Badania potwierdzają: temperaturę w budynku można obniżyć nawet o 9°C dzięki inteligentnemu zacienianiu


21. maja 2020 in Know How

Badanie przeprowadzone przez Politechnikę w Grazu wykazało, że inteligentne połączenie automatycznego sterowania zacienianiem i wentylacją może obniżyć temperaturę pokojową nawet o 9°C. Bez klimatyzacji! Dom, w którym były przeprowadzone testy został wyposażony
w Loxone.

Gdy na zewnątrz szaleje fala upałów, prawie niemożliwe jest utrzymanie temperatur w domu na dopuszczalnym poziomie bez użycia klimatyzacji. Przynajmniej taka jest popularna opinia. Naukowcy z Laboratorium Fizyki Budowli na Politechnice w Grazu doszli jednak do zupełnie innych wniosków podczas swoich badań:

Dzięki inteligentnemu połączeniu wentylacji i zacieniania, w podstawowych warunkach możliwe jest obniżenie temperatury wewnątrz inteligentnego domu nawet o 9°C – i to bez aktywnego chłodzenia.

Selina Vavrik-Kirchsteiger

Kierownik studiów i ekspert w dziedzinie badań i rozwoju

Czy samo zasłonięcie żaluzji wystarczy? Nie do końca. Naukowcy są zgodni, że „sterowanie zacienianiem za pomocą dobrego systemu automatyzacji domu wykazuje wyraźne zalety w porównaniu z ręcznym sterowaniem”.

Średnia temperatura w pomieszczeniu z całkowicie opuszczonymi żaluzjami przez cały dzień jest wyższa niż przy automatycznie sterowanym zacienianiu. Dzieje się tak, ponieważ całodobowe zasłonięcie okien zapobiega uwalnianiu ciepła w nocy i wydajnej wentylacji.

Dla uzyskania optymalnego rezultatu „integracja wentylacji […] z systemem inteligentnego domu […] jest bardzo korzystna.” Przyczynia się do wydajnej wentylacji w nocy, aby w jak największym stopniu skorzystać z niższych temperatur zewnętrznych.

Wietrz tylko o określonych porach dnia!

„Problemem jest […] wietrzenie, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka […]. Może to […] przynieść chwilową ulgę ze względu na uczucie szybszego parowania i zauważalny przeciąg, ale w dłuższej perspektywie pomieszczenie się ogrzewa. Jeśli to możliwe, wietrzenie powinno odbywać się tylko w chłodniejszych godzinach wieczornych, nocnych i porannych, a wentylator powinien być używany w ciągu dnia.”

Nawet bez automatycznego systemu wentylacji twój inteligentny dom może wspierać cię w efektywnym wietrzeniu. System może informować cię o otwartych oknach, kiedy warunki na zewnątrz nie sprzyjają wymianie powietrza.

Zablokować można nawet do 80% energii słonecznej

„Dobrze zaplanowany, skoordynowany i wykonany system zacieniania może znacznie przyczynić się do komfortu,
ale także do zmniejszenia zużycia energii”.
Automatyczne zacienienie może zablokować do 80% energii słonecznej w gorący letni dzień.

W przyszłości temat zacieniania może stać się jeszcze ważniejszy.

„W związku ze zmianami klimatu można założyć, że zacienianie domów i mieszkań będzie coraz ważniejsze. W połączeniu z dobrym systemem sterowania, w którym zintegrowane są inne funkcje, takie jak ogrzewanie, wentylacja oraz oświetlenie, jego skuteczność można jeszcze dodatkowo zwiększyć.”

Automatyczne zacienianie –
przydatne także wiosną, jesienią i zimą

Badanie dotyczy nie tylko sytuacji w lecie. Naukowcy zbadali również warunki w zimie i „okresach przejściowych”. Wynik: nawet wtedy automatyczne zacienienie ma pozytywny wpływ na klimat w pomieszczeniu i na efektywność energetyczną.

Zima: „Niestety, wiedza, że ​​zacienienie może skutecznie przyczynić się do komfortu i zmniejszenia zużycia energii w zimie, nie jest szeroko rozpowszechniona”.

Jako rodzaj „osłony termicznej”, system zacieniania potrafi zapobiec uciekaniu ciepła w nocy przez szklane powierzchnie, służąc jako dodatkowa warstwa izolacji między ciepłem wewnątrz a chłodem na zewnątrz.

Okresy przejściowe: W zależności od pogody zacienienie powinno chronić budynek przed przegrzaniem w ciągu dnia lub nadmiernym wychłodzeniem w nocy. „Zwłaszcza w okresach przejściowych dobre sterowanie inteligentnym domem może skutecznie przyczynić się do celu, jakim jest minimalizacja zużycia energii przy jednoczesnym zoptymalizowaniu komfortu dla użytkowników”.

9°C kühleres Zuhause beim Vergleich automatischer Beschattung gegenüber manueller Beschattung

Wyniki badań

Poniższe wyniki badań przedstawiają, o ile stopni inteligentny dom potrafi obniżyć temperaturę wewnętrzną
w porównaniu z tradycyjnym domem w miesiącu sierpniu (zacienienie od 1 W/m²):

Automatyczne
zacienianie
bez wentylacji

Automatyczne zacienianie (optymalna jasność)
i automatyczna wentylacja

Automatyczne zacienianie (optymalne chłodzenie)
i automatyczna wentylacja

Całkowicie zasłonięte okna powinny stanowić wyjątek, przynajmniej w ciągu dnia i kiedy ktoś jest obecny w budynku. Prawidłowe zacienianie nie dba tylko i wyłącznie o komfortową temperaturę. Zarządzanie światłem dziennym jest również ważne dla dobrego samopoczucia. „Należy zwrócić uwagę na warunki oświetleniowe panujące we wnętrzu, gdy przebywają w nim ludzie […]. Nikt nie powinien czuć się we własnym domu jak w jaskini.”

Twój kompletny pakiet inteligentnego zacieniania

Czy chcesz, aby kolejna fala upałów była bardziej znośna? Nasz inteligentny system automatyzacji domu
w połączeniu ze specjalistycznymi produktami ochrony przed słońcem WOUNDWO oraz wysokiej jakości silnikami Geiger stanowią optymalne rozwiązanie do twojego domu. Dowiedz się więcej o koncepcji inteligentnego zacieniania Loxone.

Inteligentna koncepcja zacieniania Loxone


Dowiedz się więcej o koncepcji inteligentnego zacieniania Loxone. Dzięki licznym interfejsom i maksymalnej elastyczności nasze rozwiązania są idealne nie tylko do inteligentnych domów, ale także do wszelkiego rodzaju projektów komercyjnych i automatyki budynkowej.