Chytrá regulace topení: 12 věcí, na které se nejčastěji ptáte


21 listopadu, 2017 in Know How

Nastala doba, kdy se v celé zemi probouzejí z letního spánku kotle, radiátory a ostatní topící technika. Ano, začala topná sezóna. V tomto článku odpovíme na několik běžných a nejčastěji kladených otázek ohledně chytré regulace topení.

Co je chytrá regulace vytápění?

Nejdříve je nutné pochopit, co se skrývá po pojmem „chytré topení“. Pokud jej zadáme do vyhledávače, pravděpodobně nalezne věci jako bezdrátový termostat, wifi termostatická hlavice a podobně. Jsou to zařízení, které lze ovládat telefonem prostřednictvím aplikace pomocí bezdrátového přístupu. Většinou lze vytápění zapínat a vypínat nebo teplotu zvýšit či snížit. I když se nejedná o nejchytřejší topení, stále je „chytřejší“ než běžný způsob ovládání kotle obyčejným termostatem.

Nicméně, inteligentní vytápění může být mnohem inteligentnější než termostat s displejem a aplikací, pojďme se na něj podívat blíže.

Jaký je rozdíl mezi „inteligentním“ a „zónovým“ topením?

Zónové (případně vícezónové) vytápění je typ inteligentního topení, které může nabídnout větší kontrolu a efektivitu.

Vícezónové vytápění umožňuje nastavit rozdílnou teplotu v různých místnostech (zónách) ve stejný čas. Toho se obvykle docílí nastavením hlavic u radiátorových ventilů. Nedochází k energetickým ztrátám, protože se netopí v místnostech, které se zřídkakdy používají.

Ovládání vícezónového vytápění lze přizpůsobit vašemu harmonogramu. Například, pokud se sprchujeme každý den ve stejný čas a venku je pěkné teplé počasí, určitě není nutné zapínat topení v celém domě. Postačí zapnout jen zónu s topným žebříkem v koupelně, aby po koupání mohly uschnout mokré ručníky.

Takto dokáže regulace topení v rodinném domě ušetřit nemalé náklady. O tom ale níže.

Chytré topení zónové

Jaké jsou výhody „chytré regulace topení“ oproti kotli s termostatem?

Běžný regulátor teploty (termostat) funguje na principu nastavení času, kdy má topení začít topit, a času, kdy topit přestane. Například když ráno vstaneme, topení topí, když jsme v práci, netopí, když se večer vracíme z práce domů, opět topí.

Všechno funguje korektně, ale co když se zdržíme o hodinu déle v práci, nebo zaskočíme do posilovny, nebo do restaurace na celý večer? I když nejsme doma, kotel podle nastavených časů topí zbytečně a my tak „vyhazujeme peníze z okna.

Chytré topení od Loxone nabízí mnohem více možností pro správu topení. Pomocí aplikace můžeme nastavit teplotu a interval času, po který chceme mít požadovanou teplotu v dané místnosti. Inteligentní systém ví, kdy začít topit, aby v požadovaný čas byla místnost připravena.

Také se interval topení prodlouží ve chvíli, kdy jsme v dané místnosti déle než je nastaveno. Možná to zní složitě, ale lze toho dosáhnout jednoduchým senzorem pohybu. Pokud se třeba zdržíme s přáteli v obývacím pokoji déle než je obvyklé, senzor pohybu nás zaznamená a inteligentní dům topí do chvíle než z místnosti odejdeme, třeba do postele.

Ovládat můžu jen radiátory?

Mnoho domů a bytů v Česku je vytápěno pomocí radiátorů. Alespoň jeden radiátor, někdy i více, je umístěn v každém pokoji. Můžeme tedy částečně hovořit o zónovém vytápění. Stačí jen chytře ovládat každý radiátor pomocí inteligentní hlavice. Nicméně nemusíme ovládat pouze radiátory v pokojích.

Náš tip: Inteligentní systém Loxone umí ovládat i dnes velmi moderní podlahové topení. To jsme si ověřili v našem rakouském Showhomu, kde zimní teploty často dosahují až -25 °C a Miniserver bez problémů zvládá pokoje ohřát na požadovanou teplotu. Můžeme řídit i infračervené panely, konvektory, elektrické přímotopy, tepelná čerpadla, kotle na plyn i jiná paliva a také rekuperace. Samozřejmě můžeme použít pro vytápění i vhodnou kombinaci solární energie, pokud je pro takový systém připravena instalace.

