Inteligentní domácnosti přináší tipy na úsporu energie – Část 1/2

Milan Randl
25 února, 2014 in Know How

V Rakousku jsou v současné době prázdniny energie. Pardon. Pololetní prázdniny. Rádi bychom se krátce vrátili o několik desítek let zpět.

Proč jsou vůbec prázdniny v průběhu semestru, vraťme se zpět do roku 1970. Uhelné prázdniny byly zavedeny v době první ropné krize, v chladných zimních měsících, kdy bylo potřeba co nejvíce zredukovat vytápění ve školních budovách a snížit s tím spojené náklady.

Jelikož už únor bezpodmínečně není tím nejchladnějším měsícem, jak tomu kdysi bývalo,  a …, ztratili prázdniny původní význam.

Co ale zůstalo jsou prázdniny. Rok 2014 přinese úsporám energie větší význam, než tomu bylo dříve.

MANUÁLNÍ VS. AUTOMATICKÁ ÚSPORA ENERGIE

Neříkáme, že není možné v domácnosti s konvenční elektrickou instalací šetřit energii. Ve srovnání s úsporou energie v inteligentní domácnosti je prostě manuální, často velmi namáhavá úloha.

Rádi bychom Vám ukázali výhody, které inteligentní domácnost v oblasti úspory energie přináší. Tyto přednosti lze kombinovat šesti tipy. Nyní Vám představíme první tři tipy na úsporu energie.

Za prvé: Úspora energie, v podstatě řízení spotřeby energie, je obvykle zahrnuto do ceny systému inteligentní domácnosti.

EFEKTIVNÍ VYUŽITÍ ENERGIE – TIP 1

Zázuvka - využití energieNáš první tip se točí kolem své vlastní výrobu elektřiny. Vlastní výroba elektřiny, nižší spotřeba nakoupené elektrické energie, nižší náklady na elektrickou energii …

Klíčová slova jsou zde: Efektivní využití energie. A jak to funguje?

Inteligentní dům si dokáže vyrábět svou vlastní energii přes fotovoltaický systém, pokud je zrovna dostupný. V praxi to znamená, že si můžete sami nabíjet auto na elektrický pohon (pokud jste majitelem), zapnout pračku a myčku, je-li k dispozici elektřina.

Nepoužitá, samo-produkovatelná elektřina je dodávána do veřejné sítě vašeho současného poskytovatele. Za to samozřejmě obdržíte odměnu. Potřebujete elektřinu, když Váš fotovoltaický systém zrovna neprodukuje, využijte energii od svého poskytovatele.

O řízení energie slýcháme dnes ze všech stran, protože se jedná o ožehavé téma, ale přesvědčte se o tom, že s Loxone to nejsou jenom řeči. Díky aktualizaci našeho bezplatného softwaru Loxone Config (již brzy), která je jako vždy zdarma, máte možnost jednoduše připojit měniče Fronius. Napojení funguje typem Plug & Play, takže integrace Vám nezabere déle než 30 sekund. (O spolupráci s měničem Fronius již existuje příspěvek na blogu – čtěte zde.)

SENZOR TEPLOTY & DALŠÍ POMOCNÍCI – TIP 2

networkJsou věci, na které by si lidé měli dávat pozor. V inteligentních domácnostech na ně dohlížejí senzory: senzor teploty, okenní kontakt, čidlo CO2, čidlo vlhkosti, … Inteligentní domácnost díky těmto senzorům rozpozná, zda je něco v nepořádku a reaguje tak automaticky na danou situaci. Například …

  • Špatný vzduch
    Překročí-li vlhkost vzduchu či CO2 v obývacím pokoji určitou úroveň, inteligentní domácnost ihned zasáhne a informuje své obyvatele: Prosím, vyvětrat! Toto má být inteligentní? Ale to ještě není vše: Zatím co budete větrat, topení bude automaticky vypnuto. Jde nám přeci o téma “Úspora energie”.
  • Uzavření oken
    Vyvětrali jste a poté jste zapomněli zavřít okna? Inteligentní domácnost Vás na to upozorní. Klesne-li teploty v obývacím pokoji např. pod 20°C, obdržíte telefonát, který Vás o situaci informuje. My lidé, vnímáme změnu teploty přes kůži, zatímco inteligentní dům přes teplotní čidlo.
  • Stínící technika
    Vnější žaluzie a rolety jsou svou izolační funkcí dobrým příspěvkem k úspoře energie. V inteligentní domácnosti přebírá stínící technika další z mnoha možných funkcí, např. využití slunečního záření pro vnitřní použití osvětlení, čímž ušetříte náklady na energie. Inteligentní dům zachycuje intenzitu slunečního zření prostřednictvím čidla osvitu nebo našeho Miniserveru. Na základě zeměpisných souřadnic a údajů ze senzoru osvitu Vám inteligentní dům zajistí optimální stínění..

LED OSVĚTLENÍ & SVĚTELNÉ SCÉNY – TIP 3

light_bulbInteligentní domácnost bez LED osvětlení, není dle našeho názoru inteligentní domácností. Nestará se pouze o odpovídající (barevné) akcenty, LED diody mají navíc dlouhou životnost a vynikají svou nízkou spotřebou energie.

Světelné scény jsou tak odpovědí na moderní a energeticky úsporné osvětlení. U světelných scén jsou kombinovány různé světelné zdroje. V různých stupních stmívání se tyto světelné zdroje nestarají pouze o perfektní osvětlení (perfektní = ani víc, ani méně – přesně, kolik je potřeba), v závislosti na životní situaci (vaření, sledování televize, …), tlumené světlo má zároveň nižší spotřebu elektřiny.

LOXONE ŠETŘÍ VAŠE ENERGIE

Zaměřte se v rámci Vaší inteligentní domácnosti na téma “Úspora energie” a využijte naše tipy na úsporu energie pomocí Loxone. Pomocí našeho bezplatného konfiguračního sofwaru, Loxone Miniserveru, čidla přítomnosti, teplotního čidla,… jsou funkce snadno implementovatelné.

NYNÍ UŽ SE NEMUSÍTE ROZČILOVAT KVŮLI ÚČTŮM ZA ELEKTŘINU

Potřebujete podporu v rámci projektu Vaší inteligentní domácnosti? Kontaktujte naše projektové poradce! Rádi Vás podpoříme!

poslat žádost

Máte nějaké další tipy na úsporu energie? Dejte nám vědět formou komentáře.

Chci být informován o novinkách