Automatizácia budov

Loxone je jedným z lídrov trhu v oblasti automatizácie budov, inteligentných budov a meracej a regulačnej techniky (MaR).

Čo je
automatizácia budov?

Automatizácia budov je automatické riadenie, regulácia, monitorovanie a optimalizácia funkcií ako tienenie, osvetlenie, vykurovanie a ďalších technológií budov. To všetko v jednom inteligentnom systéme a s dôrazom na pohodlie, bezpečnosť a energetickú účinnosť. Riešenie je vhodné pre kancelárske budovy, reštaurácie, hotely a ďalšie komerčné či priemyselné objekty. Pojem inteligentná budova označuje riešenie automatizácie pre komerčné a verejné nebytové budovy. V súkromných bytoch a domoch sa naopak vžil termín inteligentná domácnosť.

Prečo
automatizácia budov?

Investorom, prevádzkovateľom aj užívateľom budov sa vyplatí do automatizácie investovať.

Hlavné výhody riešení automatizácie v budovách

bezpečnost

Bezpečnosť

ľudí
aj budovy

efektivita

Efektivita

budovy (úspora zdrojov, zníženie prevádzkových nákladov)

Pohodlí

Pohodlie

pre užívateľov, obsluhu
a obyvateľov

Vynaložené úsilie a náklady na technológie inteligentných budov (1–2 % z nákladov na stavbu) sa obvykle vrátia v priebehu niekoľkých rokov vďaka veľkému potenciálu úspor. Investorom sa oplatí na inteligenciu staviť.

Udržateľná výstavba šetriaca zdroje je na trhu s nehnuteľnosťami veľmi žiadaná. Certifikáty udržateľnosti ako DGNB, ÖGNI, LEED alebo BREEAM je možné pre inteligentné budovy získať v mnohých krajinách sveta. Ich hodnota je stabilná aj v neistých dobách.

Oblasti použitia automatizácie budov

Systém automatizácie budov je možné použiť v mnohých rôznych projektoch. Od obytných budov po pivovary. Spoznajte rôzne oblasti použitia systému riadenia budov:

Názory poskytovateľov automatizácie budov

Prečo je Loxone ideálny pre automatizáciu budov s viacerými čiastkovými jednotkami?

Teší ma najmä to, že technológia je mimoriadne stabilná a spoľahlivá. Vďaka tomu nie je nutné volať servisnú službu a zákazník aj obyvatelia sú spokojní. «

Robin Salewski

ecopower

Čím väčší projekt, tým zložitejšie požiadavky.
Tu sa plne spolieham na Loxone, pretože môžem zachovať flexibilnú štruktúru. Pokiaľ má zákazník špeciálnu požiadavku, môžem využiť otvorenosť systému.
«

Wolfgang Schnepel

prodoing GmbH

Najdôležitejšou požiadavkou nášho projektu bolo využiť pre všetky oblasti jeden systém a vzájomne ich prepojiť. Preto sme sa rozhodli pre Loxone. «

Jürgen Rothgänger

J.R. Rothgänger

Energetická účinnosť

Stavebníctvo sa podieľa 40 % na spotrebe energie a 36 % na emisiách skleníkových plynov v EÚ. Automatizáciou v komerčných budovách je možné ušetriť až 50 % celkovej spotreby energie vďaka inteligentnému energetickému managementu, ktorý reaguje na aktuálny dopyt stavby.

Vizualizácia bytu s integráciou systému Loxone

Koľko energie ušetrí inteligentná budova?

Automatizácia budov prepája rôzne systémy a inštalácie v inteligentnej budove či domácnosti. Sieťové prepojenie umožňuje rôzne úrovne automatizácie. Napríklad komerčná budova s vysokou úrovňou automatizácie spotrebuje približne o 30 % menej tepelnej energie a až o 13 % menej elektriny v porovnaní s budovou s nízkou úrovňou automatizácie. Inovácie v oblasti stavebných technológií sa každým rokom zvyšujú a s nimi aj možnosti úspor. Uvedené hodnoty sú prevzaté z noriem DIN V 18599-11 a EN 15323. Existujú aj štúdie, ako je tá z Vysokej školy aplikovaných vied v Biberachu, podľa ktorej je možné dosiahnuť až 49% úspory energie.

Ako funguje automatizácia budov?

Meranie a regulácia (MaR) má pre automatizáciu kľúčový význam. Dôležitú úlohu tu zohráva hardvér ako senzory, aktory, riadiaci mozog budovy (Miniserver), ďalej tiež technológie Air, Link a Tree pre komunikáciu všetkých komponentov v systéme a rozvádzači. Argumentom pre automatizáciu budovy s Loxone je aj jeho výkonný softvér. Programovanie aj vizualizácia technológií v budove je intuitívne a jednoduché.

Obrázek bytu se znázorněným využitím automatizace.

Tri úrovne
automatizácie budov

Pomocou senzorov a aktorov sa technické systémy ovládajú na úrovni periférií. Miniserver spracováva dodané dáta na úrovni automatizácie. Softvér na úrovni správy je zodpovedný za prevádzku a monitorovanie.

