Domácí automatizace na nejvyšší úrovni, to je referenční dům Hnědá kostka


15 května, 2012 in Reference

Inteligentní domácnost se nachází nedaleko centra a byla vystavěna v roce 2008. Po designové stránce je dům opravdu povedený jak zvenku, tak zevnitř. Protože zákazník nebyl již od začátku spokojen s KNX instalací, rozhodl se v roce 2011 kompletně celý dům předělat na vynikající systém Loxone.

O PROJEKTU

NÁZEV Hnědá kostka
MÍSTO Rohrbach, Rakousko
ROK VÝSTAVBY 2008
PLOCHA 240 m²
Umístění domu v Rakousku

Uvnitř můžete najít

automaticky ovládané předokenní žaluzie v chytrém domě

Žaluzie se řídí samy

Naše žaluzie se řídí plně automaticky. Co pro nás bylo dříve nepředstavitelné, je pro nás dnes nepostradatelné. Ráno žaluzie automaticky vyjedou, aby se místnosti ohřály. V poledne, když stoupne teplota, se automaticky zatáhnou, aby nám pomohly ušetřit energii. Samozřejmě můžeme naše žaluzie kdykoli ovládat pomocí vypínačů nebo přes iPhone. Většinou ale zůstávají celé dny bez našeho zásahu. To by v žádné inteligentní domácnosti nemělo chybět.

Ochrana soukromí – funkce dobrý večer

Ačkoliv je naše inteligentní domácnost umístěna tak, že je svou pozicí poměrně dostatečně chráněna před zvědavci, je nutné myslet, hlavně při západu slunce, na zastínění velkých oken. Jakmile se maličko setmí (pozor, setmění není závislé na čase, nýbrž na délce slunečního svitu každý den), sjedou příslušné žaluzie na straně do ulice automaticky dolů a nastaví se na stínění nebo se úplně zavřou. To znamená, že večer nepotřebujeme hledat tlačítko a nemusíme žaluzie ručně upravovat.

automatické zatažení žaluzií po setmění
budík

Inteligentní vstávání a „funkce dobré ráno“

Každé ráno, jakmile se rozední, vyjíždějí žaluzie automaticky nahoru, popřípadě se nastaví na stínění (lamely horizontálně) – dle každé místnosti. Tato funkce se aktivuje, jakmile je venku dostatečné světlo na to, abychom nemuseli uvnitř svítit. Samozřejmostí je posunutí vysunutí žaluzií v pracovní den alespoň na 7:00 o víkendech a svátcích na 8:00, abychom si mohli užít našeho volného času a přispat si.

Jistota

To v inteligentní domácnosti zajistí, aby žaluzie v létě nevyjely například v 5:00 a neprobudily nás. Naopak v zimě vychází slunce později a bylo by velice nepříjemné, kdyby se na nás sousedi v zimě v 7:30 koukali, jak se sprchujeme s otevřenými žaluziemi při rozsvíceném světle. Loxone Miniserver zná i státní svátky v ČR i SR.

Další skvělá funkce

Představte si následující situaci: Jdete v 6:50 do koupelny a rozsvítíte světlo. V 7:00 se žaluzie narovnají do vodorovné pozice a vaše žena stojí obnažená před oknem. Skvělá podívaná pro sousedy, pro ní vrchol trapnosti. Řešení: Pokud svítí světlo v koupelně a právě se vykonává „funkce dobré ráno“, zůstane tato žaluzie zatažena. Skvělé pro vaší ženu, pech pro sousedy.

žádná zima

Ahoj zimo – izolace zdarma pro Vaši inteligentní domácnost

Kolem žaluzií je vždy obrovská debata. Nechat v zimě vytažené nebo zatažené žaluzie? Funguje zde izolační efekt nebo to nepřinese nic? Pokud se na věc podíváme čistě zdravím rozumem, odpověď zní „Ano“. Pokud otevřete okno a máte zavřené žaluzie, je izolační efekt na místě – hlavně při větrných dnech.

