Dofinansowanie na twój inteligentny dom – program „Mój Prąd” 4.0!


26. maja 2022 in Know How

Ruszył kolejny, czwarty już, nabór wniosków w ramach rządowego programu „Mój Prąd”. W niniejszym artykule podpowiadamy, dlaczego warto z niego skorzystać oraz kto i kiedy będzie mógł starać się o dofinansowanie. Dodatkowo dowiecie się, w jaki sposób automatyka w domu będzie mogła premiować ilość uzyskanych środków. Pokażemy także, dlaczego warto w tej kwestii zaufać rozwiązaniom od Loxone.

Czym jest program „Mój Prąd” i kto może z niego skorzystać?

Najprościej pisząc – program ma na celu zachęcenie Polaków do tworzenia mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), dzięki którym planowane jest zwiększenie poziomu produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. „Mój Prąd” obejmuje również instalacje zapewniające wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie oraz zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną. Rząd w ten sposób chce sprytnie wywiązać się z międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej.

Według informacji z oficjalnej strony programu, ze wsparcia skorzystać mogą „osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji (lub umowę sprzedaży energii elektrycznej).”

Pralka

Czy rozwiązania od Loxone zaliczają się do programu „Mój Prąd” 4.0?

Oczywiście, że tak! System Loxone idealnie wpasowuje się w kryterium programu. Współpracuje z falownikami znanych marek, jak Fronius, SolarEdge, Huawei, Wattsonic i innymi. Za jego pomocą możemy zarządzać wyprodukowaną energią elektryczną w taki sposób, aby podnieść samowystarczalność naszego budynku z poziomu 30 do 50%.

Zauważmy, że większość energii zużywamy rano i wieczorem, a sieć fotowoltaiczna produkuje jej najwięcej wtedy, gdy nas nie ma. System Loxone potrafi przekierować nadmiar wyprodukowanej energii do podgrzania wody użytkowej, zrobienia prania czy nawet naładowania samochodu elektrycznego. Warto wspomnieć, że w kwestii inteligentnego ładowania samochodów elektrycznych Loxone jest kompatybilny z produktami marek KEBA czy BMW.

Jak program „Mój Prąd” 4.0 sprawi, że inteligentne sterowanie domem stanie się jeszcze bardziej opłacalne?

Oprócz zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych i systemów zarządzania energią, możliwe przedsięwzięcia obejmują również zakup i montaż magazynów ciepła oraz magazynów energii elektrycznej. System Loxone doskonale działa m.in. z magazynem energii Tesla PowerWall czy VARTA.

Istnieje kolejna, ciekawa możliwość – możemy wykorzystać nasz inteligentny dom jako magazyn energii (w tym przypadku w formie ciepła). Ta zaś może posłużyć do podniesienia lub zmniejszenia temperatury o 1°C. Z tego powodu system automatyki od Loxone świetnie nadaje się do tego zadania. To dlatego, że pomaga korzystać z energii z bieżącej produkcji i sprawia, że nie musimy jej oddawać do sieci tylko po to, aby potem ją uzyskać ze stratą.

Magazyn energii Tesla Powerwall

Fotowoltaika może wspomóc oszczędzanie energii, a tym samym pieniędzy. Jaki będzie w takim razie poziom wsparcia?

Wnioskodawcy planujący nową mikroinstalację fotowoltaiczną mogą liczyć na dotację w wysokości maksymalnie 4 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie. Osoby już posiadające mikroinstalację fotowoltaiczną, które zakupić co najmniej jeden dodatkowy element wskazany poniżej, mogą liczyć na maksymalnie 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie.

Poziom dofinansowania dla dodatkowych elementów zwiększających autokonsumpcję energii elektrycznej wynosi w przypadku:

 • magazynowania ciepła – nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie
 • magazynowania energii elektrycznej (akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh, cena za 1 kWh nie może przekroczyć 4 tysięcy złotych) – nie więcej niż 7,5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie
 • systemu zarządzania energią HEMS/EMS (ang. [home] energy management system) – nie więcej niż 3 tysiące złotych na jedno przedsięwzięcie pod warunkiem zakupu i montażu magazynu energii elektrycznej lub magazynu ciepła

Łączna maksymalna wysokość dofinansowania wynosi nie więcej niż 20,5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie. Moc samej instalacji pozostaje bez zmian i waha się w przedziale od 2 do 10 kW. Wnioski o wsparcie będzie można składać od 15 kwietnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna na dachu domu

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.