Wspólnota wiernych wychodzi Loxone na spotkanie

Daniel Gahleitner
13. października 2022 in Referencje

Ojciec Mariusz Kiełbasa, oprócz bycia duchowym przewodnikiem, jest również ogromnym pasjonatem automatyki Loxone. Postanowił on wraz z kolegą wziąć sprawy w swoje ręce i dodać do Domu Apostołów elementy inteligentnego systemu Loxone. Dzięki temu, codzienne życie i szerzenie słowa Bożego stały się znacznie prostsze.

Legion Chrystusa to wspólnota wiernych z siedzibą w Krakowie. Jej przełożony, ojciec Kiełbasa, należy jednak do osób, które chętnie patrzą w przyszłość. Dlatego też w Domu Apostołów, który jest siedzibą wspólnoty, zaimplementowano elementy systemu Loxone, z planami na dodanie kolejnych funkcji.

Co zostało wdrożone? 

Na pierwszy rzut oka, tradycja w Domu Apostoła łączy się z nowoczesnością. Obok obrazu przedstawiającego sceny biblijne wisi Loxone Touch, który pomaga sterować automatyką budynkową. Co jeszcze skrywają mury obiektu?

Oświetlenie

Bardzo ważną kwestią było zaprogramowanie różnorodnych scen świetlnych dla poszczególnych obszarów budynku. W kaplicy odbywają się różne nabożeństwa, w sali konferencyjnej mają miejsce rozmaite wydarzenia, a w saloniku i sporej strefie komunalnej mają miejsce spotkania między wiernymi. Ze względu na różnorodność wykorzystania przestrzeni, automatyczne sceny świetlne zapewniają świetną atmosferę dla każdego przedsięwzięcia, bez konieczności ustawiania każdego źródła światła oddzielnie, co w tego typu obiekcie jest niepotrzebnie czasochłonne. Oświetlenie jest kontrolowane przez czujniki obecności, co gwarantuje, że żadna lampa nie jest włączona, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu, co pozwala oszczędzać energię.

Wnętrze Domu Apostołów
NFC Code Touch

Bezpieczeństwo

Dom Apostołów musi bez wątpienia być miejscem bezpiecznym. Aby osiągnąć spokój ducha, zaimplementowano kilka rozwiązań.

Po pierwsze, na drzwiach wejściowych zainstalowano zamek marki Nuki, który jest powiązane z Loxone. Klawiatura NFC Code Touch strzeże bezpieczeństwa wewnątrz budynku, z wykorzystaniem różnych kodów dostępowych przypisanych konkretnym uprawnieniom. Rozwiązanie to zapewnia kontrolowany dostęp dla różnych osób, a administrator ma wgląd w historię i wie, kto i kiedy wchodził do danego pomieszczenia. 

Ponadto, kontaktrony w oknach sprawiają, że obiekt nie pozostanie pusty z otwartymi oknami, a także ostrzegą przed potencjalnym włamaniem.

Kontrola klimatu

W miejscu, w którym spotykają się setki osób, niezbędne jest właściwe zarządzanie klimatem. Loxone ma na oku właściwą temperaturę oraz zawartość tlenu. Obiekt ma ustalone odpowiednie temperatury na określone pory dnia, na które przypadają spotkania lub nabożeństwa, co pozwala zaoszczędzić energię. Czujnik CO2 sprzężony z wentylacją zapewnia, że odwiedzający zawsze mają świeże powietrze.

Strefa komunalna Domu Apostołów
Wnętrze Domu Apostołów

Multimedia

Bez dobrego systemu audio, trudno wyobrazić sobie miejsce spotkań wspólnoty. Audioserver Loxone zapewnia nie tylko oprawę dźwiękową podczas nabożeństw czy innych wydarzeń, ale także wspomaga bezpieczeństwo. System nadaje komunikaty, np. o alarmie czy o nieprawidłowo działającym elemencie, dzięki czemu administrator może szybko zareagować.

Cały Dom Apostołów przechodzi w stan spoczynku, kiedy nikogo w nim nie ma, dzięki potrójnemu kliknięciu na Loxone Touch przy wyjściu. Jednak nawet, jeśli się o tym zapomni, system sam aktywuje ekonomiczne działanie budynku, jeśli czujniki ruchu nikogo nie wykryją.

Samodzielna instalacja Loxone w siedzibie wspólnoty wiernych przyniosła naprawdę dobre rezultaty. W najbliższej przyszłości ojciec Kiełbasa planuje dodać zautomatyzowane żaluzje, aby jeszcze lepiej zarządzać ciepłem w budynku. Dzięki Loxone, Legioniści Chrystusa wychodzą na spotkanie przyszłości.

Wnętrze Domu Apostołów
Czujnik klimatu pomieszczenia w kaplicy
Tablet służący do sterowania systemem Loxone

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu

Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone

Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.