Pyramída: Správa, automatizácia, periférie
periferie

Senzory

Senzory sú základom spoľahlivej automatizácie budovy. Zaznamenávajú aktuálny stav v periférii (budove alebo miestnosti). Presne detekujú prítomnosť, teplotu, hodnoty CO2, vodu, dym alebo vniknutie (vďaka Okennému a dverovému kontaktu). Namerané hodnoty sa bezdrôtovo alebo káblom prenášajú do centrálnej riadiacej jednotky – Miniserveru.

Aktory

Aktory

Aktory vykonávajú mechanické činnosti v automatizovanej budove. Môžu byť ovládané elektronicky, pneumaticky alebo hydraulicky. Miniserver im prikáže, kedy majú čo urobiť.

Miniserver

Všetky prvky systému automatizácie budov sa spájajú v centrálnej riadiacej jednotke – Miniserveri. Tento mozog umožňuje komponentom a zariadeniam vzájomne komunikovať a automatizuje väčšinu úloh v oblasti bezpečnosti, komfortu a energetickej účinnosti.

Príklad:
Akonáhle Miniserver zistí, že je teplota v miestnosti nižšia ako požadovaná hodnota, dá príkaz pohonu na radiátore, aby ďalej otvoril ventil a zvýšil tak prívod tepla. Súčasne môže dať príkaz na vytiahnutie predokenných žalúzií – na energeticky účinné vykurovanie miestnosti slnečným svetlom.

Software

Softvér je nevyhnutnou súčasťou automatizácie budov, pretože preberá dôležité úlohy čo do správy. Je okrem iného zodpovedný za zlučovanie, záznamy, vyhodnocovanie a vizualizáciu dát. Trvalý monitoring podporuje lepšie nakladanie s energiami a bezpečnosť prevádzky. Inteligentná budova vybavená Loxone sama vie, čo a kedy treba urobiť – automaticky sa prispôsobuje potrebám a optimalizuje sa.

Na jednej strane stojí Loxone Config – bezplatný, profesionálny nástroj na konfiguráciu automatizácie budov. Ponúka hotové a ľahko využiteľné funkčné bloky pre rôzne projekty. Po druhé je k dispozícii bezplatná aplikácia Loxone s kompletným prehľadom o budove. Užívateľom umožňuje ovládať všetky funkcie na jednom mieste a zároveň ich informuje o udalostiach v systéme. Aplikácia slúži aj na jednoduchú správu užívateľov a prideľovanie práv s maximálnou flexibilitou.

Ktoré rozhrania sú pre inteligentné riadenie budov dôležité?

Automatizácia budov má k dispozícii mnoho komunikačných protokolov: Loxone podporuje BACnet IP, LON, RTU/TCP, EEBUS, RSR232, SIA DC-09 a mnoho ďalších. Týmto spôsobom je možné do inteligentnej budovy integrovať takmer všetky vetracie a vykurovacie systémy, klimatizačné jednotky, fotovoltaické systémy atď., ktoré sú na trhu. Loxone Library obsahuje šablóny integrácií produktov tretích strán s rôznymi rozhraniami.

Loxone a rozhrania

ODBORNÉ ČLÁNKY A ŠTÚDIE NA TÚTO TÉMU

O LOXONE

Loxone Group z rakúskeho Kollerschlagu je priekopníkom v oblasti inteligentných automatizačných riešení. Ako špecialista Loxone umožňuje jednoduché riadenie a inteligentnú automatizáciu projektov všetkého druhu. Či už sa jedná o váš domov, hotel, kanceláriu alebo komerčný objekt, Loxone vám v každej situácii uľahčí život aj prácu. Profesionálni partneri po celom svete už realizovali viac ako 250 000 projektov vo viac ako 100 krajinách. Autorizovaní Loxone Partneri oceňujú vysokú inovačnú silu, bezplatný softvér v kombinácii s jednoduchou inštaláciou produktov a početné otvorené rozhrania centrálneho Miniservera. Je to srdce každého projektu Loxone a dokonalý nástroj na inteligentnú automatizáciu inteligentných domov, komerčných nehnuteľností a špeciálnych aplikácií. Miniserver bol vyvinutý špeciálne pre profesionálnych elektrikárov. Táto centrálna riadiaca jednotka ako „mozog“ zaisťuje väčšinu úloh automatizácie budov a domácností čo do zabezpečenia, komfortu a energetickej účinnosti.

Vaša bezplatná konzultácia k projektu

Snívate o vlastnom projekte s Loxone, ale neviete, ako a kde najlepšie začať? Naši profíci sú vám k dispozícii úplne zadarmo a nezáväzne.

    • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Ikona domu

Dom myslí sám

Dokonalá súhra osvetlenia, tienenia, vykurovania a audia.

Ikona cloudu

Bez cloudu

Funguje aj bez internetu. Dáta zostanú v bezpečí medzi vašimi múrmi.

Ikona domu s ochranou

Škálovateľný

Rastie s požiadavkami, možno ho dodatočne rozširovať.