Czujnik CO2: skuteczny monitoring jakości powietrza w budynku


31. października 2022 in Know How

Dlaczego warto mierzyć poziom dwutlenku węgla w budynku? Jakość powietrza, którym oddychamy, ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i wydajność. Krytyczne znaczenie ma stężenie CO2, temperatura i wilgotność. Jeśli te wartości odbiegają od normy, nasz komfort znacznie się obniża, a w skrajnych przypadkach mają one negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Touch Pure CO2 Tree w białej i antracytowej wersji

Przycisk z wbudowanym czujnikiem CO2

Nasz uniwersalny przycisk Touch Pure był już wcześniej wyposażony w czujnik temperatury i wilgotności. Nowa wersja – Touch Pure CO2 Tree zawiera również czujnik dwutlenku węgla. Dzięki temu można monitorować jakość powietrza w pomieszczeniu i pozwolić wentylacji odpowiednio reagować. System może również odtwarzać komunikat, np. „Uwaga: zła jakość powietrza. Proszę przewietrzyć.“

*Czujnik CO2 jest obecny tylko w wersji Tree.

Czujniki do pomiaru dwutlenku węgla

Czujnik klimatu pomieszczenia Loxone niezawodnie mierzy temperaturę, wilgotność i poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Krótko mówiąc, monitoruje jakość powietrza. Wykorzystując dane z czujnika można łatwo zadbać o zdrowe powietrze w domu, biurze czy szkole.

*Czujnik CO2 jest obecny tylko w wersji Tree.

Czujnik klimatu pomieszczenia Tree

Dlaczego monitoring jakości powietrza jest tak ważny?

CO2, czyli dwutlenek węgla, to bezbarwny i bezwonny gaz. To także naturalny i ważny składnik powietrza, którym oddychamy. Jednak w wyższych stężeniach CO2 ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Objawy podwyższonego poziomu CO2, takie jak bóle głowy, złe samopoczucie i słaba koncentracja, mogą wystąpić już przy stężeniu o wartości 1000 ppm (1%). Jest to dość powszechne, zwłaszcza w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach.

Pomiar CO2 w salach konferencyjnych

© Motorwerk Berlin – projekt referencyjny Loxone

Wykrywanie CO2 w domu i w biurze

Ludzie w naturalny sposób wydychają znaczne ilości CO2. Średnio 40 mililitrów na litr powietrza. Nawet jedna osoba w zamkniętym pomieszczeniu może szybko zwiększyć stężenie CO2 do wartości, która nie jest już dla nas optymalna.

Pomiar CO2 w szkołach, biurach i salach konferencyjnych ma kluczowe znaczenie. W miejscach, gdzie wiele osób spotyka się na stosunkowo małej przestrzeni, wykrywacze dwutlenku węgla często wskazują zbyt wysokie wartości. W ten sposób tworzy się nieprzyjemny klimat, który może stać się niebezpieczny.

Czujniki jakości powietrza w mieszkaniach lub domach rodzinnych są dziś bardzo ważnym elementem. Coraz częściej można zmierzyć zbyt wysokie wartości CO2 również we własnym domu. Okładziny elewacyjne nowoczesnych budynków są obecnie tak nieprzepuszczalne, że praktycznie nie dochodzi w nich do naturalnej wymiany powietrza. W ten sposób cały dwutlenek węgla zbiera się wewnątrz budynku.

Jak wykryć dwutlenek węgla?

Dzięki zastosowaniu czujnika klimatu pomieszczenia Tree ze zintegrowanym wykrywaniem CO2 możesz w każdej chwili zmierzyć jakość powietrza w pomieszczeniu.

Norma DIN EN 13779: 2007–09 (DIN 2007–09) pomaga w prawidłowej klasyfikacji pomiaru CO2:
1000 ppm = 1% stężenia CO2 w powietrzu

 
Pomiar CO2 ≤ 800 Wysoka jakość powietrza
Pomiar CO2 > 800-1000 Średnia jakość powietrza
Pomiar CO2 > 1000-1400 Niska jakość powietrza
Pomiar CO2 > 1400 Bardzo niska jakość powietrza

 

Ciekawostka: Wraz z dużą ilością wydychanego powietrza zwiększa się ryzyko infekcji. Czujniki CO2 mogą zatem aktywnie przyczyniać się do ochrony przed infekcjami.

Czujnik CO2 łatwo dopasuje się do twojego domu

Czujnik klimatu pomieszczenia Tree niezawodnie informuje o podwyższonych wartościach CO2. Jest to możliwe poprzez system powiadomień na smartfon, e-mail, z systemu audio czy nawet dzięki zastosowaniu inteligentnego oświetlenia. Za pośrednictwem aplikacji możesz w każdej chwili sprawdzić aktualne wartości.

Oprócz pomiaru CO2 w domu lub obiekcie komercyjnym, instalacja Loxone może aktywnie podejmować działania mające na celu poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Na przykład poprzez automatyczne otwieranie okien lub regulację klimatyzacji.

Prawidłowe umiejscowienie czujnika CO2

Gdzie umieścić czujnik CO2?

Aby uzyskać optymalny pomiar stężenia dwutlenku węgla, zalecamy montaż czujników CO2 mniej więcej na wysokości głowy. Dużo zależy jednak od konkretnego przeznaczenia pomieszczenia. Na przykład w sypialni dobrze jest umieścić czujnik mniej więcej na wysokości osoby leżącej na łóżku. Ponadto powietrze w miejscu instalacji powinno być jak najbliższe rzeczywistej jakości powietrza w pozostałej części pomieszczenia. Dlatego należy unikać montażu bezpośrednio przy drzwiach, oknach i rurach doprowadzających powietrze.

Uruchomienie czujnika CO2

Uruchomienie naszego przewodowego czujnika klimatu pomieszczenia jest łatwe dla doświadczonych elektryków dzięki technologii Tree i prostym zaciskom push-in. W poniższym filmie pokazujemy, jakie to proste!

Dowiedz się więcej

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!

A
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.

A
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.

Bezpłatna wycena projektu

  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Zostań partnerem

  • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.