Jak zaplanować oświetlenie – wskazówki dla obiektów mieszkalnych i komercyjnych

Samanta Weiss
27. lutego 2024 in Know How

Niewiele aspektów ma taką moc przeobrażenia pomieszczenia jak jego oświetlenie. Atrakcyjny projekt oświetlenia ma kluczowe znaczenie dla stworzenia niezwykłej atmosfery, która pozytywnie przełoży się na doświadczenie osób przebywających w danym obiekcie. W tym artykule znajdziesz najważniejsze zasady prawidłowego projektowania oświetlenia.

Jak odpowiednio oświetlić każdy budynek

Oświetlenie jest jednym z decydujących czynników, które wpływają na nasze samopoczucie, styl życia i produktywność, gdziekolwiek się znajdujemy! Istnieje podstawowa zasada, której należy przestrzegać podczas planowania oświetlenia: dzięki ukierunkowanemu wykorzystaniu trzech różnych źródeł światła można tworzyć kontrasty i nastrojowy klimat.

Oświetlenie podstawowe

Oświetlenie podstawowe
i zadaniowe

Aby uzyskać doskonałe oświetlenie zadaniowe, zalecamy kompleksowe wykorzystanie źródeł światła, które łatwo można przyciemniać. Szczególnie dobrze nadają się do tego spoty lub lampy sufitowe LED.

Oświetlenie pośrednie

Oświetlenie
pośrednie

Podświetlenie polega na pośrednim oświetleniu pomieszczenia przez źródło światła. Eleganckim rozwiązaniem są taśmy LED, które można zainstalować za meblami lub w podwieszanym suficie, aby stworzyć imponujący efekt wow.

Oświetlenie akcentujące

Oświetlenie
akcentujące

Aby dopełnić projekt oświetlenia, zalecamy zastosowanie opraw, które się wyróżniają, takich jak lampy Pendulum Slim. Lampy wiszące tworzą tak zwane wyspy światła i przyciągają wzrok do danego obszaru pomieszczenia.

Łatwe projektowanie oświetlenia

W przypadku większości projektów oświetleniowych podstawowe pytanie brzmi: w jakiej odległości powinno się umieścić spoty LED w suficie? Aby określić optymalny rozstaw spotów sufitowych, należy najpierw wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia. Przy standardowej wysokości sufitu wynoszącej 2,60 m zalecamy 2 spoty LED Loxone na każde 5 m2. Zapewnia to dostateczne i równomierne oświetlenie całego obszaru.

Wskazówki dotyczące stosowania czujników obecności

Prawidłowa odległość między spotami LED i czujnikami obecności odgrywa decydującą rolę w tworzeniu atrakcyjnej prezentacji pomieszczenia. Zalecamy umieszczenie czujnika obecności pośrodku między dwoma punktami LED i rozplanowanie spotów zgodnie z powyższą zasadą. Odradzamy pomijanie punktu LED na rzecz czujnika obecności, ponieważ może to sprawiać wrażenie, że jest on uszkodzony lub linia oświetlenia jest nierówna.

Czujnik obecności i spoty LED na suficie

Do szczegółowego projektowania oświetlenia budynku można użyć bezpłatnego oprogramowania DIALux. Umożliwia ono planowanie, obliczanie i wizualizację oświetlenia przy użyciu opraw Loxone. Wymaga ono danych EULUM opraw, które można pobrać bezpłatnie ze strony naszego sklepu.

Imponujące projekty oświetlenia – w obiektach mieszkalnych
i komercyjnych

Villa Larix
Salon w domu rodzinnym
Oświetlenie sali eventowej
Domek górski
Stadion piłkarski
Oświetlenie kuchni w domu

Najważniejsze pojęcia związane z projektowaniem oświetlenia

Natężenie oświetlenia (luks)

Natężenie oświetlenia w luksach służy do pomiaru ilości światła docierającego do określonego punktu z każdego źródła.

Strumień świetlny (lumen)

Strumień świetlny określa, jak jasno świeci źródło światła. To, co kiedyś było liczbą watów w żarówce, teraz jest wartością lumenów.

Ściemnialność

Przyciemnione światło sprawia, że pomieszczenie jest bardziej przytulne, jest przyjemniejsze dla oczu i pomaga oszczędzać energię. Upewnij się, że twoje źródła światła są ściemnialne – informacje te znajdziesz na opakowaniu.

Barwa światła (kelwin)

Barwa światła dostarcza informacji o temperaturze barwowej. Temperatury barwowe do 3300 K są uważane za ciepłą biel, od 3300 K do 5300 K za neutralną biel, a od 5300 K za biel światła dziennego.

Współczynnik oddawania barw (Ra)

Współczynnik oddawania barw wskazuje, jak naturalnie odwzorowywane są kolory. Im wyższa jest ta wartość, tym bardziej naturalna jest barwa. Do oświetlenia wnętrz zalecamy źródła światła o współczynniku oddawania barw wynoszącym co najmniej 80 Ra.

Kąt wiązki

Kąt wiązki światła określa, który obszar jest oświetlany. W przypadku ciepłego białego światła wystarczający jest kąt wiązki wynoszący około 35°. W przypadku światła kolorowego zalecamy kąt wiązki wynoszący co najmniej 100°, dzięki czemu kolory będą lepiej odwzorowywane.

Etykieta energetyczna

Etykieta energetyczna pomaga ocenić zużycie energii przez źródło światła. Zalecamy co najmniej poziom D (nowa etykieta). Obecna skala klas efektywności energetycznej obejmuje 7 stopni od A do G.

Proste sterowanie oświetleniem

Przycisk Loxone Touch Pure

Mniej przycisków, większa przejrzystość

Loxone robi wiele rzeczy samodzielnie, w każdej chwili można jednak interweniować manualnie. W każdym przypadku obsługa powinna pozostać tak prosta, jak to tylko możliwe. Z tego powodu opracowaliśmy standard przycisku Loxone.

Przycisk Loxone Touch Pure
Bezpłatna aplikacja Loxone

Jedna aplikacja do wszystkiego

Dzięki bezpłatnej aplikacji Loxone cała funkcjonalność budynku jest w zasięgu ręki. Steruj oświetleniem w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca. Łatwo dostosuj sceny świetlne, jasność lub barwę oświetlenia za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Co dalej?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu automatyki do twojego budynku lub zostań instalatorem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A

Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A

Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.