Nestojí nic navíc

Jako vždy… Miniserver nabízí vždy možnost kdykoliv přidat toto ovládání do inteligentní domácnosti bez jediné vynaložené koruny navíc. Nechte tedy všechny své žaluzie sjet dolů pokud je venku méně něž mínus 5°C.

automatické stínění

Slunce musí zůstat venku – automatické stínění

Během horkých letních dní jsme si oblíbili funkci Loxone automatických žaluzií. S touto, relativně jednoduchou funkcí, si můžeme naplno užívat toho, proč jsme si žaluzie do inteligentního domu pořizovali – stínění.

Každé okno se ovládá zvlášť v závislosti na jeho pozici (jižní strana, jihovýchodní, …). Díky určení přesné pozice na stupně je možné optimálně a přesně naklápět lamely dle pozice slunce. Již se vám nestane, že by se vám interiér přehříval.

Miniserver se o inteligentní domácnost postará i v případě, že nikdo není doma. Stínění se bude řídit automaticky za každé situace a my se v případě náhlého příchodů domů nemusíme obávat přehřátí.

Kontakty u dveří na terasu zajistí zamezení pojezdu žaluzií, aby se nám náhodou nestalo, že bychom zůstali zamčeni na vlastní zahradě.

stíněni i na malém okně

Stínění je hračka

Nikterak vzrušující, ale možná proto jedna z našich nejoblíbenějších funkcí. Po sprše jsme zvyklí větrat malým oknem v koupelně. Jelikož jsou ale žaluzie tu a tam úplně zatažené, nemá větrání smysl. Řešení: Díky tomu, že máme v oknech kontakty, tak v případě zatažených žaluzií se po otevření automaticky lamely narovnají. Jakmile se okno zavře, zase se zatáhnou. Tímto způsobem nemusíme ručně vytahovat žaluzii – jednoduché, ale přesto vynikající.

Tlačítko na dobrou noc

„Tlačítko na dobrou noc“ je skvělá funkce, kterou v našem domě používáme skutečně každý den a neumíme si bez ní bydlení představit.

Večer se chýlí ke svému konci, je čas zvednou se z pohovky a odebrat se směrem do ložnice. Jediný stisk na „tlačítko pro dobrou noc“ v obývacím pokoji udělá skutečně velké zázraky…!

dům v nočním režimu
Odpojení všech žroutů energie
 • Veškeré spotřebiče v inteligentní domácnosti se přepnou do StandBy, popřípadě se odpojí od elektřiny
 • Takto šetříme nejenom energii, ale také spíme v místnostech bez záření (elektrosmogu)
Dobrou noc a sladké sny
 • Po deseti minutách se automaticky vypnou světla v celém domě
Nastavení osvětlení
 • Vypnou se světla v obývacím pokoji a v kuchyni
 • Světla na schodišti se lehce rozsvítí pouze na polovinu
 • Stejně jako světla ve vstupní hale k pokojům
 • Takto navodíme tu správnou atmosféru před spánkem
Bezpečnostní opatření
 • Všechny automatické dveře a brány/vrata se zamknou, popřípadě se zavřou
 • Aktivuje se alarm v příslušných zónách (sklep, garáže)
 • Žaluzie sjedou dolů (pokud již dole nejsou)
 • Pokud jsou ještě nějaká okna nebo brány/vrata otevřená, zabliká nám 3 × světlo jako upozornění
sauna v chytrém domě

Ovládání sauny přes iPhone

Když jedeme ze sjezdovky, zapneme si přes iPhone saunu. Po 40 minutách, ihned jakmile dorazíme domů, nebrání nic tomu, abychom si po skvělém lyžování dopřáli vyhřátou saunu. Teplota, vlhkost, osvětlení i muzika jsou nastaveny přesně tak, jak to máme rádi. Přes iPhone lze nastavit, kromě teploty a vlhkosti, také jednotlivé saunovací režimy.

Jsme rádi, že jsme poslechli elektrikářskou firmu a k sauně nepořídili drahý ovládací panel. Ušetřili jsme opravdu hodně peněz a navíc víme, že bychom jej stejně nepoužívali.