Když už jsme zmínili chytré hlavice, jednou z největších výhod chytrého domu je samostatnost. Pokud se ventil u topení dlouho nepoužívá, často „zatuhne“.

Náš tip: Tomu dokáže Loxone Smart Home předejít. Miniserver čas od času pošle hlavici servisní pokyn pro úplné otevření a zavření. Tím je zajištěný bezproblémový a bezúdržbový provoz pro obyvatele.

Opravdu šetří chytré topení peníze?

Pokud chceme ušetřit, použití inteligentní regulace vytápění je jednou z nejlepších variant. Každá místnost se vytápí na jinou teplotu tak, jak si to obyvatelé přejí, a podle toho pro jaký účel je využívána. Pokud místnost nikdo neobývá, není nutné v ní topit.

Odborníky doporučované optimální teploty v jednotlivých místnostech přitom mohou být různé, např. v kuchyni by se podle nich měly pohybovat v rozmezí 18 až 20 °C, v ložnici 17 až 20 °C, v obývacím a dětském pokoji 20 až 22 °C, v koupelně 22 až 24 °C. Snížení teploty o pouhý 1 °C ušetříme průměrně 8 % nákladů. V noci, a pokud nejsme doma, doporučujeme snížit teplotu o 3 až 4 stupně. Loxone chytrý dům to zařídí za nás, stačí jednoduše změnit režim topení.

Náš tip: Navíc chytré topení od Loxone pozná pomocí okenních kontaktů, že máte otevřené okno, a přestane v dané místnosti topit, aby teplo neunikalo z objektu ven.

Lze stínicí technikou ušetřit náklady?

Ano a podle druhu to mohou být i výrazné částky. Musí se ale správně využít. Díky propojení všech technologií v chytrém domě od Loxone spolu stínící technika a vytápění spolupracují. Stínění se otevře a sluneční energie se využije k vyhřátí místnosti na požadovanou teplotu. V létě slouží stínící technika jako ochrana proti přetopení objektu nebo místnosti.

Náš tip: V chytrém domě od Loxone hraje stínění také svou úlohu při nízkých teplotách. Stažená stínící technika působí jako izolant a drží chlad dál od domu. Šetříme tak náklady a ulevujeme vytápění.

Musím vždy používat aplikaci?

Od mnoha výrobků „inteligentního vytápění“, jako jsou wifi termostaty nebo digitální programovatelné termostatické hlavice radiátorů, spotřebitelé očekávali usnadnění života. Bohužel, zklamání přišlo brzy. Spotřebitelé zjistili, že stejně musí myslet na zapnutí topení nebo otevření hlavice u radiátoru, aby se začalo topit. Jediný rozdíl je v ovládání.

Mnohem pohodlnější a efektivnější možností je učící se režim vytápění, který ví kdy místnost používáme a podle toho upravuje teploty. Tento inteligentní systém včas zatopí, aby při návratu domů byla místnost připravena.

Inteligentní aplikace pro vytápění nabízí pohodlný a flexibilní způsob komunikace s topným systémem. Možnost upravit topení na dálku může být zajímavá pro někoho, kdo má každý den jiný. Dálková kontrola je vhodná i pro rekreační domy nebo pronájmy – můžeme zjistit, zda je v domě teplo nebo zda vytápění neohřívá dům zbytečně, když nikdo není ubytovaný.

I když aplikace nabízí mnoho výhod, neměla by být hlavním ovládacím prvkem domova. Inteligentní dům by se o sebe a své obyvatele měl postarat sám ideálně bez zásahu obyvatel. Koneckonců, kdo chce být stále otrokem svého domu a neustále mít v ruce telefon a nastavovat topení, zapínat světla a tak dále?

Z toho důvodu jsme vyvinuli naší aplikaci, která vhodně doplňuje celý systém. Slouží k úpravám jako nastavení teplot, časových rozvrhů, úprava režimů (dovolená, ochrana před zamrznutím…) a sledování statistik topení. Není nutná pro každodenní kontrolu.

Náš tip: V naší aplikaci máme kontrolu i nad stavem zařízení. Ta napájená z baterií si sama řeknou o výměnu. Stejně tak, kdyby v nějaké místnosti klesla teplota pod zámrznou hranici, nebo došlo k nestandardnímu chování, opět jsme na to upozorněni.

Je obtížné instalovat inteligentní systém řízení topení?

