6 důvodů, proč stavět montovaný dům


14 dubna, 2020 in Know How

Montované domy již nejsou jen bezduché lepenkové krabice, jako tomu bývalo v minulosti. Skrývají v sobě nespočet výhod, s kterými vás seznámíme. Také se podíváme na největší předsudky kolem montovaných domů. O svůj pohled se podělil náš kolega Marc ze Švýcarské pobočky Loxone.

Aktuálně se nacházím ve fázi života, kdy si připadám jako znovuzrozený. Je to díky tomu, že nedávno přišlo rozhodnutí, že chceme postavit dům pro naši malou rodinu. Ale jaký dům? Jedna z prvních otázek byla, zda masivní či panelový dům. Nakonec jsem si vybral prefabrikovaný. Proč?

Tento článek upozorní na některé z výhod montovaného domu a měl by být nápomocen každému, kdo čelí stejné otázce nyní nebo v budoucnosti. Tento příspěvek odráží pouze můj osobní názor.

01
Nižší náklady

Náklady jsou pravděpodobně pro většinu stavitelů stěžejní. A stejně tomu bylo i u mě. Hned na úvod je jedna věc jistá: montovaný dům je levnější než pevná konstrukce.

Jedním z důvodů je to, že obzvláště u velkých výrobců prefabrikovaných domů, se můžeme opřít o široké portfolio již plánovaných domů. Náklady na územní plánování jsou často proto vynechány.

Tyto náklady na plánování pohlcují obrovskou část rozpočtu na „konvenční“ stavební projekt. Náklady na samotného architekta činí přibližně 12–15% stavebních nákladů. Kromě těchto nákladů musíme přičíst ještě stavebního inženýra, energetického poradce …

02
Závazná pevná cena

Rozhodující pro mě byly nejen nižší náklady jako takové. Relativní spolehlivost nákladů je další výhodou.

Slyšíte je znovu a znovu, hrůzostrašné příběhy o prudkém stoupání stavebních nákladů. I v mém okruhu známých jsou takové příklady. Šestkrát refinancování? To bych rozhodně nechtěl, aby se mi stalo!

Díky panelovému domu se před rostoucí cenou dokážete chránit. Alespoň na chvíli. Protože cena dohodnutá po odběru vzorků je pro mnoho dodavatelů závazná po dobu 12 měsíců. Pokud během výstavby dojde k problémům, vzniklé náklady nebudou přeneseny na klienta.

Poznámka: Je důležité rozlišovat mezi nabídkovou cenou (na základě které je smlouva podepsána) a konečnou cenou (která bude stanovena až po odběru vzorků).

Některé práce mohou být dražší i po zadání objednávky. Pokud se například při průzkumu půdy, který se vytvoří po zadání objednávky, zjistí, že například váš sklep bude vyžadovat zvláštní práce, může to mít značný vliv na konečnou cenu.

Také v nabídkové ceně, není-li dohodnuto jinak, je zahrnuto pouze standardní vybavení. Pokud se při vzorkování rozhodnete pro něco luxusnějšího, bude to logicky stát více.

konzultace projektu montovaného domu

03
Centrální kontaktní místo

Po ceně byla tohle pro mě největší výhoda. V montovaném domě je pouze jedna kontaktní osoba pro celý stavební projekt. Je vyloučena obtížná a někdy únavná koordinace jednotlivých lidí. A to je přesně to, čím jsem si rozhodně chtěl ušetřit čas.

I po výstavbě existuje přesně jedna kontaktní osoba, na kterou se můžete v případě závad obrátit.

04
Krátká doba výstavby

Náš předchozí pronajatý byt byl po narození syna příliš malý. Neměl dětský pokoj, a tak se naše ložnice a obývací pokoj postupně v něj proměňovaly.

Časový faktor byl proto pro nás velmi důležitý. Po podpisu smlouvy by mělo trvat postavit náš dům jen asi sedm měsíců. V době, kdy se zdálo, že každý řemeslník je plně obsazen, to bylo samozřejmě velmi příjemné oznámení.

Dům je z velké části prefabrikován v halách, které jsou vybaveny moderními a vysoce výkonnými stroji. Neexistují zde žádné povětrnostní podmínky, které by zastavily „konvenční“ staveniště. Prefabrikovaná skořepina pak bude smontována během několika dnů na svém budoucím místě. Následuje vnitřní vybavení, které se dělá již v uzavřeném prostoru.

Vzhledem k tomu, že za celou výstavbu, která spojuje prakticky všechny služby, odpovídá právě jedna společnost, lze stávající plány lépe koordinovat a s větší pravděpodobností dodržovat.

interiér prefabrikovaného domu

05
Více individuality,
než si myslíte

Bungalov, městská vila, šikmá střecha, plochá střecha … Výrobci nyní nabízejí široké portfolio různých typů domů. Kromě toho lze stávající půdorysy přizpůsobit vašim vlastním potřebám.

Máte samozřejmě na výběr i široké spektrum parket, obkladů i dlažby. A pokud výrobce nedokáže splnit vaše přání, můžete si vše vymyslet a zadat externě.

Prostor pro vlastní kreativitu je tak velký.

Našim potřebám nevyhovoval katalogový dům, protože máme velmi úzký a dlouhý pozemek. Nechali jsme si tedy dům naplánovat architektem a následně ho předali výrobci montovaných domů.

Jak už to tak v životě chodí, když chce člověk něco zvláštního, připlatí si. Při použití vlastního architekta a velké individuality se samozřejmě trochu ztratila cenová výhoda.

architektem navržený interiér montovaného domu

06
Vysoké standardy kvality

Nejen individuální výstavba se hodně změnila. Kvalitně se vyvíjely také montované domy a dnes už nejsou „kartonovými krabicemi“. Profesionálně postavený a řádně udržovaný prefabrikovaný dům má životnost zhruba 90 let.

Mimochodem, dřevo má minimální ekologickou stopu, jde o obnovitelný zdroj, a tak pozitivně přispívá k ekologické rovnováze.

Montovaný dům s inteligencí

Velmi důležité pro mě bylo, aby se náš nový domov stal skutečným inteligentním domem. Světlo, stínění, topení, přístup do domu…to vše jsem chtěl, aby bylo automatizované. Montované domy se mohou stejně snadno stát skutečnými inteligentními domy jako konvenční budovy.

Marc Baumgartner
O autorovi

Marc Baumgartner pracuje v marketingovém týmu Loxone od roku 2013. Ve svém volném čase je v současné době zaneprázdněn plánováním vlastního domu. Na našem blogu ho budeme doprovázet během výstavby a podělíme se o jeho zkušenosti s vámi.

Pro úplnost

Hranice obou typů stavby se stále více stírají. Dřevěný dům může být samozřejmě také navržen zcela individuálně a realizován místními řemeslníky. Pevné domy mohou být také vybrány z katalogu a vyrobeny generálním dodavatelem. Pro jednoduchost tento článek odkazuje na oba typy v jejich původním smyslu.

Čas na váš projekt


Přemýšlíte o inteligentní elektroinstalaci a chcete mít jistotu, že bude odpovídat současným standardům? Využijte bezplatné konzultace s našimi odborníky nebo nás navštivte přímo v Loxone Showhome (nyní možno on-line formou!) a udělejte si dokonalý obrázek o moderní elektroinstalaci.

Chci být informován o novinkách