Pomocí tlačítek vše na dosah

Pomocí jednoduchého tlačítka na zdi přepínáme mezi jednotlivými saunovacími režimy. Pokud ale chceme, můžeme jednotlivé režimy měnit také přes PC nebo iPhone a přizpůsobovat si je. Díky obyčejnému tlačítku si můžeme užívat saunování bezpečně kdykoliv chceme:

Trojstisk                                                                                 Jednostisk

– Zapnutí sauny                                                                                 –  Vypnutí sauny

– Trojstisk slouží jako dětská pojistka

Kromě toho se vedle nacházejí i tlačítka pro pohodlné ovládání světelných scén, které dokáží vykouzlit požadovanou atmosféru v celé koupelně. Máme zde například světelnou scénu „barevná terapie“, která velice pomalu mění jednotlivé barvy LED pásků, což je velice příjemné. Sauna je do naší inteligentní domácnosti plně integrována a z bezpečnostních důvodů se automaticky odpojí v případě, že nejsme doma. Kromě toho má svůj elektroměr a mnoho dalších funkcí.

 
majáček

Rammstein jako alarm

Pokud právě nejsme doma, slouží pohybové senzory jako v celém domě jako čidla alarmu. Pokud zaznamenají pohyb nezvaného hosta, začnou v celém domě blikat světla, vyjedou žaluzie a náš Loxone Music Server začne hrát Rammsteiny na maximální hlasitost. Poté nám Miniserver okamžitě zavolá na mobil. Pokud se tedy jedná o falešný alarm, mohu jej ihned utišit.

kladkový zámek

Bezpečnostní zámek

Abychom se cítili ve svém domě skutečně bezpečně, zavřou (uzamknou) se v noci veškeré elektricky ovládané dveře a vrata. Tímto způsobem nemá v našem inteligentní domácnosti strach ani manželka, pokud jsem na služební cestě. Nemusíme proto na nic myslet, vše za nás udělá automatický bezpečnostní zámek a my se můžeme cítit v klidu.

vykřičník

Varování předvy topením

I v některých místnostech měříme kromě teploty také vlhkost. Jedná se například o místnosti jako je koupelna, prádelna nebo sušárna. Pokud vlhkost přesáhne vysokou hranici, dostaneme ihned informace o vlhkosti na mail. Pokud ale vlhkost překročí kritickou hodnotu, Miniserver nám zavolá na mobilní telefon.

OBLÍBENÁ FUNKCE OBYVATEL

Zapnutí domácího kina pro naší tchýni

Tato funkce se stala opravdovým favoritem obyvatel domu. Hlavním podnětem k této funkci bylo přání mé ženy: „Pokud rodiče hlídají naše děti, tak je pro ně velice složité zapnout TV, domácí kino a satelit!“ To byl dostatečný důvod k tomu, abychom vytvořili takovou funkci.

Nyní je sledování televize hračka pro kohokoliv, kdo k nám přijde. Jednodušší už ovládání být nemůže – v inteligentním domě, žádný problém…

ovladač domácího kina

Ovládání TV

 1. Zapnutí TV a naladění oblíbeného kanálu
 2. Spuštění recieveru a přepnutí na správný audio vstup
 3. Upravení hlasitosti
 4. Zapnutí satelitu (Dream Box)
 5. Přeladění na HBO
 6. Sledování filmů a pojídání popcornu

Apple Remote jako miniovládač

K ovládání pro naší tchýni neodmyslitelně patří Apple Remote. Ovládání pomocí tohoto mini dálkového ovládače zvládne i ona.

