Příběh o chytrém bytě: Rodina Felberbauerova otevírá své dveře a vypráví


12 února, 2018 in Reference
Sluneční paprsky svítí dolů na náměstí, je slyšet dětský smích a pár seniorů se vydává na nákup – právě se nacházíme v srdci romantického městečka Ternberg v Horním Rakousku. Zde se usadila čtyřčlenná rodina Felberbauerových, která tu vyměnila svůj dřívější dům za byt o rozloze 140 m2 s domácí inteligencí Loxone.

Co stálo za touto výměnou a jak jim změnila život vám prozradí Felberbauerovi sami.

Petra a Jürgen na pohovce ve svém bytě

Felberbauerovi se představují

Hlava rodiny Jürgen je jedním ze čtyř jednatelů tzv. CAE Expert Group, specializující se na systémy ECAD, a je zodpovědný za finanční pohodu rodiny. Bývalý maratónský běžec jako sociálně angažovaný občan působí také jako náměstek primátora obce Ternberg.
Mladá paní, která vhání Jürgenovi vždy vítr do plachet, je žena a matka Petra. Jako diplomovaná sestra pracuje na zkrácený úvazek v sousedním domově důchodců. Samozřejmě středem pozornosti jsou obě děti: Lukas (13) a Julia (10).

Felberbauerovi se představují

Hlava rodiny Jürgen je jedním ze čtyř jednatelů tzv. CAE Expert Group, specializující se na systémy ECAD, a je zodpovědný za finanční pohodu rodiny. Bývalý maratónský běžec jako sociálně angažovaný občan působí také jako náměstek primátora obce Ternberg.
Mladá paní, která vhání Jürgenovi vždy vítr do plachet, je žena a matka Petra. Jako diplomovaná sestra pracuje na zkrácený úvazek v sousedním domově důchodců. Samozřejmě středem pozornosti jsou obě děti: Lukas (13) a Julia (10).

Uvítání na dveřích do Juliina pokoje

Změna pro všechny

Rodina se nyní poohlédne zpátky na život v sousední vesnici Dürnbach. Už tenkrát pracoval Jürgen v Ternbergu a musel každodenně dojíždět do práce a zpět. Dokonce i svoji kancelář zástupce starosty obtížně zvládal na dálku. Dva z mnoha důvodů pro přestěhování do Ternbergu. Už když se rozhodli k tomuto kroku, bylo jasné, že nový byt musí být inteligentní.

„Z počátku jsem měla velký respekt z automatizace a měla obavy z její spolehlivosti. Za to může pravděpodobně moje práce zdravotní sestry, protože jsem závislá na bezchybné funkčnosti různých zařízení. Po mém skeptickém pozorování, například jestli se žaluzie při bouři opravdu vytáhnou a neponičí, mé obavy rychle zmizely,“
vysvětluje Petra.

ikona přehrát video

Umění a osvětlení místo techniky

Felberbauerovi nechtěli, aby v popředí domácnosti byly viditelně umístěné nějaké displeje a pozornost na sebe strhávaly technologie. Místo toho nechávají vyniknout uměleckým pracím amatérské malířky Petry. Rodina si přála, aby se Petřino umění v kombinaci s harmonickým osvětlením zobrazilo ještě v lepším světle. I proto si je ihned získal systém Loxone. A tak obývací, jídelní a kuchyňský prostor zdobí obrazy a individuální světelné nálady.

Kuchyně v inteligentním bytě

Méně úkonů díky inteligentnímu stínění

„I když mě Jürgen podporuje v domácnosti jak může, občas jsem měla pocit, že práce v domácnosti jednoduše nebere konce. A pak jsou tu také Lukas a Julia, se kterými musím připravovat domácí úkoly nebo s nimi chci jen jednoduše být. Abych byla upřímná, nikdy jsem neuvědomila, že i maličkosti, jako například ovládaní žaluzií, vyžadují tolik úkonů a času. Do doby, než jsem zjistila, že to za mě může vyřešit chytrý dům. Najednou mohu mít také čas sama pro sebe,“ usmívá se Petra.

Vedle ušetřené práce a starostí se rodina raduje z příjemně chladných teplot v létě. Po návratu z práce čekají na Petra a Jürgena namísto přetopených místností. Stínění dělá, co má, úplně samo.

