6 rad dotyczących inteligentnych technologii w ogrodzie

Emanuela Weiss
26. maja 2020 in Know How

Miniserver Loxone może podjąć wiele zadań w ogrodzie. To pozostawia twoim klientom więcej czasu na pielęgnację roślin i cieszenie się ogrodem. Dziś przedstawiamy naszych sześć zaleceń dotyczących inteligentnego ogrodu.

Zalecenie #1: Inteligentne podlewanie

System nawadniania powoli staje się standardem również w polskich ogrodach. Wróćmy się na chwilę wspomnieniami do gorącego lata 2018 roku: dla tych, którzy nie posiadali jeszcze systemu zraszania, podlewanie było dość nużące. Każdy ogrodnik wie, że zieleni nie powinno podlewać się w bezpośrednim słońcu. Oznacza to,
że nawadnianie powinno odbywać się wcześnie rano.

Rada: Zapoznaj się z naszym wpisem o automatycznym nawadnianiu ogrodu, aby uzyskać wszystkie szczegóły dotyczące implementacji, w tym przykładową konfigurację Loxone Config.

Zalecenie #2: Monitorowanie zbiornika

Nasz kolega Manuel wykorzystuje wodę deszczową ze zbiornika retencyjnego. Do tej pory, aby wiedzieć, ile wody jest w zbiorniku, musiał sam otworzyć wieko i sprawdzić. Pompa nie powinna być aktywowana, jeśli poziom wody jest zbyt niski. Częste monitorowanie zbiornika bywało nieco męczące, ale te dni już dawno minęły. Zbiornik został zintegrowany z systemem Loxone. Wystarczył jeden czujnik ultradźwiękowy

Rada: W naszej dokumentacji znajdziesz przykład zastosowania opisujący pomiar poziomu wody, w którym znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące monitorowania zbiornika retencyjnego oraz przykład konfiguracji. 

Zalecenie #3: Nastrojowe oświetlenie

Problem sterowania oświetleniem nie dotyczy tylko domu. Wieczorne i nocne oświetlenie ogrodu również warto automatyzować: nie tylko zadba o odpowiednią atmosferę, ale stanowi również funkcję bezpieczeństwa. Miniserver używa współrzędnych geograficznych do obliczania, kiedy robi się ciemno. Inteligentne oświetlenie zewnętrzne jest zatem aktywne tylko w razie potrzeby. 

Niezależnie od tego, jak wygląda ogród twoich klientów, inteligentne oświetlenie można zintegrować niemal wszędzie: na podjazdach, ścianach domu, w podbitce dachowej, na tarasach, w basenie…

Rada: W naszym przykładzie zastosowania inteligentne oświetlenie zewnętrzne uzyskasz więcej informacji dotyczących implementacji, w tym konfiguracji w Loxone Config.

Zdjęcia mówią więcej niż 1000 słów. Oto mała inspiracja dla ciebie i twoich klientów:

Prawa autorskie (c) Hufsky Photography

Zalecenie #4: Idealny dźwięk w ogrodzie

W miesiącach letnich ogród służy głównie do grillowania, imprez, relaksu. Nie może w nim zabraknąć odpowiedniej muzyki. Strefę muzyczną można utworzyć również na tarasie. Music Server i wbudowane głośniki zapewnią doskonały dźwięk w ogrodach twoich klientów.. 

System audio na tarasie służy również jako zabezpieczenie. Jeśli dojdzie do włamania, we wszystkich głośnikach rozlegnie się alarm dźwiękowy, który ostrzeże sąsiadów i wystraszy złodzieja. 

Spędzając czas w ogrodzie nie wiesz, czy ktoś dzwoni do drzwi. Rozwiązanie: pozwól, aby dźwięk dzwonka rozbrzmiewał przez głośniki na tarasie.

Zalecenie #5: Automatyczna ochrona przed słońcem

W ogrodach, w których brakuje naturalnych źródeł cienia, nie powinno zabraknąć ochrony przed słońcem. Dzięki inteligentnemu systemowi Loxone zacieniony obszar można powiększyć przy użyciu markizy. Wszystko czego potrzebujesz to silnik rurowy. W zależności od różnych okoliczności, takich jak położenie słońca czy temperatura komfortowa, Miniserver przejmuje kontrolę nad silnikiem. W razie potrzeby klienci mogą ręcznie rozwinąć markizę za pomocą aplikacji Loxone lub pilota Remote Air.

Zalecenie #6: Ogrzewanie szklarni

Pewna niemiecka para, Luisa i Torsten, zbudowała szklarnię specjalnie pod uprawę kaktusów. Chcąc, aby klimat wewnętrzny szklarni odpowiadał optymalnym warunkom wzrostu tych konkretnych roślin, para zainstalowała ogrzewanie podłogowe. Temperatura w szklarni jest kontrolowana przez siłownik Loxone, który chroni kaktusy przed ciepłem i mrozem przez cały rok.

Prześlij nam swoje pomysły

Jakie przydatne funkcje wdrożyłeś już w projektach ogrodów swoich klientów? Podziel się ciekawą realizacją na [email protected]. Regularnie dodajemy nowe wpisy na nasz blog i z chęcią uwzględnimy w nich twoje pomysły.

Create Automation


Miniserver Loxone to idealne narzędzie do prostej kontroli
i inteligentnej automatyzacji wszelkiego rodzaju projektów: inteligentnych domów, obiektów komercyjnych i specjalnych zastosowań.

Zostań partnerem Loxone i zacznij wykorzystywać Loxone
w swoich projektach. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje
o naszym programie partnerskim.