Jak vybrat ovládání žaluzií či rolet: od tkaniček přes dálkové ovládání až po inteligentní stínění


12 května, 2021 in Know How

Bránit přehřátí, zajistit soukromí či určitou míru zabezpečení. Že by naše stínicí technika měla plnit svůj účel, na tom se asi shodneme. Pořídit si předokenní rolety či žaluzie ale zdaleka nestačí.

Je potřeba stínění také patřičně používat, což obvykle vyžaduje spoustu času a neméně starostí. Naštěstí dnes už i tento problém může být minulostí.

Jak si ušetřit práci a starosti?

Pojďme se podívat na možnosti ovládání od těch nejjednodušších až po to, co by mělo být dnes standardem v každém moderním domě.

Elektrické venkovní žaluzie a rolety

Nejstarším způsobem ovládání rolet a žaluzií či jiného stínění jsou různé tkaničky či kličky. Největší výhodou je cena, tedy alespoň ta pořizovací. O pohodlí ale – zejména pro předokenní žaluzie a rolety – nemůže být příliš řeč.

Proto přišlo elektrické ovládání žaluzií a rolet. Lidskou sílu nahradily motorky a tlačítka. Bohužel ale doba strávená s tlačítky je většinou delší, než byla s tkaničkami.

venkovní žaluzie

Centrální ovládání a dálkové ovládání

„Řešení“ přinesly takzvaně chytrá tlačítka, respektive řídicí jednotky. Abychom nemuseli čekat a celou dobu držet tlačítko, jedním stiskem stínění vyjede či zajede samo.

Další variantou může být i dálkové ovládání umožňující ovládání předokenních rolet třeba z pohodlí křesla.
Nesmíme jen zapomenout, kde je ovladač či který patří do jaké místnosti (to většinou vyřeší nevzhledné popisky), a naučit se vše ovládat.

Ještě o stupeň výše pak komfort posouvá možnost centrálního ovládání např. ovládání venkovních rolet v celé místnosti (případně v celém domě) jedním stiskem. Samozřejmě za nemalý příplatek.

ikona centrální ovládání
centrální ovládání stínění v aplikaci

Mobilní aplikace není chytré stínění

S rozšířením chytrých telefonů a tabletů přišly také mobilní aplikace. Stínicí systémy, které je podporují, se pak často označují jako chytré stínění. V podstatě je ale celé kouzlo v tom, že ovladače a vypínače nahradí smartphone.

Ano, grafické rozhraní s interaktivními prvky je určitě přehlednější a pohodlnější. Navíc můžeme stínění kontrolovat i v práci či na dovolené a vidět pozici stínění ve všech oknech. Kolik lidí to v praxi využije, je otázka jiná.

Stále se ale musíme každý den rozhodovat a dělat opakující se úkony. Za rok to je až děsivé množství času.

centrální ovládání stínění v aplikaci

Automatické ovládání žaluzií a inteligentní řízení

Proto na trhu již nejsou nijak ojedinělé systémy s různou úrovní automatizace. V první generaci šlo především o různé časovače. Umožňují nastavit, v kolik hodin např. předokenní žaluzie zastíní a naopak.

Dále umí pracovat s daty ze senzorů. Třeba vytáhnout stínění v případě silného větru. Takové systémy si vyžádají investici zdaleka nejvyšší a nastavování vyžaduje odbornost.

kuchyně s jídelnou s žaluziemi na oknech

Skoro to vypadá, že příběh nebude mít moc šťastný konec. Vše je zatím stále dražší a složitější. A jaká je tedy současnost?

Snahy o chytré stínění na svá bedra převzal a vyřešil koncept takzvaně skutečně chytré domácnosti: Loxone. Takové, kde veškeré funkce spolupracují v rámci jednoho systému a ušetří nám přes 50 000 úkonů a rozhodnutí ročně.

Stínicí technika tak spolupracuje třeba s topením či alarmem, lamely žaluzií se samy naklánějí podle polohy slunce apod.

Více času pro život

V takovém domě se stínění chová tak, jako kdybychom jej neustále ovládali sami. Nonstop, i když nikdo není doma. Nemusíme na nic myslet a už vůbec ne nic programovat. Zároveň máme možnost manuálního ovládání, redukce tlačítek (stačí jeden dotyk pro všechna okna v místnosti) i využití mobilní aplikace.

A cena? Astronomická? Právě naopak! Díky integraci totiž nejsou potřeba drahé řídicí jednotky pro jednotlivé technologie (např. pro chytré žaluzie) a jednoúčelové ovládací prvky.

matka čte synovi pohádky

Nejde jen o úsporu na pořizovacích nákladech. Nezanedbatelné jsou úspory za vytápění a chlazení díky optimálnímu stínění – zejména vzhledem k trendu používání velkoformátových oken.

Především však ušetříme spoustu času a starostí.

Volba je samozřejmě na každém z nás. V bytě 1+kk budou tkaničky skvělé. Sám, ačkoli např. retro nábytek mám rád, u větších staveb bych pro ovládání stínění nevolil nic jiného, než současnost: inteligentní stínění.

Zaujalo vás inteligentní stínění?

Ať už přemýšlíte o modernizaci vlastní budovy / domácnosti nebo máte jste firma a chcete nabídnout inteligentní stínění svým zákazníkům: Rádi s vámi jako výrobce řešení inteligentního ovládání probereme všechny možnosti odpovíme vaše otázky.

Chci být informován o novinkách