną energią elektryczną tak, aby podnieść samowystarczalność budynku z poziomu 30 nawet do 93%.

Zauważmy, że większość energii zużywamy rano i wieczorem, a sieć fotowoltaiczna produkuje jej najwięcej wtedy, gdy nas nie ma w domu. System potrafi przekierować nadmiar wyprodukowanej energii do podgrzania wody użytkowej, zrobienia prania czy nawet naładowania samochodu elektrycznego. W kwestii inteligentnego ładowania samochodów elektrycznych współpracujemy z takimi przedsiębiorstwami jak KEBA czy BMW.

Istnieje kolejna, ciekawa możliwość – nasz inteligentny dom możemy wykorzystać jako magazyn energii (w tym przypadku w formie ciepła). Ta zaś może posłużyć do podniesienia lub zmniejszenia temperatury o 1°C. Z tego powodu system automatyki od Loxone świetnie nadaje się do tego zadania. To dlatego, że pomaga wykorzystywać energię z bieżącej produkcji i sprawia, że nie musimy jej oddawać do sieci tylko po to, aby potem ją uzyskać ze stratą.

Jak program Mój Prąd 3.0 sprawi, że inteligentne sterowanie domem stanie się jeszcze bardziej opłacalne?

Nowa edycja to m.in. dodatkowe elementy, które będą premiować wsparcie. Jednymi z nich są punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, a także inteligentne systemy zarządzania energią w domu. Dlatego warto zainwestować w rozwiązania od Loxone – to po prostu się opłaca.

Ładowanie samochodu elektrycznego

Fotowoltaika może wspomóc oszczędzanie energii, a tym samym pieniędzy. Jaki będzie w takim razie poziom wsparcia?

Obecnie nie wiadomo jaki będzie poziom dofinansowania. Dla przypomnienia: w poprzednich wersjach mowa była o kwocie do 5 tys. zł za jedno przedsięwzięcie. Jednakże możliwe jest, że poziom wsparcia będzie uzależniony od mocy instalacji fotowoltaicznej.

Moc samej instalacji pozostaje bez zmian i będzie się wahać w przedziałach od 2 do 10 kW. Co ciekawe, w programie będą mogły wziąć udział instalacje już podłączone do sieci dystrybucji. Wnioski o wsparcie będzie można składać już od 1 lipca 2021 roku oraz najprawdopodobniej będzie to możliwe do 20 grudnia 2021 roku.

„Nowa edycja to m.in. dodatkowe elementy, które będą premiować wsparcie. Jednymi z nich są punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, a także inteligentne systemy zarządzania energią w domu. Dlatego warto zainwestować w rozwiązania od Loxone – to po prostu się opłaca.”

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Loxone?

Jesteś elektrykiem?

Chciałbyś zaoferować swoim klientom automatyzację, dzięki Miniserverowi Loxone? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z trwałej współpracy z Loxone, liderem na rynku automatyki budynkowej i domowej.

Budujesz domy, jesteś wykonawcą?

Miniserver Loxone to doskonałe narzędzie do prostego sterowania i inteligentnej automatyzacji wszelkiego rodzaju projektów. Niezależnie od tego, czy jest to inteligentny dom, nieruchomość komercyjna czy specjalny projekt.