 • Nahoru/dolů/enter: další stanice/předchozí stanice a potvrzení
 • Doprava/doleva: zesílení/zeslabení
 • Menu: aktivace TV režimu
chytré vipínače

Inteligentní audio & Multiroom audio

Jako centrální systém pro audio jsme zvolili Loxone Music Server. Celý systém ovládání přes Music Server nebo přes Loxone App. K rychlému a chytrému ovládání navíc využíváme i klasická tlačítka na zdi:

 • Zesílit/zeslabit
 • Play/Pause
 • Další stanice

Tyto úkony zastávají obyčejná tlačítko daleko lépe, než pracné hledání ovládání nebo listování v App. Ve vybraných zónách  se v případě naší přítomnosti zapíná audio automaticky. Jedná se například o koupelnu, kde ráno hraje naše oblíbená radiostanice a probouzí nás do celého dne.

kuchyně v krásném osvětlení

Dokonalé osvětlení při jakékoliv příležitosti

V celém inteligentním domě je kladen velký důraz na používání světelných scén. Díky tomu, že je v celém domě poměrně velké množství světelných zdrojů, podařilo se nám ušetřit mnoho tlačítek. Například v kuchyni používáme celkem pět světelných scén, které nám dokáží navodit atmosféru při jakékoliv příležitosti.

Naše světelné scény

 • Vaření: Světla v kuchyni a u jídelního stolu na maximum
 • Jídlo: Setměná světla u jídelního stolu a v kuchyni
 • Pohodlí: Všechna světla hodně setměná
 • Hraní: Všechna světla zapnutá, abychom neztratili ani kostičku Lega 🙂
 • Sledování TV: Pouze jedno světlo je zapnuté – pro správnou atmosféru
různé teploty v různých mistnostech

Regulace pokojové teploty v každé místnosti

Regulace pokojové teploty v každé místnosti a za každé situace námi požadovaná komfortní teplota. Nezávisle na počasí, slunečním svitu nebo ročním období se inteligentní dům automaticky přizpůsobí všem okolním vlivům a řídí tak naše podlahové vytápění. V ložnici je vždy příjemných 18°, zato v obývacím pokoji a koupelně je našich oblíbených 23°.

Pokoj pro hosty dle potřeby

Tato funkce se vyplatí například u pokoje pro hosty. Jakmile přijede návštěva, aktivujeme jednoduše režim pro vytápění pokoje pro hosty a samozřejmě i přilehlé koupelny. Po odjezdu hostů se pokoj opět přepne do „StandBy režimu“.

Změna ročního období: Žádný problém

Jakmile se mění zimní provoz na letní, přepneme v App režim. V létě přestáváme pomalu místnosti vytápět, ve které si chceme pořád dopřávat teplo.

dům ve spacím režimu

Centrální vypnutí

Funkce centrálního vypnutí nesmí samozřejmě v inteligentní domácnosti chybět. Stará se o to, aby se po našem odchodu vypnula všechna světla, odpojily všechny spotřebiče od el. a také, aby se aktivoval náš zabezpečovací systém (dle zvoleného režimu). Zajímavost: Centrální vypnutí se aktivuje po trojkliku na jakékoliv tlačítko pro ovládání osvětlení. Tuto praktickou funkci máme tímto způsobem pořád při ruce.

žárovka

Zhasnutí světel v místnosti

Ještě raději, než funkci pro centrální vypnutí máme funkci vypnutí světel v místnosti. Dvojitým stiskem na jakékoliv tlačítko, které ovládá osvětlení docílíme toho, že se nám vypnou všechna světla v místnosti. Ušetřili jsme s tím tlačítko pro centrální vypnutí osvětlení a také nemusíme hledat tlačítka, která jsou právě aktivovaná. Jednoduše jdeme a jedno z nich dvakrát stiskneme.

Individuální atmosféra pro inteligentní domácnost

Celá inteligentní domácnost je pro dobarvení atmosféry vybavena barevným LED osvětlením, které se aktivuje buď automaticky nebo některou ze scén. Výběr barvy se provádí buď automaticky nebo jednoduchým stisknutým tlačítka na zdi bez použití dálkového ovládání nebo App.

zobrazení sítě

Přístup odkudkoliv

Firewall a veřejná IP adresa umožňují bezproblémový přístup k naší inteligentní domácnosti ať už jsme kdekoliv. Je úplně jedno, zda chceme aktivovat topení po návratu ze zahraniční dovolené anebo jedeme pouze ze sjezdovky a chceme si zapnout zaslouženou saunu.

