Jak zajistit inteligentní ovládání pro běžné klimatizace?


2 srpna, 2021 in Know How

Inteligentní ovládání klimatizace neznamená rozvrh na lednici, který ukazuje, kdy, kde a jakou teplotu nastavit. Chytré chlazení se stará samo o sebe tak, abyste nemuseli nic řešit. Přijdete po celém dni domů a tam už je teplota, v níž se cítíte nejlépe. Přitom klimatizace běžela jen na chvíli před tím, než jste přišli.

Díky chlazení si i v parných dnech můžeme užívat pohodlí domova. Jen štelování klimatizace může být někdy zdlouhavé a otravné. Přitom existuje způsob, jak mít doma stále ideální teplotu i bez mačkání ovladačů a nepříjemných výkyvů.

Skutečně chytrá klimatizace je automatizovaná a propojená s dalšími technologiemi, které v domácnosti vytvoří sladěný systém. Příklad? Třeba spolupráce klimatizace se stíněním. Elektrické žaluzie také dokáží regulovat teplotu. Zastíněná okna klimatizaci s ochlazením pomohou. Automatizovaná domácnost sama rozhodne, jak nejefektivněji využít všech dostupných technologií pro dosažení určité teploty. A to i pro každou místnost zvlášť.

Odpočinek s klimatizací
Tip

Extra tip:
Není potřeba si připlácet za speciální klimatizační jednotky nebo doplňkové moduly. Drtivou většinu běžných klimatizací lze jednoduše integrovat do univerzálního systému Loxone. Díky propojení technologií přitom za podobnou cenu získáte spoustu možností navíc.

Funkcí chytré klimatizace je mnohem více. Řídí se sice přednastavenými režimy, ale zároveň předpovídá a reaguje na aktuální podmínky. Díky své logice zná momentální potřeby chlazení. Učí se, jak dlouho a za jakých podmínek ochlazení trvá, aby docílila vaší ideální v teploty přesně tehdy, kdy potřebujete. Režimy můžete mimořádně měnit, třeba při odjezdu na dovolenou.

Obrovskou výhodou je vzdálený přístup. Klimatizaci můžete intuitivně ovládat z mobilní aplikace a naplno využít všech funkcí. Máte přehled o teplotách a nastavení v každé místnosti, můžete nahlédnout do statistik. A pokud se v systému vyskytne nějaký problém, okamžitě odešle upozornění.

Funkce se dají ještě rozšířit při využití kontaktů na oknech a dveřích. V takovém případě se klimatizace automaticky vypne, když otevřete okna. Protože klimatizace a otevřená okna, to prostě nejde dohromady. Možností je zkrátka mnohem více, než nabízí klasické wifi ovládání klimatizace.

Teplota v aplikaci
Nastavení teploty v mobilu

Jak ovládat klimatizaci? Bez starostí

Zapomeňte na obcházení domu a složité ovládání. Na zdech nemusíte mít žádné krabičky s kolečky a řadu ovladačů. Na některých ovladačích navíc musíte stupně vymačkávat vždycky znovu. Navíc je potřeba výměna baterií, které musíte mít v zásobě… Nebo je tu Loxone: V aplikaci si jednoduše nastavíte rozvrh, podle kterého se bude teplota udržovat. Pak klimatizace (i stínění, vytápění a další) funguje nezávisle na vás. Máte doma vždy perfektní teplotu.

Čím více ovladačů, tím více starostí. Loxone ubere ovladače a starosti převezme. Narozdíl od vás má čas na řízení chlazení kdykoli. Automatická klimatizace od složitého ovládání osvobodí, zároveň můžete díky aplikaci kdykoli převzít kontrolu a provádět změny. Navíc to není jen jednoúčelová aplikace na ovládání klimatizace přes wifi.

Čas na váš projekt

Univerzální a rozšiřitelný systém Loxone převezme starosti s regulací teploty, ale postará se i třeba o osvětlení, zabezpečení, zavlažování nebo přístupy do domu. A jak by pomohl vám?

