Požár? 5 věcí, které by měl umět detektor kouře


5 listopadu, 2017 in Know How

Zejména čas rozhoduje o tom, jak velké škody oheň napáchá. Často jen sekundy dělají rozdíl mezi vyprávěním veselé příhody o drobném požáru v kuchyni při vaření, a novinových titulcích o rodinné tragédii.

Podle současných zákonů má být ke každému novému nebo rekonstruovanému domu stavebnímu úřadu přiložen projekt „požárně bezpečnostního řešení – PBŘ“. Mimo jiné je v projektu zpracován počet a umístění hasicích přístrojů, jejich druh, úniková cesta z objektu a také je zde stanoven počet hlásičů požáru (autonomní detekce a signalizace požáru). *

*  dle vyhlášky č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb, ve znění pozdějších předpisů.

Nepodceňujte nebezpečí ohně

Jak předejít tragédii?

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Vznik požáru v rodinném domě nebo v bytě není dobré podceňovat. V roce 2016 zasahovali hasiči u 16 214 požárů, při kterých zemřelo 109 osob a 1 257 osob se zranilo, přímé škody se vyšplhaly na 3 284 700 000,- Kč. *

Škody na majetku, i oběti na životech by mohly být rozhodně nižší, pokud by došlo k včasnému varování. I na tuto oblast myslí Loxone Smart Home.

* čerpáno z: www.pozary.cz

Vyberte správný hlásič požáru

Kvalitní požární čidlo je nezávislé na výpadku proudu. Sámo si řekne, když mu dochází baterie a je naprosto spolehlivé. Nestačí, že začne „houkat“ v případě požáru, je důležité mít více stupňů upozornění na vzniklé nebezpečí.

Kouř pozná vhodný hlásič kouře

Pozná nebezpečný kouř

Správná hlásiče kouře poznají, zda opravdu došlo k zahoření v objektu nebo jen „lehce kouří kamna“. Kouřové čidlo musí rozeznat vznik požáru v garáži anebo zda majitel svařuje či mu nestartuje automobil.

Detektor kouře Loxone Air využívá vícenásobné optické měření přítomnosti kouře a podle výsledků vyhodnotí poplašné hlášení.

Varuje, i když nejsme doma

Důležitou funkcí je rychlá reakce na rozpoznání kouře. Varovat by vás měl detektor nejen uvnitř domu, ale i v případě, že jste třeba na dovolené nebo v práci.

Chytrý dům Loxone vám pošle notifikaci, přečte zprávu z reproduktorů, při aktivované službě Caller napíše zprávu nebo zavolá, že se u vás doma něco děje.

Systém zašle notifikaci
Autonomní hlásič kouře oznámí, když mu dochází baterie

Sám sebe ohlídá

Hlásič by měl pracovat samostatně a sám se o sebe postarat. Oznámit slabý stav baterií nebo sdělit, že je s ním něco v nepořádku. A to ideálně více způsoby, aby majitel nemohl výstrahu snadno přehlédnout.

Systém inteligentního bydlení Loxone vám ukáže notifikaci na telefonu, senzor může blikat či akusticky oznámit varování.

Jeden senzor nestačí

Aby autonomní hlásič požáru plnil svoji úlohu strážce, je důležité jej vhodně umístit a dát do správných místností. Ovšem ne vždy musí oheň znamenat kouř. Proto chytré domácnosti nespoléhají jen na detektory kouře. V moderním inteligentním bydlení je mnoho prvků, které mají integrované i teplotní senzory.

Miniserver Loxone zpracovává i informace z teplotních senzorů a ve chvíli, kdy teplota překročí určitou hranici, vás opět upozorní.

Komunikace kouřového hlásiče s okolím
Požární detektor začne pípat v případě, že zaznamená kouř

Hoří! Ale kde?

Pokud vznikne požár, měl by senzor zaznamenat kouř nebo spodiny a začít „houkat“. Pokud jsme doma, začneme hledat ohnisko požáru, místo odkud vychází varovný zvuk, řešíme volání hasičů, evakuaci rodiny a starosti přibývají.

Inteligentní dům Loxone vás chrání a přesně upozorní, v jaké místnosti zaznamenal problém. Vy víte, kde začalo hořet a podle toho můžete reagovat a připravit evakuaci.

Pomáháme chránit

Detektor kouře Air od Loxone je bezdrátový spolehlivý ochránce vašeho majetku a vašich životů. V kombinaci s Loxone Miniserverem splňuje všechny výše napsané požadavky a navíc se sám přihlásí v případě poruchy nebo o výměnu baterie. V případě nouze umí varovat obyvatele jak uvnitř inteligentního domu, tak mimo něj.

Chytrý dům Loxone vám prostřednictvím aplikace přesně ukáže, který senzor zaznamenal výstrahu a podle toho se zachová. Rozsvítí světla, aby evakuace probíhala bezpečně, vytáhne žaluzie pro bezpečný odchod obyvatel z objektu. Zkrátka celý inteligentní dům Loxone spolupracuje, aby ochránil váš dům, vaši rodinu i majetek. Vy můžete bezstarostně spát, užívat si dovolenou nebo si jen vychutnat klidný a spokojený život s Loxone Smart Home.

Logo ochrany majetku

Co bude umět váš dům?

Líbí se vám představa života v chytré domácnosti? Skvělé. Jistě máte řadu otázek.
Využijte bezplatné konzultace s našimi odborníky!

Chci být informován o novinkách