smartphone

Sezame otevři se

Díky zakomponování garážových vrat, vchodových a vedlejších dveří do systému domácí automatizace je můžeme kdykoliv na dálku otvírat či zavírat a pustit tak do garáže například kurýra, který nám přivezl zásilku. Zvláště výborná je tato funkce v případě, že si k Vám jede kolega vypůjčit vrtačku a Vy nejste doma.

online aplikace v prohlížeči

Kontrola stavu oken/dveří

Kolikrát se Vám stalo, že jste narychlo opustili dům a za pět minut Vás užíral pocit – zamknul jsem dveře? Zavřel jsem okno…? Tento pocit nás už v naší inteligentní domácnosti netrápí. Pokud se chceme ujistit, že je vše v pořádku, spustíme aplikaci a podíváme se na stavy nejen všech oken a dveří, ale i spotřebičů, světel, …

Varování před otevřenými vraty v inteligentní domácnosti

Naše garážová vrata jsou umístěná tak, že na ně nevidíme. Z toho důvodu na tuto funkci v naší inteligentní domácnosti spoléháme nejvíce. Pokud je jedna z našich garáží po západu slunce otevřená, spustí se časovač. Pokud je otevřená ještě po 2 hodinách, Miniserver nám zavolá a oznámí tento stav. Díky této zprávě můžeme vyhodnotit, jestli je to v pořádku, či nikoliv.

garáž
aplikace v ipadu

Aplikace pro inteligentní dům

Díky vizualizaci na iPadu, iPhonu, Androidu nebo PC máme jednoduchý přístup ke všem funkcím a přehled o všech událostech v naší inteligentní domácnosti. Vizualizaci používáme také velice často v případě, že nejsme doma a chceme se podívat, zda je v domácnosti vše v pořádku. Jako dodatečné ovládání používáme tu a tam také iPod.

nádoba na dešťovou vodu

Víme, co se děje v nádobě na dešťovou vodu

Hladina vody v nádrži na dešťovou vodu je pravidelně měřena pomocí odpovídajícího senzoru. Pokud voda dosáhne minimální hladiny, odpojí se od provozu čerpadlo, aby neběželo na prázdno. Dodatečně obdržíme tuto informaci přes mail.

graf a statistiky

Just for fun – zaznamenávání statistik

Manžela vždy zajímaly různé statistiky. Když přišel na to, že si může zaznamenávat úplně libovolný počet a druh zaznamenávaných veličin, byl nadšený. Měří a zaznamenává hladinu vody v zásobníku, teplotu v každé místnosti, rychlost větru, elektroměry v domě, …

POMŮŽEME VÁM S VAŠÍM PROJEKTEM

Chcete mít ve svém domě podobné funkce? V Loxone vám rádi poskytneme služby našeho projektového týmu, který vám pomůže bezplatně s naplánováním inteligentní domácnosti.

Technické informace

Použité komponenty

 • 1 × Miniserver jako srdce celé instalace
 • 11 × Extensions
 • 1 × IR Extension
 • 1 × 1-Wire Extension
 • 3 × Dimmer Extensions
 • 2 × DMX Extensions
 • 2 × EnOcean Extension (dodělávky)

Naše technika

 • Použité Cloud Services: Caller, Weather
 • Cisco Firewall, internetové připojení od Telekomu
 • Senzory na bázi KNX – tlačítka, pohybové senzory, meteostanice
 • Ultrazvukový senzor pro měření hladiny vody v zásobníku
 • EnOcean pohybový senzor a okenní senzory ve sklepě (dodělávky)
 • Použití barevných a bílých LED pásků
 • Nasazení stmívaných zářivek s el. předřadníkem ovládaným přes analogové výstupy 0-10V
 • Magnetické kontakty u garážových vrat
 • Ovládání Dreamboxu & Denonu AV Recieveru přes LAN
 • Ovládání televizoru SONY přes IR modul
 • Multiroom audio systém s Loxone Music Serverem
 • Použití analogových (0-10V) a digitálních ventilů pro podlahové topení a radiátory
 • Loxone pokojové čidlo pro měření teploty a vlhkosti

Chci být informován o novinkách