7 snadných tipů, jak ušetřit za elektřinu přes 30 000 korun


6 září, 2022 in Know How

V roce 2022 dosahují ceny elektřiny pro domácnosti v Česku průměrně na 7,15 Kč / kWh*. Od minulého roku tato cena narostla o více než 2 koruny, což je rozhodně nezanedbatelné navýšení. V současnosti je trh energií pro konečné spotřebitele stále nestabilní. Trend cen elektřiny je mírně vzrůstající, přestože se očekává stabilizace. Ceny za elektřinu šroubuje nahoru především cena plynu a emisních povolenek, v prosinci 2021 překonala 90 EUR (při tehdejším kurzu cca 2290 Kč) za tunu CO2. Proto vám přinášíme 7 jednoduchých tipů, jak ulevit vaší peněžence a snadno ušetřit klidně i přes 30 000 korun za elektřinu ročně.

*Zdroj: kurzy.cz

Ikona s číslem 01

Změna tarifu – jedna žádost, levný odběr

Tarif (cenu elektřiny za MWh) přiděluje distributor podle typu a počtu spotřebičů. Zde je velký prostor pro úsporu elektřiny. Hlavně pokud elektřinu používáte i k ohřevu vody (D25d), vytápění (D57d), či dobíjení elektroauta (D27d). Změna tarifu by v těchto případech mohla vést k zásadním úsporám poplatků za elektřinu. Při dnešních cenách elektřiny vám trocha papírování ušetří dost peněz.

 

Distribuční sazba Cena ve vysokém tarifu za jednu MWh spotřeby v Kč Cena v nízkém tarifu za jednu MWh spotřeby v Kč
D01d 7 360 x
D02d 6 840 x
D25d 7 830 3 840
D26d 6 450 3 840
D27d 7 830 3 840
D35d 6 120 4 830
D45d 6 120 4 830
D56d 6 120 4 830
D57d 6 090 4 830
D61d 9 330 4 300

Pozn: Území E.ON distribuce, platnost od 1. 9. 2022.
Zdroj: https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/14-ceny-elektriny

Pro změnu na výhodnější tarif stačí u distributora zažádat a dodat mu revizní zprávu o instalaci daného zařízení (tepelného čerpadla, nabíječky, bojleru atd). V případě, že ještě nemáte přijímač HDO, zažádejte při vyřizování i o něj.

Ikona s číslem 02

Zbytečně velký jistič

Další způsob, jak ušetřit za elektřinu, je poplatek za jistič. Ten závisí na velikosti a počtu jističů v dané budově. Hlavně po rekonstrukcích a při stěhování se stává, že v budově zůstane zbytečně velký jistič, za který sice platíte, ale nevyužíváte ho. Příkladem může být situace, kdy jste využívali elektrické vytápění, ale rozhodli jste se přejít na jiný zdroj. Velikost jističe musí stanovit odborník podle typu a příkonu jednotlivých spotřebičů. Avšak kombinací vhodného tarifu a správného jističe, můžete zásadně ušetřit.

Roční úspora včetně DPH při změně velikosti jističů z 3×40 A na 3×25 A: 1 335,84 Kč
Roční úspora včetně DPH při změně velikosti jističů z 3×32 A na 3×25 A: 711,48 Kč

Pozn: Území ČEZ distribuce. Platnost od 1. 9. 2022.
Zdroj: https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/14-ceny-elektriny

Ikona s číslem 03

Úspora elektrické energie díky vypínání spotřebičů v pohotovostním režimu

Možné úspory: > 2 000 korun

Není žádným tajemstvím, že zařízení v pohotovostním režimu jsou nenápadnými žrouty energie. Přesto ruku na srdce, kdo s tím něco dělá? Potenciál úspory elektrické energie v této oblasti je přitom podceňován.

Například pokud vždy kompletně odpojíte 5 takových zařízení od elektřiny místo toho, abyste je nechali v pohotovostním režimu, můžete ročně ušetřit i více než 2 a000 korun za elektřinu.

Jak s tím pomůže Loxone:
Můžete automaticky odpojit všechny stand-by žrouty pokaždé, když je nepotřebujete využívat (například odcházíte nebo se chystáte ke spánku). Stačí kliknout na tlačítko nebo ikonu v aplikaci. Relé v rozvaděči pak odpojí dané zásuvky, mimo ledničku, pračku atd. Také vypne oběhové čerpadlo topné soustavy a celou ji nastaví do úsporného režimu.

Ikona s číslem 04

Jak ušetřit elektřinu pomocí větrání?

Možné úspory: až 4 000 korun

Místo trvale pootevřených oken byste měli okna odvětrávat každých pár hodin, a to na několik minut rychlého větrání. Přidáváte k úspoře elektřiny a je to efektivnější. Pokud je to možné, otevřete několik oken najednou, ideálně naproti sobě, aby byla zajištěna optimální výměna vzduchu.