Pojďme to spolu probrat! Zanechte nám na sebe kontakt a pár informací o vaší nemovitosti. My vám rádi zdarma představíme všechny možnosti Loxone ušité na míru. Případně se přijďte podívat osobně do některého z našich showroomů.

Řízení klimatizace s Loxone pro techniky, elektrikáře, instalatéry a specialisty

Co kdybychom vám řekli, že s Loxone zvládnete zapojit i naprogramovat inteligentní řízení klimatizace za chvilku? A nejen to, celý dům potom za pár hodin?

Pojďme si přestavit, co vlastně je potřeba programovat. Zjednodušená odpověď zní: Nic moc. Protože skutečnost je taková, že v Loxone jsou všechny konvenční chytré funkce už předpřipravené.

Pro Loxone Partnery je pak programování našeho systému spíše otázka naplánování projektu a úpravy dle individuálních požadavků zákazníků. Nechápejte nás špatně, systém Loxone není jednoduchý a omezený na pár základních funkcí (proto každý náš partner dostane svého kouče). Ale přidaná hodnota, kterou získáte veškerým tím ušetřeným časem s programováním a sofistikovanými funkcemi systému je obrovská.

Jak ovládat klimatizaci?

Základem je komunikace s klimatizací, ta je nejčastěji možná pomocí IR Control Air, který umí pracovat s infračervenými signály jako dálkové ovládání klimatizace. Dále je tu Modbus, RS 232, RS 485 a síťové příkazy. Vše zastřešuje naše centrální řídící jednotka v PLC stylu – Miniserver. Klimatizaci řídíme většinou plně automaticky, ale možné je také ovládání klimatizace přes mobil, a to odkudkoli na světě… Z pláže na Bahamách i z vlastní postele.

Odborník u notebooku

Poté přichází na řadu programování. Pro automatické ovládání klimatizace v místnosti slouží tzv. blok IRC (Inteligentní regulace pokojové teploty). Ten se stará o udržování teploty v místnosti pomocí všech dostupných zdrojů dle jejich priorit (až 3 zdroje topení, až 2 zdroje chlazení a automatické stínění). IRC se neustále učí, jak dlouho trvá místnost ohřát, nachladit. Přepíná mezi módy úspory a komfortu na základě přítomnosti člověka v místnosti a kalendáře a odesílá požadavky pro centrální zdroje topení/chlazení (pokud existují). Cílem IRC je vždy správná teplota v pravý čas. Odpadá tak jakákoli potřeba řídit klimatizaci manuálně.

Uživatelské funkce jsou naším třetím bodem. V IRC je možné nastavit různé uživatelské režimy, které mají individuální rozvrh teplot. Například režim svátek se aktivuje podle svátků českého kalendáře a dle nastavení udržuje teplotu. V pracovní dny si zase nastavíte režim jiný. IRC spolu s ovládáním centrálního zdroje tepla nemají problém se zónovou regulací. Řízením otopných soustav s akumulační nádrží atd.

Zařízení těchto funkcí pro Loxone Partnera není otázka několika desítek hodin rutinního programování. Díky tomu zvládnete mnohem více a nemusíte se omezovat jen na klimatizaci. Partneři často dělají celou inteligentní elektroinstalaci, od topení a chlazení až po multiroom audio, zabezpečení, nebo třeba závlahu. Loxone si na sebe bere veškeré řízení a vy si tak můžete krásně rozšířit pole působnosti. Inteligentní elektroinstalace již není záležitostí pouze budov a domů za desítky milionů korun.

Ikona elektrikář

Zaujalo vás to?

Pro získání certifikátu partnera společnosti Loxone je nutné splnit určité požadavky. Zanechte nám na vás níže kontakt a můžeme je společně probrat. Také spolu prodiskutujeme vše, co vás bude zajímat.

Chci být informován o novinkách