Inteligetne zarządzanie energią z Miniserverem Loxone


3. marca 2022 in Technologie

Miniserver Loxone nie tylko zapewnia wyjątkowy komfort i bezpieczeństwo w budynku, ale także inteligentnie wykorzystuje energię w celu oszczędzania kosztów. Optymalizacja własnego zużycia, tj. zarządzanie energią, nie jest dla Miniservera kwestią odległej przyszłości, lecz rzeczywistością. W tym artykule pokażemy, jak dzięki Miniserverowi systemy fotowoltaiczne, magazyny energii i odbiorniki doskonale ze sobą współpracują.

Jak osiągnąć maksymalną opłacalność?

Celem zarządzania energią jest jak najlepsze wykorzystanie własnej energii w odpowiednim czasie, co zależy od aktualnego obciążenia i nadwyżek energii. Przy zakładaniu systemu fotowoltaicznego (elektrowni słonecznej) na pierwszym planie jest zwykle idea niezależności i taniej eksploatacji. Największy problem z fotowoltaiką polega na tym, że najwięcej energii produkuje ona w porze obiadowej. W ciągu tygodnia zwykle nie ma w domu nikogo, kto mógłby zużywać wyprodukowaną energię. Zwracanie energii do sieci i ponowny jej zakup wieczorem jest w większości przypadków nieopłacalny.

Fakty

Lokalizacja:
Niemcy


Projekt:
Dom jednorodzinny Bawaria


Instalacja fotowoltaiczna:
18 kWp


Magazyn energii:
1x Tesla Powerwall (13,5kWh)
Integracja poprzez HTTPS / Tesla API PlugIn


Inwerter:
SolarEdge
Integracja przez Modbus TCP

Miniserver jako centrum zarządzania energią

W naszym projekcie referencyjnym w Niemczech w 2021 roku zainstalowano system fotowoltaiczny wraz z magazynem energii Tesla Powerwall. Tego typu kombinacja w połączeniu z Miniserverem Loxone zapewnia optymalne zużycie energii. Poniżej można zapoznać się ze szczegółami technicznymi i strukturą systemu.

System PV &
falownik SolarEdge

System fotowoltaiczny o mocy 18 kWp z falownikiem SolarEdge służy jako generator energii. Falownik jest zintegrowany z systemem Loxone za pomocą interfejsu Modbus TCP. Dzięki szablonowi dostępnemu w Loxone Library, falownik można zintegrować w ciągu kilku minut. Oprócz kompatybilności, kluczowym powodem, dla którego klient zdecydował się na falownik SolarEdge, był aspekt bezpieczeństwa. Falownik ma zintegrowaną funkcję SafeDC, która zapewnia większe bezpieczeństwo w przypadku pożaru lub podczas konserwacji poprzez obniżenie napięcia na poziomie każdego panelu. Optymalizator mocy SolarEdge zwiększa uzysk energii oraz umożliwia pomiar i diagnostykę każdego panelu. Dzięki blokowi funkcyjnemu monitor energii falownik jest zintegrowany z całym systemem Loxone. Aplikacja może wyświetlać dane o zużyciu i produkcji, aktualny stan akumulatorów, a także informacje o zużyciu i sprzedaży do sieci.

Tesla Powerwall

Bateria firmy Tesla ze zintegrowanym inwerterem prądu przemiennego ma pojemność użytkową 13,5 kWh na moduł. W jednej sieci może pracować do 10 modułów o łącznej pojemności 135 kWh. W celu optymalnego wykorzystania energii Powerwall komunikuje się z odpowiednim falownikiem i systemem Loxone. Tesla Powerwall jest również łatwa w integracji – szablon jest już wstępnie przygotowany w Loxone Config.

Optymalizacja własnego zużycia energii

Dzięki pełnej integracji inwertera SolarEdge i magazynu energii Tesla Powerwall z systemem Loxone, urządzenia mogą być włączane i wyłączane w zależności od obciążenia i nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej. Blok funkcyjny zarządzanie energią pozwala w pełni wykorzystać wyprodukowaną energię. Może sterować maksymalnie 12 urządzeniami o różnych priorytetach. Jeśli wyprodukowana zostanie większa ilość energii niż jest aktualnie zużywana, urządzenia są automatycznie włączane. Urządzenie o najwyższym priorytecie jest włączane jako pierwsze, a jeśli nadal jest wystarczająca nadwyżka, podłączane jest następne. W ten sposób można na przykład za darmo podgrzewać wodę w bojlerze lub ładować samochód elektryczny. Jeśli wyprodukowana energia nie jest potrzebna, bateria jest ładowana i wykorzystywana wieczorem. Dzięki współdziałaniu wszystkich tych systemów oraz rozbudowanym funkcjom sterowania Miniservera, budynek jest samowystarczalny nawet wtedy, gdy nie świeci słońce, więc nie ma potrzeby kupowania energii elektrycznej.

 

Wyłącznik awaryjny

Tesla Powerwall ma jeszcze jedną bardzo ważną cechę. Przez określony czas może zapewnić całkowitą niezależność budynku. Jeśli nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej (awaria zasilania), Powerwall natychmiast zgłosi ten fakt do Miniservera. Uruchomi się tryb oszczędzania energii, który umożliwia na przykład włączenie oświetlenia LED przy wykorzystaniu tylko 70% mocy. Ponadto w tym trybie można zablokować różne urządzenia.

Zdjęcia instalacji:

 

Tesla Powerwall
Projekt referencyjny Bawaria
Tesla Powerwall
Tesla Powerwall & SolarEdge

© Zdjęcia: Loxone

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.