Pokud budete větrat déle, měli byste topení vypnout. Tím se zabrání zbytečné spotřebě energie. I po zavření oken můžete topení nechat ještě několik minut vypnuté. Zbytkové teplo, které je uložené např. ve stěnách, vám danou místnost opět vyhřeje.

Jak s tím pomůže Loxone:
Dveřní a okenní kontakt Air nebo Okenní klika Air zaznamená, pokud bylo okno pootevřeno. V případě potřeby automaticky reguluje vytápění v příslušné místnosti. Pokud okno opět zavřete, topení se po určité době opět aktivuje.

Ikona s číslem 05

Úspora elektřiny s moderním a stylovým osvětlením

Možné úspory: až 4 000 korun

LED světla jsou efektivnější a trvanlivější než klasické žárovky. Ve srovnání s nimi je možné ušetřit až 80 % spotřeby elektřiny a není je nutné dlouhé roky měnit.

Jak s tím pomůže Loxone:

Doporučujeme použít naše LED světelné zdroje speciálně vyvinuté pro moderní instalace. Od moderních RGBW a WW bodovek, přes pásky až po stylová závěsná světla: U nás najdete všechny produkty, které potřebujete pro inteligentní a energeticky úsporné osvětlení.

P.S.: U klasických žárovek se životnost pohybuje kolem 1 000 hodin. U našich prémiových LED světel není problém s životností až 25 000 provozních hodin.

Na obrázku je chytrá domácnost a prosvětlený interiér pomocí LED pásků, a závěsných světel.
Ikona s číslem 06

Jen malé snížení teploty vede k velkým úsporám elektrické energie

Možné úspory: až 5 000 korun

Různé studie předpokládají, že snížení pokojové teploty o pouhý 1 ° C může ušetřit až 10 % nákladů na vytápění. To je za rok slušná suma.

Jak s tím pomůže Loxone:

Inteligentní regulace vytápění nejen zajišťuje, že ve vašich místnostech převládá přesná požadovaná teplota, ale také se naučí optimalizovat, aby bylo dosaženo požadované teploty co nejefektivněji.

A jdeme ještě o krok dále: Když nejste doma, teplota se automaticky snižuje. Večer dostane Váš domov tu správnou teplotu. Musíte pouze zadat časy, kdy jste přítomni nebo nejste. Váš domov se postará o zbytek. Takto dokonce obvykle dochází k úspoře elektřiny až 30 % (jen za topení).

Ikona s číslem 07

 Úspora elektřiny díky nastavení televize

Možné úspory: až 1 000 korun

Také při sledování televize lze dosáhnout úspor za energie. Na některých je nastaven zbytečně vysoký jas. Ten lze obvykle snadno ztlumit. Tímto se šetří a zároveň se prodlužuje životnost zařízení.

Moderní OLED televize, která svítí na 300 Nitů (jednotka jasu) má více než dvojnásobnou spotřebu, než při jasu pouze 100 Nitů. Tento rozdíl se za rok promítne do úspor. Stačí jen změnit nastavení televize dle vašeho návodu.

Na tomto grafu jsou dvě křivky popisující rozdílnou spotřebu OLED a LCD displejů v závislosti na jasu

Tip navíc:

Úspora elektřiny s fotovoltaikou

Možné úspory: > 17 000 korun

S FVE dnes žádné peníze nevyděláte, za vyrobenou elektřinu nedostanete téměř nic. Pokud však budete sami rozumně využívat vyrobenou elektřinu k nabíjení, můžete ročně v průměru ušetřit více než 15 000 korun na vašem elektromobilu – zejména při současných cenách energií. Můžete třeba nechat elektromobil automaticky nabíjet přesně tehdy, kdy sami vyrobíte dostatek elektřiny, a nemusíte ji kupovat. Loxone má vše, co k tomu potřebujete.

Za rok také můžete ušetřit zhruba 2 500 korun za klimatizaci, pokud pro ni využijete vlastní energii z FVE.

Jak s tím pomůže Loxone:
Jste vybaveni vším, co k úsporám potřebujete. Díky systému Loxone se vaše klimatizace spustí přesně tehdy, když sami vyrobíte dostatek elektřiny nebo máte dostatek energie ve vašem úložišti. Pokud stále vznikají přetoky energie z panelů, můžete je využívat například pro ohřev teplé vody.

Ptejte se zdarma

Prokonzultujte s námi váš projekt nebo se staňte Loxone Partnerem v několika málo krocích!

A
Konzultace projektu zdarma
Zvažuji ve vlastním projektu využít Loxone a rád bych získal více informací.

A
Stát se partnerem
Rád bych se zeptal, v čem spočívá partnerství s Loxone a jak na to.

Konzultace projektu zdarma

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Stát se partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Chci být informován o novinkách