Spotřeba na uzdě a tankování zdarma

Jürgen se rád zabývá tématem úspory energie – to je důvod proč má takovou radost z umístění fotovoltaického systému na střeše bytového domu. Pokud se nyní v Ternbergu objeví slunce, Jürgen a Petra se těší nejen z příjemných teplot, ale také z paliva zdarma pro jejich auto.

Loxone Smart Home jim poskytuje vše potřebné pro inteligentní nabíjení. Pokud se například současně spustí sauna, trouba a Wallbox, systém automaticky zabraňuje přetížení domu.

Perfektní saunování – přímo v pracovně

V některých dnech se zdá, že práce nemá žádný konec a Jürgen si veze domu špatnou náladu. Dny, jako jsou tyto, ho přivedly k tomu, aby se zamyslel nad tím, jak bojovat proti stresu. Napadl ho jednoduchý, ale důmyslný nápad: sauna v pracovně. Řekl si, hotovo. Příslušné ovládání sauny je dodáno společností Loxone, což mu ušetří náklady.

Příjemná vůně, uvolňující změny barev, příjemně teplé infračervené ohřívače a pěkně horká sauna pomáhají Jürgenovi zapomenout na každodenní stres a prostě vše nechat za hlavou. Saunu lze aktivovat buď tlačítkem nebo přes telefon třeba ze sjezdovky. Ve chvíli, kdy je připravená, obdrží notifikaci.

Bezpečné a snadné otevírání dveří

Snadnější přístup pro děti

Jakmile přijde Julia nebo Lukas ze školy domů, přiloží jednoduše svůj iButton na čtečku a otevřou se jim dveře.

První výhoda: Záznam poskytuje informace o tom, kdo a kdy vstoupil do bytu.

Druhá výhoda: V případě krádeže nebo ztráty iButtonu jde jednoduše a rychle deaktivovat. Rozhodně levnější a méně starostí oproti ztrátě klíčů.

použití čtečky elektronického klíče
chytrý videovrátník - loxone intercom

Všechno vidíte – i z dálky

Petra ráda objednává své malířské potřeby na internetu, protože je to výhodnější. Pokud není nikdo doma během dodání zásilky, může Petra kdykoliv otevřít vchodové dveře poštovnímu doručovateli prostřednictvím aplikace.

Přečtete si více o přístupovém systému a zabezpečení »

Ochrana proti úniku vody

Jürgen ví o nákladech za vodu a také o nebezpečí, které skýtá možnost přetečení vany. Zejména, pokud si ji napouštějí děti. A zde velmi chytře zareagoval.

Ve vaně zabudoval magnetický ventil a integroval jej do Loxone systému. Nastavil předem definovaný čas, za jak dlouho má být vana napuštěna – po uplynutí doby se ventil zavře a automaticky zabrání přetečení. Jistota je jistota.

Julia

„Cool a praktické: ovládání z mobilu“

„Nejvíc se mi líbí aplikace. Přijde mi super, že nemusím běhat od tlačítka k tlačítku, abych ho vypnula. Taky často ukazuji apku kámošům ve škole, všem to přijde hustý,“ líčí Julia, fanoušek aplikace Loxone Smart Home.

Pohled do budoucnosti

„I když je vše jiné než předtím, jsme rádi, že jsme tento krok udělali. Mnoho věcí potřebuje trochu času, aby si na to člověk zvykl. Ale kdo by se bránil zvyknout si na to, dělat méně úkonů a rozhodnutí. Neustále vymýšlíme nové věci, které chceme doplnit. Například Petra zvažuje, zda nenapojíme na Loxone Lukasovu televizi, protože ji často a příliš dlouho sleduje. Ale uvidíme…“ usmívá se Jürgen.

Pohled na terasu

Vyzkoušejte si chytrý dům sami

Ve vzorové chytré domácnosti v Č. Budějovicích vás rádi provedeme běžnou denní rutinou a předvedeme, jak snadno lze ušetřit 50 000 úkonů a rozhodnutí ročně. I váš domov může být pohodlný, snadno ovladatelný a bezpečný.

Chci být informován o novinkách