Instalacje PV zostają z nami na dobre (i stają się coraz tańsze)

Emanuela Weiss
24. kwietnia 2024 in Know How

Polityka energetyczna od dłuższego czasu rozgrzewa debatę publiczną na temat przyszłościowych i ekologicznych rozwiązań. Nie trzeba już gdybać – niedawno Parlament Europejski przegłosował rewizję dyrektywy budynkowej, co oznacza, że w ciągu najbliższych kilku lat wszystkie nowe budynki w EU muszą być zeroemisyjne. Fotowoltaika stanowi ogromną część tego przedsięwzięcia, jednak bez inteligentnego zarządzania energią nie uda się osiągnąć założonych celów. Z Loxone nabiera to jednak sensu – jak zaoferować klientom wszechstronne rozwiązanie, które zapewni im przyszłościowe rozwiązanie kompatybilne z nowymi przepisami?

Dla kogo fotowoltaika?

Według przyjętej dyrektywy wszystkie nowe budynki mieszkalne muszą zostać wyposażone w mini-instalację fotowoltaiczną do roku 2030, a obiekty publiczne mają obowiązek spełniać warunek zeroemisyjności już do 2026 roku. Zobowiązanie to obejmuje także obiekty przechodzące modernizację, a w tym wypadku obowiązuje data zakończenia prac 2032 roku.

Aby założenia te mogły zostać spełnione, niezbędne będzie wsparcie ze środków publicznych na budowę instalacji fotowoltaicznych. W celu maksymalizacji korzyści z obowiązkowej instalacji PV nieoceniony może się okazać system zarządzania energią. Jeśli tak czy inaczej budujący nowe budynki będą zmuszeni do integracji tego rozwiązania w swoim projekcie, równie dobrze można wykorzystać jego pełny potencjał. Nie tylko maksymalizuje to możliwe oszczędności, ale także znacznie przyspiesza zwrot z inwestycji. Inteligentne zarządzanie energią Loxone stanowi brakujący element tej układanki.

Jaki jest pierwszy krok?

Aby rozpocząć prawdziwe oszczędzanie energii wystarczy kilka podstawowych komponentów Loxone:

Cena takiego pakietu rozpoczyna się od 3526 zł netto.

Pakiet PV Loxone
Co niezwykle ważne: klient nie musi płacić nawet tej sumy! Dzięki programom jak Mój Prąd, może on/a otrzymać kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych dofinansowania na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania! Sprawia to, że oferowanie systemu zarządzania energią Loxone w pakiecie z instalacją fotowoltaiczną zapewnia klientom ogromne korzyści przy minimalnym nakładzie finansowym. Jest to również idealny początek do bardziej rozwiniętej instalacji w przyszłości, a dobra współpraca z instalatorem niemal gwarantuje dalekosiężną współpracę.

Oszczędności najniższym kosztem

W związku z obligacją dość agresywnej implementacji proekologicznych rozwiązań w relatywnie krótkim okresie, rząd zapowiedział sporą ilość programów motywacyjnych w najbliższym czasie umożliwiających zakup instalacji PV. Można więc się spodziewać znaczących dofinansowań w tym zakresie, znacznie przewyższających te dostępne w ostatnich latach.

Ekologiczne obiekty komercyjne

Szczególny potencjał można znaleźć w przypadku klientów komercyjnych. Do końca tego roku wszystkie budynki wyposażone w ogrzewanie z wentylacją lub klimatyzację z wentylacją o nominalnej mocy sumarycznej powyżej 290 kW muszą być wyposażone w system zarządzania energią. Takie obiekty również osiągną ogromne korzyści ze skumulowanego rozwiązania obejmującego oświetlenie, zacienianie czy bezpieczeństwo, więc pole do pracy jest naprawdę ogromne.

Klienci, którzy posiadają farmy fotowoltaiczne nie tylko docenią możliwość podglądu na wyniki każdej z nich w jednej aplikacji wraz z powiadomieniami o ewentualnych błędach, ale także skorzystają z innych rozwiązań Loxone, takich jak wszechstronne zapewnienie bezpieczeństwa. Należy też dodać, że można zaprogramować wysyłanie powiadomień o błędach bezpośrednio do instalatora, co gwarantuje szybką reakcję i naprawę. W szeroko zakrojonych projektach, w których wykorzystywanych jest wiele urządzeń różnych producentów, możliwa jest integracja ich w jedność. Tyczy się to również falowników, a dane z nich będą dostępne w jednym miejscu, co umożliwi odczyt statystyk i optymalizację rozwiązania.

Galeria handlowa Silla
Centrum handlowe w Lublinie
Supermarket Lewiatan
Wiele obiektów komercyjnych czy przemysłowych posiada limit zamówionej mocy, którą mogą wykorzystać, a za jego przekroczenie obowiązują dość wysokie kary. Inteligentny system zarządzania energią umożliwia kompleksową kontrolę i wyłączanie określonych odbiorników w celu utrzymania się w granicach tegoż limitu.

Co więcej, funkcja monitorowania napięcia rozwiązuje częsty problem rozłączającego się falownika. Jedną z najpowszechniejszych komplikacji w przypadku instalacji PV jest brak produkcji energii przez błąd w systemie na skutek przekroczonego napięcia. Po czasie okazuje się, że instalacja nie wyprodukowała ani kilowata energii przez brak reakcji ze strony właściciela lub instalatora. Z Loxone łatwo można uniknąć takiego scenariusza.

Dynamiczne taryfy

W najbliższych miesiącach w Polsce wprowadzony zostanie system net-billingu, czyli rozliczania godzinowego, co z kolei umożliwi zakup energii po najniższych cenach. Skutecznie obniża to koszt ładowania e-aut czy korzystania ze sprzętu AGD. Możliwości w tym obszarze są ogromne, a dzięki monitorowaniu cen SPOT Loxone zapewnienie sobie znacznych oszczędności jest prostsze niż kiedykolwiek.

Case Study: Jak okiełznałem PV i SPOT?
Zarządzanie energią to już nie tylko przywilej przyszłościowo myślących konsumentów – w bardzo niedalekiej przyszłości wszyscy będziemy musieli zaufać nowoczesnej technologii, która na koniec dnia zapewnia nam nieprawdopodobne oszczędności i przyczynia się do lepszej przyszłości dla naszej planety. Dzięki licznym programom rządowym można będzie nabyć taki system bardzo niskim kosztem, co niemal natychmiastowo odbije się pozytywnie na naszej kieszeni. Jeśli pójść o krok dalej, można zapewnić sobie wszechstronne, holistyczne rozwiązanie, które zapewni prawdziwie efektywne funkcjonowanie naszego obiektu, nie wspominając o niezliczonych funkcjonalnościach poprawiających komfort i wygodę użytkowania. Jedynym limitem możliwości automatyki Loxone jest wyobraźnia klienta, nie ma sensu już się ograniczać.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny inteligentnego systemu zarządzania energią lub stań się naszym partnerem i zacznij oferować rozwiązanie Loxone swoim klientom!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.