Co je chytrý dům? Obyvatelé odpovídají na otázky! Část 2/2

David Nebor
18 září, 2013 in Know How

Všichni dobře známe situace: Muži neradí poslouchají, ženy neumí parkovat,… chytrý dům je jen koníček pro muže. O prvních dvou předsudcích se nemá cenu ani bavit, ale ten poslední stojí za zmínku rozebrat. Obyvatelé chytrého domu se s Vámi podělí o své zkušenosti s bydlením v něm.

Chlapský pohled na chytré bydlení nám již Manuel Nader popsal v první části toho to miniseriálu. Dnešní část nám nabídne pohled na chytré bydlení i jeho manželka Victoria. Přečtěte si zde s námi, jak Victorie odpověděla na naše otázky o chytrém bydlení! Chytrá domácnost z pohledu ženy…

 

INFORMACE

Jméno: Viktoria Nader
Bydliště: Pfarrkirchen i.M., Horní Rakousko
Koníčky: setkání s přáteli, výlety, zkoušet s Manuelem funkce chytré domácnosti.
Loxone fanoušek: Od doby, kdy jí Manuel ukázal chytrou domácnost.

 

Zajímali jsme se, jaké jsou pro Victorii 3 hlavní funkce v jejich  chytrém domě. Taky bychom se chtěli dozvědět jak to bylo, když ji Manuel řekl, že si přeje vytvořit chytrou domácnost…

Rozhodování: Mít či nemít chytrý dům?

Vážně… na začátku jsem nebyla vůbec nadšená a přesvědčená, byla jsem spíše opatrná a skeptická. Chtěla jsem se nejprve na nějaký chytrý dům podívat. Navštívili jsme tedy Loxone referenční projekt. Možnost vidět a vyzkoušet si chytrý dům na vlastní kůži mě přesvědčilo.

Jeden z argumentů pro chytrým domů, co jsem zaslechla, bylo zvýšené záření v celém domě. To mě hodně odrazovalo. Nicméně s Loxone je to tak, že pokud jdeme do postele, tak se vše v místnosti vypne a ve skutečnosti je v chytrém domě daleko méně elektrosmogu. Od té doby, co bydlíme v chytrém domě, tak si užíváme vynikající klima v podobě přesné teploty v místnosti – to opravdu postrádám ve svém autě. Nemám v mém autě klimatronik a v létě je mi opravdu horko a v zimě zase chladno. Snad mi Manuel dá Miniserver i do auta 🙂 .

Chytrý dům pro mě znamená…

…  vysokou kvalitu bydlení. Oba jsme velmi zaměstnaní lidé a při návratu domů nám bere síly pořád myslet na rutinní každodenní věci. V našem chytrém domě přebírá tyto úlohy Miniserver. Například nemusíme myslet na to, zda jsme náhodou někde nenechali rozsvícené světlo, když jdeme spát nebo jdeme z domu pryč.
Chytrý dům je pro mě opravdu velmi příjemný vynález!
To si myslíme také! Dále jsme se Victorie zeptali, co je pro ní, jako pro ženu, v chytrém domě nejvíce důležité…

Pro ženy zajistí chytrý dům…

… pocit jistoty a bezpečí. Od té doby, co jsme nainstalovali Loxone do našeho domu, cítím se daleko bezpečněji, pokud můj muž není zrovna doma. V normálním domě člověk nezaregistruje, že se do něj někdo dostal. V našem chytrém domě se ale mohu kdykoliv přes bezplatnou aplikaci pro mobilní telefon podívat, zda je vše v pořádku. V každém případě bychom o tom ale já nebo Manuel věděli.

Mé tři oblíbené funkce v chytrém domě

Pro připomínku: Manuelovo nejoblíbenější funkce jsou “tlačítko na dobrou noc”, přesná regulace vytápění 24/7 a chytrá sauna. Jsme opravdu zvědaví, jaké 3 funkce zvolí Victoria jako její TOP.

1. Žádní nezvaní hosté

Časy nezvaných hostů jsou dávno pryč. Jakmile někdo zazvoní, koukne se přes App, kdo stojí za dveřmi. Tato funkce se již osvědčila v řadě případů. Například: řemeslník přijde a my s Manuelem jsme v práci. V této situace by normálně musel jít, ale my mu můžeme odemknout, i když nejsme zrovna doma.

2. Stínění

Náš dům má 35 oken. Při představě, že budu každé ráno vytahovat jednu žaluzii po druhé, jdou na mě mdloby. Ideální úkol pro Miniserver. Řídí se naprosto samostatně na základě vnitřní teploty a slunečním záření. Pokud ale chci, mohu do toho Miniserveru vždy “mluvit” a ovládat žaluzie jak chci přes mobilní telefon.

3. Bez muziky se již neobejdu

Je úplně jedno, zda jsem v kuchyni, obýváku, na terase nebo v sauně – všude mohu poslouchat mou oblíbenou radiostanici nebo album. Nemusím se již starat o nošení rádia s sebou. S naším Multiroom audio systémem mohu v kuchyni zvolit scénu vaření a poslouchám mou oblíbenou stanici během toho, co Manuel v obýváku poslouchá své oblíbené album.

V našem chytrém domě mi ještě chybí…

… chytrá terasa a osvětlení zahrady. V teplých letních večerech rádi sedíme dlouho do noci venku a opravdu mi tu chybí to pravé osvětlení. Co pro mě znamená chytrá terasa? Znamená to pro mě například to, že si mohu navolit různé scény – například: “Zahradní párty” s barevnými světly nebo například romantickou scénu “Pozorování hvězd” s jemně setměnými světly. Již je ale vše na mém listu přání 🙂 .

Chci být informován o novinkách