7 wskazówek, jak stworzyć ekologiczne i energoszczędne mieszkanie

Samanta Weiss
16. czerwca 2023 in Know How

Kiedy budujemy wymarzony dom lub urządzamy mieszkanie, myślimy nie tylko o estetyce, ale także o zrównoważonym rozwoju. W końcu każda decyzja, którą podejmujemy, będzie miała wpływ na przyszłość. W tym artykule podpowiemy, co wziąć pod uwagę, aby nasze cztery kąty na długie lata spełniały standardy zrównoważonego rozwoju.

Czym jest ekologiczne mieszkanie?

Zrównoważone budownictwo uwzględnia wpływ budynku i jego użytkowników na środowisko naturalne na etapie projektowania, budowy i eksploatacji. Dzięki starannemu doborowi materiałów i zminimalizowaniu zapotrzebowania na energię, zrównoważony dom pozostawia niewielki ślad ekologiczny.

Dlaczego zrównoważony rozwój jest tak ważny?

Ekologiczne budownictwo ma dwie główne zalety:

 1. Jest dobre dla środowiska: zrównoważone domy są energooszczędne, a niewielka ilość energii, która jest potrzebna, jest pozyskiwana w jak największym stopniu ze źródeł odnawialnych. To dobra wiadomość dla Matki Natury i przyszłych pokoleń.
 2. Niższe rachunki za energię: niskie zużycie oznacza również niższe comiesięczne rachunki. Inwestycja w zrównoważony rozwój szybko się więc zwraca.
Zrównoważony dom z technologią Loxone

Ekologiczne budownictwo od A do Z

Chciałbyś stworzyć ekologiczne mieszkanie? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci postawić pierwsze kroki w tym kierunku: 

1. Zacznij już w fazie projektowania

W przypadku zrównoważonego budownictwa ważne jest, aby wziąć pod uwagę wpływ wykorzystywanych materiałów na środowisko już na etapie projektowania. Klasyczny beton, na przykład, powoduje ogromne emisje gazów cieplarnianych, podczas gdy beton o przekroju koła już stanowi znacznie ekologiczniejszą opcję. Inną możliwością jest wybór domu wykonanego z drewna z certyfikatem FSC. W ten sposób zmniejszasz swój negatywny wpływ na środowisko i przyczyniasz się do bardziej zrównoważonej przyszłości.

2. Wybierz ekologiczne ogrzewanie

Wiele domów jest ogrzewanych paliwami kopalnymi, takimi jak gaz ziemny lub olej opałowy. Nie pasuje to do zrównoważonego budownictwa. Do ekologicznego ogrzewania potrzebna jest pompa ciepła, która wykorzystuje wyłącznie energię elektryczną. To znacznie zmniejsza emisję CO2, zwłaszcza jeśli zintegrujemy dodatkowo panele słoneczne.

Dzięki inteligentnemu sterowaniu pompą ciepła przez system Loxone możesz cieszyć się odpowiednią temperaturą w każdym pomieszczeniu przy najniższych możliwych kosztach ogrzewania. W ten sposób nie musisz rezygnować z komfortu, ani ponosić zbędnych kosztów.

3. Zapewnienie solidnej powłoki izolacyjnej

Zrównoważony system ogrzewania nie ma sensu, jeśli dom jest słabo izolowany. Dlatego ważne jest, aby zapewnić wystarczającą izolację podłóg, ścian i dachu domu. Nie należy zapominać o uwzględnieniu w tym procesie stolarki zewnętrznej (okien i drzwi). Instalując odpowiednią izolację, można zapobiec utracie ciepła i poprawić efektywność energetyczną budynku. W ten sposób optymalnie wykorzystujemy system ogrzewania i jednocześnie oszczędzamy energię.

4. Czerp energię ze słońca

Pasywne pozyskiwanie energii słonecznej może zapewnić darmowe ogrzewanie domu. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć rozkład domu, jak również układ i położenie okien, aby zmaksymalizować zysk. Korzystając z Miniservera Loxone, korzyści można zoptymalizować poprzez inteligentne sterowanie ogrzewaniem i zacienianiem. W ten sposób ciepło słoneczne jest zatrzymywane we wnętrzu zimą, a latem automatycznie blokowane, aby zapobiec przegrzaniu.

5. Zmniejsz zużycie energii elektrycznej

W zielonym mieszkaniu ważne jest, aby rachunki za energię elektryczną były jak najniższe. Dobrym początkiem jest zainstalowanie oświetlenia LED. Jest ono bardziej ekonomiczne i trwałe niż klasyczne żarówki energooszczędne lub halogenowe. Zwróć również uwagę na klasę energetyczną swoich urządzeń elektrycznych. Wybierz energooszczędne sprzęty, takie jak pralki, lodówki i suszarki bębnowe z klasą energetyczną A.

Loxone oferuje szerokie spektrum rozwiązań pozwalających stworzyć energooszczędne mieszkanie. Przykładem może być inteligentna automatyzacja oświetlenia w pustych pomieszczeniach i wyłączanie urządzeń w trybie czuwania. Ponadto, Loxone może pomóc zoptymalizować wydajność paneli słonecznych i akumulatorów, pozwalając zaoszczędzić jeszcze więcej na rachunkach za energię.

6. Zbieranie wody deszczowej

Woda jest cenniejsza niż myślisz. Dlatego też należy stosować się do zasad obiegu zamkniętego. Zbieraj wodę deszczową w cysternie, aby wykorzystać ją później do spłukiwania toalet, nawadniania ogrodu lub mycia samochodu.

Wskazówka: Zintegruj czujnik poziomu wody w cysternie, aby otrzymywać powiadomienia o niskim poziomie wody deszczowej i zapobiegać niepotrzebnemu działaniu pompy.

7. Recykling materiałów budowlanych

Ponowne wykorzystanie istniejących materiałów budowlanych jest zawsze bardziej ekologiczne niż produkcja nowych. Możliwości są nieograniczone: fasada z cegieł z odzysku, ponownie wykorzystane drzwi wewnętrzne, stół jadalny ze starego drewna rusztowaniowego…

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.