Jak chronić rolety zewnętrzne w zimie?


31. października 2022 in Know How

Zewnętrzny system zacieniania zapewnia nam prywatność i chroni wnętrze domu przed przegrzaniem w lecie. Jednak zimą jego elementy mogą ulec zniszczeniu. Jak skutecznie zapobiegać zniszczeniom żaluzji i rolet powodowanym przez mróz?

Aplikacja Loxone na smartphone i tablet pokazuje stan elementów zacieniania

3 najczęstsze rozwiązania w zakresie zacieniania zewnętrznego

Zewnętrzny system zacieniania jest obecnie najczęściej zasilany elektrycznie. Można nim sterować za pomocą konwencjonalnych przycisków, ale wtedy trzeba samodzielnie go obsługiwać. Jeśli rolety nie zostaną rano opuszczone, to latem po powrocie do domu z pracy czeka na nas sauna. Z kolei zimą żaluzjom grozi przymarznięcie. Jeśli ktoś spróbuje poruszyć zamarznięte żaluzje, lamele, a w niektórych przypadkach także silnik, mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone. Takie uszkodzenia mogą być bolesne dla naszego portfela, jako że naprawy technologii zewnętrznych są bardzo kosztowne.

 

Ludzie coraz częściej decydują się na implementację jakiegoś rodzaju automatyki do swojego domu. Mogą to być zwykłe przekaźniki czasowe, co jest stosunkowo prostym rozwiązaniem naszego problemu latem, ale zimą ryzyko uszkodzenia mechanizmu jest nadal dość duże. W związku z tym, że nikt nie monitoruje ich aktywności, a przekaźniki nie są w stanie rozpoznać mrozu, można pomyśleć, że system zacieniania trzeba wyłączyć na zimę.

 

Trzecią opcją sterowania są kompleksowe inteligentne systemy. Loxone rozwiązuje problemy, które powodują oba powyższe scenariusze. Latem steruje on systemem zacieniającym, tak aby nie dopuścić do przegrzania pomieszczenia. Bierze pod uwagę temperaturę wewnętrzną, pozycję i wysokość słońca oraz inne parametry, które sprawiają, że zmiana ustawienia żaluzji jest dokładniejsza niż w przypadku kontroli manualnej, a także może być dostosowywana przez całą dobę. Zimą Loxone monitoruje temperaturę zewnętrzną i opady, a jeśli temperatura spadnie, np. poniżej 1 °C i pada deszcz, system zacieniający blokuje się i pozostaje na miejscu aż do ocieplenia powyżej 10 °C, aby upewnić się, że lód się roztopił (temperatury graniczne można łatwo regulować). Zapobiega to oblodzeniu i potencjalnym uszkodzeniom. W przypadku silnego wiatru, elementy zacieniające ustawiają się w pozycji bezpieczeństwa (dla żaluzji jest to pozycja do góry, dla rolet do dołu). W przypadku wykrycia pożaru lub włamania i uruchomieniu alarmu, elementy zacieniające przesuwają się w górę, aby otworzyć drogi ewakuacyjne.

Ochrona przed przymarzaniem żaluzji

Jak zapobiec zniszczeniu silników przez zablokowane żaluzje

Wygląda na to, że odpowiedź jest prosta. Wszystko, czego potrzebujesz to zwykłe silniki do żaluzji i uniwersalny system sterowania Loxone, który zajmie się ich kontrolą. Dzięki gotowym i sprawdzonym rozwiązaniom, może być on wdrożony przez elektryka lub specjalistę od systemów zacieniających. Loxone nie jest droższy od jednofunkcyjnych systemów sterujących, oferując przy tym o wiele więcej możliwości. Dodatkowo zyskasz do domu kompleksowy system, który może równie łatwo poprawić kontrolę ogrzewania, rekuperacji, oświetlenia, otwierania i zamykania bramy garażowej, ogrzewania wody, sterowania muzyką, bezpieczeństwem, dostępem i wiele więcej.

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.