Na trhu je mnoho inteligentních systémů řízení topení. Od základních jednoduchých termostatů až po profesionálně instalované vícezónové topné systémy. Mohou ovládat radiátory, podlahové vytápění, přímotopy apod. Ovšem tyto systémy si neporadí se světly, zabezpečením, stíněním nebo hudbou. Na ovládání těchto prvků je potřeba mít další řídící systémy.

Bez ohledu na systém, pro který jste se rozhodli, vždy doporučujeme profesionální instalaci vašeho inteligentního systému řízení vytápění. Většina systémů vyžaduje zapojení, které smí provádět pouze kvalifikovaný elektrikář nebo osoba k tomu kompetentní (Loxone partner).

Jisté je, že jedním termostatem nelze řešit vícezónové vytápění. Jedinou možností je mít termostaty ve více místnostech, čímž se ale instalace velmi komplikuje a prodražuje.

Jaké komponenty jsou potřeba?

Inteligentní topení není tak složité (nebo drahé), jak se obecně myslí.

Je potřeba ovládat kotel, radiátory nebo podlahové topení a samozřejmě vhodným způsobem sledovat teplotu v pokoji pomocí snímačů teploty. I o to se postará Loxone partner a vše bude fungovat tak, jak má.

Náš tip: V chytrém domě jsou různé inteligentní prvky. Věděli jste například, že dotykové tlačítko Loxone Touch má v sobě teplotní senzor? Stejně tak Loxone hlavice i jiné prvky mají již integrovaný senzor teploty, není tedy nutné investovat do dalších snímačů.

Mám zvolit kabelové nebo bezdrátové řešení?

Rozhodnutí mezi kabelovým a bezdrátovým provedením obvykle rozhodují tři věci: typ vašeho domova, rozpočet a osobní preference. Kabelový systém je většinou nejlepší volbou pro ty, kteří staví nový nebo výrazně předělávají stávající objekt.

V některých případech nabízí bezdrátové systémy větší komfort oproti kabelovým. Obvykle je možné je nainstalovat během několika minut a není nutné bourat nebo dělat díry do zdí kvůli novým kabelům. Nevýhodou bezdrátového připojení může být omezení dosahu signálu a nutnost kontroly stavu baterií kvůli napájení.

Chci inteligentní systém řízení vytápění, co by měl všechno umět?

Existuje několik klíčových otázek, které je třeba zvážit a rozmyslet než se rozhodnete investovat do inteligentního vytápění.

  • Lze řídit jednotlivě nebo v zónách místnosti ve vašem domě?
  • Snadno se zvyšuje a snižuje teplota?
  • Je to systém obsahující samoučící nebo „inteligentní start“? Můžete se dozvědět, jak dlouho trvá, než systém dosáhne požadované teploty?
  • Lze snadno nastavit režimy jako „dovolená“, které omezí topení po dobu, co nejsme doma?
  • Umí se systém přizpůsobit obyvatelům? Pokud se party protáhla, pokračuje topení samo bez nutnosti ho zapnout?
  • Inteligentní expanze – mohl by systém ovládání vytápění spolupracovat s ostatním vybavením v domě, pokud byste chtěli?
  • Je systém inteligentní? Pokud máte otevřené okno, nezapne topení, aby netopil zbytečně? Nebo třeba roztáhne žaluzie, aby pustil sluneční teplo do místností místo toho, aby zapnul topení a plýtval?

Proč zvolit Loxone Smart Home?

Inteligentní bydlení Loxone je komplexní systém řešení pro chytré domy. Jeho úkolem je ovládat topení, osvětlení, stínění, multiroom audio a mnoho dalších funkcí vašeho domova. Inteligentní domácnost obstará komfortní teplotu, příjemné osvětlení, oblíbenou hudbu a také se stará o naše bezpečí. Není nutné používat každý den aplikaci ani se o systém výrazněji starat, jednotlivé součásti vašeho domu spolupracují a komunikují mezi sebou. Naše idea je, že inteligentní dům pečuje o sebe i své majitele. Pro čtyřčlennou rodinu to znamená ušetřit 50 000 rozhodnutí a zásahů do ovládání ročně a tedy více času pro život.

Loxone: No Gimmicks, Real Smart Homes

Co bude umět váš dům?

Líbí se vám představa života v chytré domácnosti? Skvělé. Jistě máte řadu otázek.
Využijte bezplatné konzultace s našimi odborníky!

Chci být informován o novinkách