Sterowanie roletami i żaluzjami: od sznurka poprzez zdalne sterowanie po inteligentne zacienianie


10. czerwca 2021 in Know How

Ochrona przed słońcem, zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa. Oto główne funkcje systemu zacieniania budynku. Sam zakup żaluzji czy rolet to jednak za mało.

Zacienianiem należy umiejętnie sterować, co zwykle wymaga dużo czasu i nie mniej zmartwień. Na szczęście w dzisiejszych czasach ten problem można łatwo rozwiązać.

Jak zaoszczędzić sobie pracy i kłopotów?

Spójrzmy na różne sposoby sterowania, od tych najprostszych do tego, co powinno być dzisiaj standardem w każdym nowoczesnym budynku.

Elektryczne żaluzje i rolety zewnętrzne

Najstarszym sposobem sterowania techniką zacieniania są różnego rodzaju sznureczki i linki. Największą zaletą jest cena, a przynajmniej cena zakupu. O komforcie – szczególnie w przypadku żaluzji i rolet zewnętrznych – ciężko tutaj mówić.

Później pojawiły się żaluzje i rolety sterowane elektrycznie. Ludzką siłę zastąpiły silniki i włączniki. Niestety czas spędzony przy włącznikach jest zwykle dłuższy niż przy pociąganiu za sznurek.

Żaluzje zewnętrzne

Centralne sterowanie
i zdalne sterowanie

Kolejnym „rozwiązaniem“ są tak zwane inteligentne przyciski połączone z jednostką sterującą. Za pomocą jednego kliknięcia użytkownik jest w stanie odsłonić lub zasłonić żaluzje, bez potrzeby stania przy włączniku.

Alternatywę stanowi pilot, który umożliwia zdalne sterowanie roletami, na przykład z fotela.
Użytkownikowi pozostaje nauka obsługi, pilnowanie pilota i zapamiętanie, który pilot służy do sterowania którym pomieszczeniem. To ostatnie mogą rozwiązać nieestetyczne naklejki na pilotach.

Następnym poziomem jest możliwość centralnego sterowania, np. roletami zewnętrznymi w całym pomieszczeniu (lub domu) za pomocą jednego kliknięcie. Oczywiście za niemałą dopłatą.

Ikona centralnego sterowania
Zdalne sterowanie żaluzjami i roletami w aplikacji mobilnej

Sterowanie smartfonem
nie jest inteligentne

Wraz z rozwojem smartfonów i tabletów pojawiły się również aplikacje mobilne. Systemy zacieniające, które je obsługują,
są często nazywane inteligentnymi. Cała magia polega jednak na tym, że piloty i włączniki zastąpił telefon.

Zgadza się, interfejs graficzny z interaktywnymi elementami jest zdecydowanie wyraźniejszy i wygodniejszy. Ponadto możemy sterować zacienianiem w domu będąc w pracy lub na wakacjach i sprawdzić położenie rolet we wszystkich oknach. Ile osób korzysta z tego w praktyce, to juz inna kwestia.

W dalszym ciągu musimy jednak podejmować decyzje i wykonywać te same zadania w ciągu dnia. W skali roku spędzimy nad tym ogromną ilość czasu.

Zdalne sterowanie żaluzjami i roletami w aplikacji mobilnej

Automatyczne sterowanie żaluzjami i roletami

Systemy o różnych poziomach automatyzacji nie są już unikalne na rynku. W pierwszej generacji główną rolę odgrywały różne czasomierze, które pozwalały ustawić, o której godzinie rolety podnieść, a o której opuścić.

Inteligentne systemy potrafią także pracować z danymi z czujników. W przypadku silnego wiatru same podniosą żaluzje, aby zapobiec zniszczeniom. Takie rozwiązania wiążą się z wysoką inwestycją,
a konfiguracja wymaga fachowej wiedzy.

Kuchnia z jadalnią z roletami w oknach

Wygląda na to, że historia nie będzie miała szczęśliwego zakończenia. Jak dotąd wszystko staje się droższe i bardziej skomplikowane. Jak wygląda teraźniejszość?

Wysiłek opracowania inteligentnego sterowania zacienianiem przejął na siebie Loxone i rozwiązał go swoją koncepcją naprawdę inteligentnego domu. Domu, w którym wszystkie funkcje stanowią część jednego systemu i współpracują ze sobą, wyręczając nas w ponad 50 000 zadań i decyzji rocznie.

System zacieniania współpracuje więc na przykład z ogrzewaniem lub alarmem, lamele żaluzji przechylają się odpowiednio do położenia słońca i tak dalej.

Więcej czasu na życie

W inteligentnym budynku Loxone system zacieniania zachowuje się tak, jakbyśmy sami stale go kontrolowali. Bez przerwy, nawet gdy nikogo nie ma w domu. Użytkownik nie musi o niczym myśleć, pamiętać, a już napewno niczego programować. Jednocześnie nadal ma możliwość sterowania ręcznego za pomocą jednego przycisku (wystarczy raz dotknąć, aby zasłonić wszystkie okna w pokoju) i korzystania z aplikacji mobilnej.

A cena? Astronomiczna? Dokładnie odwrotnie! Dzięki integracji eliminujemy drogie jednostki sterujące dla poszczególnych technologii (np. inteligentnych żaluzji) i liczbę elementów sterujących.

Mama czyta bajkę synowi

Nie chodzi tylko o oszczędność kosztów zakupu. Oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzacji również nie są małe dzięki inteligentnemu zacienianiu – szczególnie przy popularnych dzisiaj dużych oknach.

Przede wszystkim jednak zaoszczędzimy dużo czasu.

Wybór należy oczywiście do każdego z nas. W mieszkaniu 1-pokojowym żaluzje z ręcznym sterowaniem będa wystarczające. Mimo, iż nie mamy nic przeciwko meblom w stylu retro, w większych budynkach nie wybralibyśmy niczego innego niż teraźniejszość: inteligentne sterowanie zacienianiem.

Inteligentna koncepcja zacieniania Loxone


Niezależnie od tego, czy myślisz o modernizacji własnego budynku / domu, czy masz firmę i chcesz zaoferować swoim klientom inteligentne zacienianie: jako producent inteligentnych rozwiązań sterowania z przyjemnością omówimy z tobą wszystkie możliwości.